تبریز فایننس

صرافی یونی سواپ و تحقیقات کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا

پنج صرافی برتر ارز دیجیتال در سال2021

صرافی یونی سواپ و کمیسیون بورس آمریکا(SEC) : کمیسیون بورس اوراق آمریکا(SEC) که مسئولیت بازرسی برعملکرد بازار سهام آمریکا را دارد.

این کمیسیون اخیرا بزرگترین صرافی غیر متمرکز یعنی صرافی یونی سواپ (Uniswap) را مورد هدف قرار گرفته و شروع به بررسی و آنالیز عملکرد این صرافی کرده است.

طبق گزارش وال استریت ژورنال در روز جمعه ،اظهار داشت که کمیسیون بورس اوراق آمریکا عملکرد ها و فعالیتهای یونی سواپ لبز را مورد تحقیق قرار داده است.

وال استریت ژورنال در این گزارش خود که از منابع موثق این گزارش را تهیه کرده است بیان داشت که وکلای کمیسیون بورس اوراق آمریکا به‌ دنبال کسب اطلاعاتی در رابطه با چگونگی بازاریابی این شرکت و فعالیت‌های تیم  صرافی یونی سواپ هستند.

بعد از این ماجرا ،  صرافی یونی سواپ در پاسخ به وال استریت ژورنال گفت :  تا کنون صرافی سواپ در راستای قوانین حاکم بر این صنعت فعالیت کرده و میتواند تمام اطلاعات مورد نیاز در این رابطه (در صورت نیاز) در اختیار این کمیسیون قرار دهد.

طبق پیش بینی های برخی از کارشناسان، اقدامات اخیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا و همچنین صحبت‌های این نهاد در مورد امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) به‌معنای ورود این نهاد به این بخش است.که نتیجه آن ظهور عصری نوین در موضوع برخوردهای قانونی ، است.

 

صرافی یونی سواپ و چگونگی شروع بررسی عملیات آن توسط کمیسیون بورس و اوراق آمریکا

مدیر ارشد بخش حقوقی شرکت دلفی لبز گابریل شاپیرو( Gabriel Shapiro)، اظهار داشت که منتظر تمام شدن برخورد قانونی با این حوزه بود،  وی گفت:

وکلای  فعال در این حوزه ،حدود یک ماه است که از شرایط بوجود امده آگاه‌اند و خودشان را برای درخواست‌ها از سوی مراجع قانون‌گذار و نامه‌های کمیسیون بورس آمریکا آماده کرده اند چون این اتفاق علنی تر از پیش شده است.

وال استریت ژورنال می‌گوید پیش از اینکه این کمیسیون عملکرد های صرافی یونی سواپ را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد ، چندین نامه به استارت‌آپ‌های دیگر ارسال کرده بود تا فعالیت ارائه‌دهندگان خدمات اعطای وام را تجزیه و تحلیل کند.

از وکلای حوزه ارزهای دیجیتال در شرکت هارتر سیکرست و امری ،سارا برینان (Sarah Brennan) در این بار هگفته است که اتفاقات رخ داده اخیر احتمالا نشانگر برخورد های  گسترده و جدیدی از سوی کمیسیون بورس آمریکا است. او در این باره خاطر نشان شد:

احساسم به من می‌گوید که این اتفاقات بخشی از پاکسازی گسترده‌تری است  و شبیه به چیزی است  که در سال ۲۰۱۸ در ارتباط با عرضه‌های اولیه سکه (ICO) رخ داده بود.

صرافی یونی سواپ و حوزه گسترده دیفای

قانون‌گذاران هنوز اهمیت دیفای را آنگونه که باید درک نکرده اند وهنوز برنامه های کاربردی برای حوزه  صرافی های غیر متمرکز ندارند.

از اعضای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا(هستر پیرس)، سال گذشته اظهار داشت که حوزه دیفای باید به یک «چالش» برای قانون‌گذاران تبدیل شود. اما هنوز، مشخص نیست که این حوزه آن قدر قدرتمند باشد که بتواند نظر آنها را جلب کند یا خیر. همچنین وی گفته بود:

دیفای یک حوزه گسترده ای است ولی هم اکنون همه چیز نسبی می باشد؛ بنابراین این حوزه اگر از این که هست گسترده نیز شود، باید دید که این  امر باعث جلب توجه قانونگذاران خواهد شد؟ولی هم اکنون نمی‌توان گفت که اصلا به آن توجهی نمی‌شود.

او این صحبت‌ها را سپتامبر سال 2020 و در زمانی که حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز رکورد ۳۰ میلیارد دلار بود انجام داده بود.

ولی در ماه مه 2021،  این حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز به چیزی حدود 163 میلیارد دلار رسیده بود که با در نظر گرفتن این آمارها می‌توان نتیجه گرفت که دیفای بزرگتر شده و صرافی یونی سواپ هم به‌عنوان بزرگترین نام در این صنعت پیشرو است.

پس از رشد دیفای ، گری گنسلر نیز رئیس کمیسیون بورس آمریکا شد.ولی با لحاظ تجربیات گری گنسلر ، میتوان گفت این رئیس جدید کمیسیون بورس آمریکا که از دانشگاه ام ای تی فارغ التحصیل شده است اطلاعات گسترده تر و بیشتر نسبت به روسای دیگر دارد. بنابراین می توان اظهار کردکه کمیسیون بورس آمریکا  رویکردی سیستماتیک‌تر داشته باشد یا هم که او می‌داند از کجا باید کارش را در امر حفاظت از سرمایه‌گذاران را شروع کند.

قبل از این ها وی اشاره داشت که دیفای جزو هدف های اصلی اوست .اوایل ماه گذشته نیز وی  در مجمش آسپن سکیوریتی (Aspen Security)، گفت که جای حفاظت از سرمایه‌گذاران در حوزه ارزهای دیجیتال دیده میشود که این فضا پر از هرج و مرج است. صرافی‌های ارزهای دیجیتال، چه غیر متمرکز و چه متمرکز، موضوعات اصلی صحبت‌های او بودند.

طبق گفته های او ، این کسب‌وکارهایی اگر به شکل توکن‌های اوراق بهادار باشند،میتوان قوانین این حوزه را پذیرفت.

چندی پیش کمیسیون بورس آمریکا خبر، اولین توافق قانونی خود در حوزه دیفای با شرکت مانی مارکت و دو تن از گردانندگان آنها، گرگوری کوگ و درک آکری منتشر کرد.

همچنین گنسلر چند روز پس از این توافق در مصاحبه‌ای با وال استریت ژورنال اظهار داشت که : پروژه‌های دیفایی، که به مشترکان خود توکن‌های ارزشمند در قالب پاداش اهدا می‌کنند، همچنان می‌توان قانون‌گذاری کرد؛ چرا که آنها توسط  توسعه‌ دهنده های اصلی اداره می‌شوند.

برینان نیز افزود  باید صحبت‌های گنسلر را جدی گرفته شود . چون شروع تحقیقات کمیسیون بورس آمریکا از یونی سواپ نشان دهنده آن است که او در برخورد با کسب‌وکارهای دیفای عزمش را جزم کرده است. او هم چنین افزود:

بر اساس اطلاعیه‌های رسمی، مخصوصاً آنهایی که گنسلر پیش از مجمع آپسن مطرح کرد، به نظر من ،این اتفاق یعنی تحقیق از یونی سواپ مسئله مهمی خواهد بود . هم در بحث برخورد و هم در بحث رسیدن به منابع تحقیقاتی باید منتظر قانون‌گذاری های سخت‌گیرانه ای از طرف کمیسیون بورسِ تحت رهبری گنسلر بود.

تازه اول راه است !

جیک شروینسکی ، مسئول ارشد حقوقی کامپاند ، در توییتی نوشت:

تحقیقات به‌معنای اتهام نیست، بلکه تنها به این معناست که کمیسیون بورس آمریکا چطور اطلاعات جمع می‌کند.

تحقیقات فعلی از یونی سواپ تنها شامل درخواست از توسعه‌دهندگان برای ارائه داوطلبانه اطلاعات است. هنوز هیچ احضاریه‌ای صادر نشده است. علیرغم این که این تحقیقات از سوی دایره اجرایی کمیسیون بورس آمریکا مطرح شده، نمی‌توان آن را یک اقدام اجرایی برای برخورد دانست. شروینسکی در توییت خود عنوان می‌کند:

هنوزاین مسائل نباید باعث نگرانی افراد شود.

شاپیرو معتقد است که هر گونه اقدام مدت زمانی زیادی به طول خواهد انجامید. درخواست اطلاعات یعنی صحبت در مور چگونگی عملکرد این حوزه پیش از مطرح‌شدن مباحثی نظیر اقدامات غیرقانونی یا حتی توافق در چنین مواردی.

اگر کمیسیون بورس آمریکا بخواهد اقدامات اجرایی را در پیش بگیرد، صحبت در مورد توافق‌های احتمالی زمان زیادی طول خواهد کشید. این یعنی ممکن است ماه‌ها تا رسیدن به چنین توافقی زمان لازم باشد.

این کمیسیون ممکن است حتی به‌دنبال کسب اطلاعاتی باشد که آن را به‌روز نگه می‌دارد و برای کسب این اطلاعات به سراغ بزرگترین نام موجود، یعنی یونی سواپ، رفته است. با این حال، اگر هیچ قصد اجرایی هم در کار نباشد، درخواست‌های داوطلبانه هزینه‌هایی به همراه دارد.

اریک وورهیس ، بنیان‌گذار شیپ شیفت ، در این باره می‌نویسد:

باید گفت که وقتی یک قانون‌گذار صحبت از «جمع‌آوری» اطلاعات می‌کند، به‌معنی میلیون‌ها دلار هزینه‌های حقوقی و میلیون‌ها دلار خسارت برای طرف مقابل است. وقتی که اقدام غیرقانونی یافت نشود، آنها نه برای خطای خودشان خسارتی پرداخت می‌کنند و نه حتی عذرخواهی می‌کنند.

آکادمی تبریز فایننس یکی از بهترین مجموعه ها در غرب کشور است که سعی دارد بستری مناسب برای علاقه مندان در حوزه ی ارز دیجیتال با برگزاری دوره هایی مثل دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین و دوره های دیگر ایجاد کند.

شما می توانید با شرکت در این دوره ها سرمایه گذاری بی نظیری در کارنامه مالی خود ثبت کنید و به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید

 

 

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *