تبریز فایننس

میدونی کاربرده توکن سوزی در ارز چیست؟؟

میدونی کاربرده توکن سوزی در ارز چیست؟؟

توکن سوزی چیست و چه کاربردی دارد؟

“سوزاندن” توکن یا کوین مکانیزمی است که برای کاهش عرضه کوین استفاده می شود. در این مقاله سوزاندن توکن ها، چرایی وقوع آن و تأثیر آن بر روی توکن یا کوین مربوطه را بررسی می کنیم

برای کسانی که هنوز با فضای رمزنگاری آشنایی کافی ندارند اصطلاح “سوزاندن توکن” می تواند کمی عجیب به نظر برسد. پس از همه، اگر ارزهای رمزپایه یا رمزها ارزشی دارند، چرا کسی به سمت دسته ای از توکن ها یا کوین ها هجوم می برند؟ و اگر رمزنگاری و رمزها دیجیتال هستند، چگونه می توانید آتش بزنید؟ خوب، فرآیند سوختن آن طور که تصور می کنید به معنای واقعی نیست.

دقیقاً همانطور که انتظار دارید هیچ نت فیزیکی سوخته بی فایده شود، روند سوزاندن رمز نیز روشی است که توسط پروژه های رمزنگاری برای حذف مقدار مشخصی از رمزها از گردش استفاده می شود. سوزاندن توکن در فضای رمزنگاری کاملاً رایج است. به تازگی، ویتالیک بوترین (Vitalik Butrin)، بنیانگذار اتریوم، 410 تریلیون توکن شیبا اینو (Shiba Inu) به ارزش هنگفت 6.5 میلیارد دلار در آن زمان سوزانده است.

حتی اگر شیبا اینو یک توکن مبتنی بر میم (تقلید الگوهای رفتاری) شبیه دوج کوین (Dogecoin) است و بیشتر از یک سرمایه گذاری یک شوخی است، ویتالیک بوترین تعداد توکن های  شیبا اینو را در گردش کاهش داد و به طور موثر ارزش رمز را افزایش داد. شما می توانید یک رویداد سوزاندن کوین یا توکن را به عنوان معیار تورم در نظر بگیرید که برای افزایش ارزش برخی ارزهای رمزپایه یا مدیریت عرضه و تقاضای آنها در بلند مدت طراحی شده است.

کاربرد توکن سوزی در ارز دیجیتال

در این مقاله، ما توضیح خواهیم داد که سوزاندن توکن به طور دقیق شامل چه چیزی می شود و چرا مهم است.

سوزاندن توکن

سوزاندن کوین یا توکن شامل حذف تعداد مشخصی از توکن ها از گردش خون برای معرفی اندازه گیری تورم در اقتصاد رمز ارزهای رمزپایه است.

روند سوزاندن توکن هدف آن حفظ تعادل خوب بین تقاضای بازار و عرضه توکن است. می توان آن را با بازخرید سهام در امور مالی سنتی مقایسه کرد که در آن یک شرکت برای کاهش تعداد سهام در دسترس عموم و در نتیجه حفظ ارزش سهام، درصدی از سهام خود را در گردش خریداری می کند.

سوزاندن توکن بیشتر در آلتکوین های کوچک انجام می شود که در ابتدا میلیاردها توکن ارائه می دهند زیرا ارزهای رمزپایه اصلی مانند بیت کوین و اتریوم با توجه به تعداد محدود توکن های موجود در گردش، اقدامات تورمی داخلی را انجام داده اند. در مورد بیت کوین، جدا از عرضه محدود، بیت کوین همچنین دارای یک مکانیسم تورم اضافی است که در آن تعداد جوایز بیت کوین دریافت شده توسط ماینرهایی که شبکه را نگه می دارند، هر چهار سال به نصف کاهش می یابد. این فرآیند نصف شدن بیت کوین هالوینگ (Halving) است و اگرچه یک رویداد توکن سوز نیست، اما به همان هدف معرفی تورم در شبکه دست می یابد.

سوزاندن توکن چگونه کار می کند؟

ارزهای دیجیتال شده مختلف برای دستیابی به روند سوزاندن رمزها از راه های مختلف برنامه ریزی شده اند. با این حال، در همه موارد، هدف یکسان باقی مانده است و آن این است که با حذف دائمی تعداد مشخصی از کوین ها از گردش، نرخ تورم را در اقتصاد توکن وارد کنید. این کار را می توان بصورت دوره ای یا بصورت یک بار انجام داد.

اگر با بلاکچین آشنایی دارید، می دانید که پروتکل اساسی آن در هر جایی که داده های منتشر شده در دفتر دیجیتال توزیع شده ثابت بمانند، تغییرناپذیری را امکان پذیر می کند. بنابراین، از آنجا که بلاکچین اجازه هیچ تغییری در داده های منتشر شده در دفتر خود را نمی دهد، کوین ها یا توکن های ایجاد شده و پخش شده در بلاکچین از بین نمی روند.

بنابراین، اگر آنها برای همیشه در دفتر دیجیتال توزیع شده بلاکچین باقی بمانند، چگونه یک رمز ارز می تواند حتی به موفقیت برسد؟ خوب، توکن ها به کیف پول غیرقابل برگشت به نام “کیف خورنده یا آدرس خوار” برنامه ریزی یا ارسال می شوند.

درست همانطور که اگر همه ارزهای رمزپایه خود را به کیف پول اشتباه ارسال کنید، روند سوختن رمز به عنوان یک تلاش عمدی برای از دست دادن مجموعه مشخص شده ارزهای رمزپایه ، از دست می رود. توسعه دهندگان یک کیف پول خوراکی ایجاد می کنند و سپس آن توکن ها را به کیف پول ارسال می کنند تا در آنجا غیرقابل بازیافت باقی بمانند. تاکنون، میلیاردها توکن سوخته در شبکه اتریوم وجود دارد.

برای اطمینان از یکپارچگی، تمام مراحل در بلاکچین منتشر می شود. در حالی که همه قادر به دیدن کوین های سوخته در کیف خورنده (eater wallet) هستند، اما کوین ها غیرقابل بازگشت هستند زیرا هیچ کس (حتی توسعه دهندگان) مالک کلیدهای خصوصی کیف پول نیست.

روش دیگر برای سوزاندن توکن، برنامه ریزی عملکرد سوزاندن توکن در قرارداد هوشمند است که توکن را صادر می کند. پس از تحقق شرایط سوختن رمز، قرارداد هوشمند عملکرد را به طور خودکار اجرا می کند. این فرآیند با شفاف سازی فرآیند توسط یک قرارداد هوشمند بی طرف شفاف تر در نظر گرفته می شود.

کوین های مختلف، مراحل مختلف سوزاندن

هیچ فرایند سوزاندن رمز جهانی پذیرفته نشده است و همانطور که ارزهای رمزنگاری شده در هر شکل و اندازه ای وجود دارند، همه رویدادهای توکن سوز مشابه نیستند. از آنجا که هدف همچنان غیرقابل دسترسی بودن رمزها است، برخی از پروژه های رمز (به ویژه رمزهای امنیتی) استراتژی مشابه با بازخورد اشتراک را در جایی که تیم توسعه دهنده پروژه تعدادی از توکن های موجود را خریداری می کند و به یک آدرس خواننده ارسال می کند، استقرار می دهند.

در موارد دیگر، یک پروژه ارز رمزنگاری شده بلافاصله پس از عرضه اولیه کوین (ICO) یک بار سوختن را انجام می دهد. در چنین حالتی، کوین هایی که پس از فروش عمومی فروخته نمی شوند، به کیف پول خورنده ارسال می شوند. این نیز به عنوان انگیزه ای برای دارندگان توکن به دلیل افزایش ارزش کوین هایی که در گردش هستند باقی می ماند.

سایر کوین ها به طور دوره ای با هر معامله کوین ها را می سوزانند، همانطور که در مورد XRP ریپل اتفاق می افتد. هر زمان که معامله ای انجام می دهید، هزینه های دریافتی توسط شبکه به جای ماینرهای موجود در شبکه به کیف پول خورنده (Eater address) ارسال می شود.

پروژه های رمزنگاری شده همچنین می توانند رویدادهای سوزاندن رمزها را به صورت دوره ای انجام دهند همانطور که در مورد Binance ، MakerDAO  و Bitfinex اتفاق می افتد که بسته به هدف پروژه، یک رویداد توکن سوزی بصورت سه ماهه یا سالانه انجام می شود.

سوزاندن رمز در میان پول های با ثابت (Stable coins) بسیار محبوب است. از آنجا که هر کوین پایدار با نسبت 1: 1 با دلار پشتیبانی می شود، پروژه هایی مانند Teather یا USDCoin هنگام واریز در خزانه های خود، توکن ایجاد می کنند و هنگام برداشت پول، توکن ها را می سوزانند. به عنوان مثال، اگر آنها یک میلیون دلار سپرده گذاری کنند، مجبور به ایجاد 1 میلیون دلار USDT برای مطابقت با وجوه واریز شده هستند. با برداشت 1 میلیون دلار، 1 میلیون USDT می سوزد.

تفاوت بین سوزاندن رمز و بازپرداخت سهم

اگرچه سوزاندن رمز و خرید مجدد سهام ممکن است شباهت هایی داشته باشد، و این دو به یک دلیل نیستند. برای شروع، خرید مجدد سهام یا سهام شامل یک شرکت است که سهام خود را پس می گیرد. اغلب اوقات، این سهام در بازارهای آزاد معامله می شوند.

از طرف دیگر، سوختگی رمزنگاری شده یا رمزها، بیشتر با کوین هایی که در گردش نیستند اتفاق می افتد. به عنوان مثال، هنگامی که یک ارز صرافی مانند Binance تصمیم به سوزاندن درصدی از کوین های خود دارد، تیم Binance توکن ها را از دارندگان رمز خریداری نمی کند. در عوض، تیم Binance توکن هایی را که در خزانه نگهداری می شدند و برای سوزاندن آنها برنامه ریزی شده بود، می سوزاند. در برخی از پروژه ها، کوین های برنامه ریزی شده برای سوزاندن معمولاً متعلق به توسعه دهندگان پروژه یا ذینفعانی هستند که داوطلب می شوند سهمی از رمزهای خود را بسوزانند.

تا زمانی که با رمزهای امنیتی سر و کار نداشته باشید، دلیل دیگری که بازخرید سهام را از توکن سوزی متمایز می کند این واقعیت است که سهام نشان دهنده ارزش سهام در یک شرکت است در حالی که کوین و توکن اینگونه نیست. این بدان معناست که بازخرید سهام در مقابل سوزاندن کوین و توکن تأثیر مستقیم بر قیمت سهام دارد.

وقتی شرکتی تصمیم به خرید سهام مجدد می گیرد، با پیوستن هر سهم به جریان نقدی آینده شرکت ، مسئولیت سهامدار را کاهش می دهد. در حالی که ارزهای رمزنگاری شده و توکن ها ممکن است منجر به اندکی جهش در قیمت شود، بیشتر ارزش کسب شده از افزایش محبوبیت یا عملکرد پروژه است.

بنابراین ، همانطور که روند سوزاندن توکن شبیه به بازخرید سهم است که در آن قرار است قیمت ها پس از این رویداد افزایش یابد، بسیاری از رویدادهای توکن سوز اثر زودگذری بر افزایش قیمت یک رمزگذار داشته اند زیرا توکن ها و ارزهای رمزپایه به عنوان اوراق بهادار محسوب نمی شوند.

به عنوان مثال، در حالی که چرخه تورم 4 ساله بیت کوین با یک جهش صعودی در ارزش آن ارتباط دارد، کوین های دیگر مانند Binance ، XRP  یا Stellar همبستگی های نامشخصی بین رویدادهای سوزاندن کوین و افزایش قیمت نشان می دهند.

چه کسی سوزاندن کوین یا توکن را کنترل می کند؟

برای درک اینکه چه کسی سوزاندن رمز را کنترل می کند، ابتدا نگاهی به نحوه مدیریت ارزهای رمزپایه می اندازیم. از همان ابتدا، بیت کوین سرعت مدیریت ارزهای رمزپایه را تعیین کرد. به عنوان اولین و بزرگترین ارز رمزنگاری شده، رشد و توسعه بیت کوین توسط جامعه آن بر روی یک ساختار مدیریت غیرمتمرکز شکل گرفت.

سایر پروژه های رمزنگاری مانند اتریوم از آن زمان این روش غیرمتمرکز را انتخاب کردند که در آن هر پروژه دارای یک سازمان منبع باز است که به مدیریت کل شبکه اختصاص دارد.

بنابراین، بیشتر سوختگی های ارزهای رمزنگاری شده نهادی مرکزی نمی توانند سوختگی رمزها را کنترل کنند. یا جامعه رأی می دهد و برای توزیع رمز به توافق می رسد، یا تیم اختصاصی از متخصصین که به حکمرانی رای داده اند تصمیم می گیرند.

توکن سوزی چه فوایدی دارد؟

در هسته اصلی آن، مزیت اصلی سوزاندن رمز توانایی آن در کنترل میزان عرضه و تقاضا برای ارز رمزپایه یا رمز است. به عنوان مثال، در حالی که روند نصف شدن بیت کوین یک رویداد رمزگذاری نیست، اما هدف آن این است که عرضه بیت کوین در گردش را محدود کند و در نتیجه ارزش بیت کوین را با گذشت زمان افزایش دهد.

با بیت کوین کمتر در گردش، تقاضا افزایش می یابد و قیمت بیت کوین افزایش می یابد. سایر ارزهای رمزپایه برای دستیابی به همان هدف محدود کردن عرضه برای افزایش ارزش رمزهای خود در طول زمان، از سوزاندن رمز استفاده می کنند.

یکی دیگر از مزایای سوزاندن رمز، امنیت بیشتر است. به عنوان مثال، XRP  کوین های خود را با هر معامله به عنوان یک اقدام امنیتی می سوزاند تا از معاملات ناخواسته جلوگیری کند، زیرا توکن اثبات پروتکل اجماع کار مانند بیت کوین یا اتریوم ندارد. با قرار دادن رمزها در هر معامله، شبکه XRP انگیزه ازدحام شبکه را مانند مورد  اتریوم از بین می برد، در حالی که می تواند از حمله DDoS محافظت کند.

برخی از پروژه های رمزنگاری از ایجاد توکن بهره مند می شوند زیرا با استفاده از Proof of Burn (PoB) یک پروتکل اجماع برای شبکه آنها ایجاد می کند. با افزایش نگرانی در مورد مصرف انرژی اثبات کار، سایر پروژه ها از PoB به عنوان یک روش کم مصرف برای دستیابی به اتفاق نظر در یک شبکه غیرمتمرکز استفاده می کنند.

روند کار به گونه ای است که کاربر به دنبال تأیید و انتشار معاملات در بلاکچین است و مجبور است اثبات تعداد توکن های سوزانده شده را برای به دست آوردن حقوق استخراج ارائه کند. بنابراین، هرچه کاربر بیشتر توکن ها را بسوزاند، از نظر حقوق استخراج بلوک، سود بیشتری کسب می کند. در حالی که برخی این تکنیک را به دلیل تمایل به سمت تمرکز به عنوان ماینرهایی که توانایی سوزاندن مقادیر بیشتری از توکن را دارند، از ظرفیت نامتناسب استفاده می کنند، انتقاد می کنند، دیگران آن را به دلیل راه حل کارآمد منابع آن ستایش می کنند.

برای حل تمایل PoB به سمت متمرکز کردن، برخی از پروژه ها نرخ پوسیدگی کل ظرفیت استخراج یک استخراج کننده را اجرا می کنند، به طوری که ظرفیت استخراج معدنچی با هر معامله کاهش می یابد. این یک فضای رقابتی را حفظ می کند زیرا هر استخراج کننده برای حفظ موقعیت خود مجبور به سرمایه گذاری مجدد در سوختن توکن ها می شود.

توکن سوزی های اخیر

یکی از جدیدترین و محبوب ترین توکن سوزی های اخیر، سوزاندن سری چهاردهم Binance است که در ژانویه 2021 اتفاق افتاد. در طول این رویداد ، Binance  بیش از 3 میلیون توکن  BNB معادل بیش از 165 میلیون دلار در آن زمان سوزاند. با توجه به سوختن چهاردهمین پروژه تاکنون یکی از بزرگترین سوختگی ها، مدیر عامل شرکت گفت که آنها قصد دارند روند سوزاندن را به سمت هدف خود برای سوزاندن نیمی از کل BNB تسریع کنند.

یکی دیگر از علائم سوختگی اخیر که علاقه مندان به رمزنگاری را به وجد آورد، آتش سوزی PancakeSwap در آوریل 2021 است. تحلیلگران بازار پیش بینی روند صعودی رمز CAKE را داشتند زیرا جامعه پشتیبان این پروژه به سوختن 2.2 میلیون کیک در یک دوره معین رأی دادند.

FTX  نیز در آوریل 2021 با یک رویداد توکن سوز که بیش از 6.4 میلیون دلار از توکن های FTT را نابود کرد، به خرید و سوختن پیوست. در نتیجه هیاهو در میان معامله گران در مورد رویداد سوزاندن توکن، قیمت توکن از 52.5 دلار به ازای هر توکن به 56.8 دلار افزایش یافت. با این حال، قیمت بعداً سطح قبلی را بازپس گرفت.

سوزاندن استراتژی تورم

این که آیا شما به یک میم کوین مانند شیبا اینو، یک کوین صرافی مانند Binance یا یک لیدر بازار مانند بیت کوین نگاه می کنید، اقدامات تورم زا لازم است زیرا خطر افزایش تورم را کاهش می دهد.

در میان چاپ سریع ارزهای فیات، رویدادهای توکن سوز تبدیل به یکی از بزرگترین جاذبه های رمزنگاری شده است، به ویژه برای سرمایه گذاران که می خواهند سرمایه خود را در برابر تورم اقتصاد جهانی محافظت کنند.

حتی اگر بسیاری از توکن ها با سوزاندن رمزهای اولیه در هنگام راه اندازی طراحی شده باشند، بسیاری از پروژه های رمزنگاری برای حفظ ارزش رمزهای خود یا افزودن امنیت به پلتفرم خود، توکن سوزی را به عنوان بخشی از DNA خود ادغام کرده اند.

تهیه شده در آکادمی تبریز فایننس

در این مقاله درباره پدیده توکن سوزی ارزهای دیجیتال و علت‌های آن بیشتر آشنا شدیم. امیدواریم که در این مقاله به پاسخ سوال های خود درباره پدیده توکن سوزی رسیده باشید، برای آشنایی بیشتر با دیگر اصطلاحات دنیای ارزهای دیجیتال می توانید به دیگر مقالات وبسایت تبریز فایننس مراجعه کنید و از دوره هایی نظیر:دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین استفاده نمایید.تبریز فایننس با اساتید مجرب گسترده ترین مجموعه در اجرای دوره ارز دیجیتال در تبریز و سایر دوره های بازار مالی است. 

لینک ثبت نام به دوره ارز دیجیتال در همدان تبریز فایننس به صورت غیرحضوری و آنلاین با اساتید مجرب تبریز 

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *