تبریز فایننس

آینده مد و فشن دیجیتال در متاورس

آینده مد و فشن دیجیتال در متاورس

صنعت مد و فشن دیجیتال پس از افزایش محبوبیت دنیای متاورس (Metaverse) به یک امپراطوری جهانی تبدیل شد. این صنعت همچنین توانست مصرف کنندگان خرده فروش و برندهای لوکس بزرگ را درگیر خود کند. در سال 2017 مد دیجیتال ظهور کرد. زمانی که Kat پستی در رابطه با “Virtual Clothing” (لباس مجازی) در اینستاگرام خود منتشر کرد، این مفهوم آغاز شد. سپس همکاری خود را با Adidas, Off-White, Vetements و Balenciaga آغاز کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی آینده مد و فشن دیجیتال در متاورس بپردازیم.

متاورس چیست؟

متاورس چیست؟

متاورس (Metaverse) که شامل محیط های مجازی سه بعدی آنلاین به صورت پایدار و غیرمتمرکز می باشد به عنوان نسل بعدی اینترنت شناخته شده است. کاربران می توانند برای دسترسی به این دنیای مجازی از طریق تلفن همراه هوشمند خود، عینک ها و هدست های ویژه، کنسول های بازی و رایانه های شخصی اقدام کنند. شرکت هایی مانند مایکروسافت، روبلاکس، متا پلتفرمز و اپیک گیمز از جمله شرکت هایی هستند که بر روی تحقیقات و توسعه فناوری های مرتبط با متاورس، سرمایه گذاری کرده اند.

در سال 1992، نیل استیونسن (Neal Stephenson) در کتاب Snow Crash (سقوط برف) برای اولین بار از واژه متاورس استفاده کرده است. از جمله مزایای متاورس می توان به تداوم و قابلیت تعامل پذیری، از بین بردن و کاهش محدودیت های اینترنت فعلی، تداوم هویت اشاره کرد. دنیای متاورس شامل چندین بخش های اصلی می باشد.

این بخش های اصلی شامل انواع محتواهای باز رسانه ای (صدا، متن، تصویر، ویدئو، آیتم های سه بعدی و …)، زبان برنامه نویسی (مانند HTML، JavaScript، WebAssembly)، اینترنت (غیرمتمرکز و بدون نظارت و کنترل دولت ها)، انواع سخت افزارهای واقعیت مجازی، دفتر کل توزیع شده (جهت نگهداری اطلاعات تراکنش ها و شفاف سازی معاملات بین کاربران)، قراردادهای هوشمند (جهت انجام مبادلات ارزهای دیجیتال به صورت شفاف و بدون واسطه و کنترل) می باشد.

کاربران از طریق خرید ایندکس های متاورس، ساخت NFT، بازی کردن، خرید توکن، ارائه خدمات متاورس می توانند برای خود درآمد کسب کنند. ارزهای دیجیتال MANA، BLOK، AXS، ENJ، SAND، پنج رمز ارز برتر در حوزه متاورس هستند که توکن های مرتبط با بازی های مبتنی بر بلاک چین هستند. از جمله پروژه های در حال توسعه متاورس می توان به پروژه سالیس (Solis)، پروژه زانا(Xana)، پروژه گیم ریچ (GameRich)، پروژه متا وی پد (MetaVPad)، پروژه نوسانا (Nosana)، پروژه بیت.کانتری (Bit.Country)، پروژه متافایتر (MetaFighter) اشاره کرد.

آینده مد و فشن دیجیتال در متاورس

آینده مد و فشن دیجیتال در متاورس

با وجود این که هنوز همه گیری کرونا اتفاق نیفتاده بود و مردم نیازی به لباس دیجیتالی نداشتند اما دیجیتالی شدن مد توانست آینده را پیش بینی کند. البته اکثر افراد قبل از Cattytay، تجربه لباس دیجیتالی را در بازی های رایانه ای داشته اند که البته این لباس ها از مد دور بودند و شامل شلوار جین و پیراهن در سیمز و زره های مختلف در Shooters بودند. هیچ کس نمی توانست تصور کند که در آینده نزدیک بتواند کفش های کتانی مارک را که در یک برنامه مخصوص ایجاد شده اند را امتحان کند و یا برای پول این کار را انجام دهد. در سال 2021 این اتفاق با همکاری گوچی و شرکت بلاروسی Wanna رقم خورد. در اپلیکیشن گوچی افراد می توانستند کفش های کتانی مجازی را با قیمت 12.99 دلار خریداری کنند و همچنین می توانستند در Wanna Kiks آنها را با قیمت 9.00 دلار امتحان کنند.

ممکن است سوال پیش بیاید که چرا افراد به همچین چیزی نیاز دارند و قرار است با مد دیجیتال چه کاری انجام دهند؟ طرفداران مد دیجیتال ادعا می کنند که می توان با این روش از محیط زیست حفاظت کرد. برخی از افراد می گویند که نیازی به خرید یک چیز واقعی برای یک عکس در اینستاگرام نیست. همچنین این سوال مطرح می شود که درصد افرادی که چیزهای دیجیتالی را برای پست های شبکه های اجتماعی به صورت مداوم می خرند، چقدر است و آیا این کار فقط برای سرگرمی است و یا دائمی خواهد بود؟

اتاق های اتصالات دیجیتال اولین و واقع بینانه ترین سناریو احتمالی می باشد. افراد می توانند بدون خارج شدن از خانه، ببینند که لباس های جدید به آنها می آیند یا خیر. این یک روش عاقلانه برای جذب مشتریان به این برنامه های بالقوه خواهد بود. برخی از فروشگاه ها سعی می کنند که بتوانند این ویژگی را پیاده سازی کنند. البته همه چیز در این مرحله دارای مشکل و باگ خواهد بود. همچنین ویژگی سرگرم کننده این برنامه برای مشتریان جذاب خواهد بود و آنها را به خود جذب می کند. همچنین ارائه کننده تصویری از نگرش کاربران واقعی به مد و فشن دیجیتال می باشد. اگر چه این برنامه برای کاربران مانند یک بازی است اما بسیاری از برندها به عنوان یک فرصت بازاریابی به آن نگاه می کنند.

صنعت مد و بازی دیجیتال

صنعت مد و بازی دیجیتال

کاربران می توانند در بازی های رایانه ای از مد و فشن دیجیتال استفاده کنند. برای مثال با همکاری Fortnite و Balenciaga با خرید یک skin (جلد) الهام گرفته از Balenciaga در بازی، کاربران می توانند این قطعه را در زندگی واقعی نیز بخرند. کاربران می توانند با آرایش کردن، ظاهر خود را تغییر دهند و سپس شخصیت خود را به تن کنند، که برای گیمر ها می تواند جالب باشد. معمولا Fortnite درآمد خوبی را از طریق خریدهای داخلی به دست می آورد، زیرا کاربران برای خریدهای داخل بازی برای شخصیت های خود، بیش از یک میلیارد دلار هزینه می کنند. البته یک مشکل با قابلیت همکاری وجود دارد؛ به این صورت که کاربران نمی توانند از جلد خریداری شده برای یک بازی، در سایر بازی ها نیز استفاده کنند. اگرچه کاربران می توانند شخصیت خود را در بازی ها آرایش کنند، اما نمی توانند عکس خود را برای رسانه های اجتماعی داشته باشند. به این ترتیب کاربران جلد های Moschino را برای Thr Sims و Gucci را برای Tennis Clash دریافت کرده اند.

جهت آشنایی با پروژه های جدید متاورس می توانید مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

Balenciaga در سال 2021، در قالب بازی ها، مجموعه ای را ارائه کرد که تمام شخصیت های آن، لباس های آخرین فصل را به تن داشتند. به این صورت زیبایی شناسی سایبری به مد دنیای واقعی وارد شد. اگر چه زمانی این کار فقط در بازی های ویدویی امکان پذیر بوده اما در حال حاضر در دنیای واقعی نیز می توان شروع به پوشیدن آنها کرد.

از زمانی که ایجاد دنیای متاورس از طریق مارک زاکر برگ اعلام شد، به نظر می رسد که روز به روز، واقعیت دیجیتالی و مجازی سازی شده به یک فرآیند طبیعی تر و عادی تر تبدیل شده است. که به معنای این است که همه افراد باید هم در دنیای واقعی و هم در واقعیت مجازی برای خود خانه بسازند و لباس بپوشند. (هم برای ملاقات با دوستان خود و هم برای مذاکرات تجاری یا آموزش کلاس ها)

دمنا گواسالیا، مدیر خلاق Balenciaga در یکی از این مذاکرات مصاحبه ای را در واقعیت مجازی انجام داده است. علاوه بر مد دیجیتال، باید در رابطه با طراحی دیجیتال نیز فکر کرد تا امکان ایجاد نقاشی هایی به شکل NFT را بدون توجه به کاربردی بودن آنها، بر روی دیوارها آویزان کرد.

امپراتوری مد و فشن دیجیتال

امپراتوری مد و فشن دیجیتال

بازار مد و فشن دیجیتال توانست در مدت کوتاهی به یک امپراتوری بزرگ تبدیل شود. این موضوع برای بسیاری از کاربران غیر قابل درک بوده است. تجار کارآفرین داستان هایی در رابطه با پایداری، محافظت از سیاره زمین و طرح های غیر عادی ارائه کرده اند که هیچ گاه اجرا نخواهند شد، زیرا در مرحله تولید غیر واقعی هستند. اگر چه برندها از مد و فشن دیجیتال استقبال کرده اند تا به عنوان یک فرصت پوشش دیگری استفاده کنند اما در واقعیت به راحتی قابل اجرا شدن نمی باشد.

به عنوان مثال برند روسی (Alexander Terekhov) الکساندر ترخوف همزمان با همه گیری کرونا، تبلیغاتی را راه اندازی کرده است که می توان به قیمت 50 دلار لباس های آن را بر روی عکس قرار داد. طبق نظر سنجی که با مشارکت شرکت کنندگان صورت گرفت، مشخص شد که مشکلات زیادی در این رابطه وجود دارد. از جمله این مشکلات می توان به این مورد اشاره کرد: به تعویق افتادن مهلت ها به دلیل این که عکس ها مناسب نبودند و از نظر مشتری ها این لباس ها قابل قبول نبودند. با این حال این برند توانست در رسانه ها فرصت پوشش مطلوبی را دریافت کند.

بنابراین می توان گفت یکی از ابزارهای تبلیغ برندها و یا ایجاد راهی برای کسب درآمد برای استارت اپ ها و طراحان دیجیتال، مد و فشن دیجیتال می باشد. تمام اسرار بازار جدید در عرض چند ماه و با قیمت 700 دلار فاش خواهد شد و هر فردی می تواند نام تجاری خود را وارد دنیای متا مد کند. با این حال همچنان آینده این بازار نا مشخص می باشد. اما به نظر می رسد که دنیا در آستانه یک صنعت هیجان انگیز و نوین قرار دارد که همه افراد به آن علاقه دارند.

سخن پایانی

در رابطه با مبحث مد و فشن دیجیتال سوالات متعددی وجود دارد، از جمله این که آیا افراد لباس هایی را که در متاورس وجود دارند را می پوشند و یا از عکس های آماده با قیمت 50 دلار استفاده می کنند؟ آیا فروشگاه های متا وجود خواهند داشت و یا با یک کلیک همه لباس ها ظاهر خواهند شد؟ چگونه می تواند با لباس های تقلبی مقابله کند؟ آیا امکان متحد شدن مارک ها با یکدیگر وجود دارد؟

tabrizfinance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *