تبریز فایننس

دستگاه استخراج مخصوص (Asic) یا همان ایسیک چیست ؟

دستگاه استخراج مخصوص (Asic)  : امروزه استخراج بیت کوین، لایت کوین، بیت کوین کش، زی کش و چندین و چند ارز دیجیتال دیگر فقط با دستگاه استخراج مخصوص (Asic) ، سود آوری دارد. دستگاه استخراج مخصوص (Asic) به طور خاص برای کار ماینینگ طراحی شده اند و به خودی خود کاربرد دیگری ندارند؛ بنابراین تولید کنندگان این دستگاهها تمام تمرکز خود را برای افزایش کارایی آن در کار ماینینگ اختصاص می دهند.

 

این دستگاهها قدرتی چندیر ایر کارتهای گرافیک و پردازنده ها دارند. هر دستگاه مایتر معمولا فقط از یک الگوریتم رمزنگاری پشتیبانی می کند (برخی دستگاه های جدید از چند الگوریتم پشتیبانی می کنند، اما این امر رایج نیست). به این ترتیب، هر دستگاه فقط تعداد محدودی ارز دیجیتال را استخراج می کند.

 

مثلا دستگاه استخراج Antminer S9 فقط الگوريتم ۲۵۶-SHA را استخراج می کند که شامل بیت کوین، بیت کوین کش و تعداد انگشت شماری ارز دیجیتال دیگر می شود.

 

همان طور که گفتیم، تنها کاربرد دستگاه های ماینر انجام عملیات استخراج است. به همین دلیل توسط تولید کنندگان مونتاژ می شوند و بلافاصله پس از تولید، آماده به کار هستند. دستگاه های ماینر در مقایسه با ریگ های استخراج کارت گرافیک، جای بسیار کمتری اشغال می کنند و به زبان عامیانه، جمع و جورتر هستند.

 

برای روشن کردن دستگاه استخراج، به جز خود دستگاه فقط به یک منبع تغذیه (پاور) نیاز است. البته برای انجام عملیات ماینینگ با دستگاههای ماینر به یکسری تجهیزات جانبی مثل خنک کننده، مودم، سیم های برق و … هم نیاز است، اما به طور کلی از نظر قطعات جانبی، نسبت به کارت های گرافیک یک سر و گردن بالاتر خرید یک دستگاه استخراج در مقابل تهیه یک ریگ ماینینگ به طور کلی ارزان تر تمام می شود.

 

البته مدل دستگاه استخراج، تعداد و مدل کارت های گرافیک در این مقایسه تأثیر گذارند، اما در نهایت می توان گفت که خرید دستگاه ماینر نسبت به سودآوری آن، ارزان تر تمام می شود؛ بنابراین در استخراج با ای سیک اغلب اوقات شاهد بازگشت سرمایه سریع تری خواهیم بود.

 

 

دستگاه استخراج مخصوص (Asic) و معایب آن

 

اگر بخواهیم به معایب و ریسک های استخراج با دستگاه استخراج مخصوص (Asic) بپردازیم، باید گفت روی هم رفته و حداقل در این مقطع، خرید دستگاههای ای سیک بسیار مشکل است. این دستگاه ها معمولا به تعداد محدود تولید می شوند و تولید کننده خیلی سریع و حتی در مرحله پیش فروش تمام آنها را می فروشد؛ بنابراین دستگاه ها به دست سوداگران می افتند و با قیمت های بسیار بالاتر به فروش می رسند.

 

 

 

فروش ماینرهای دست دوم به جای تو هم یکی از مواردی است که باید به آن توجه شود؛ دستگاه هایی که عمر خود را کرده اند و هر لحظه امکان از کار افتادن شان وجود دارد. همچنین در بعضی از کشورها از جمله ایران، این دستگاهها بعضا به صورت قاچاق وارد کشور می شوند و فروشندگان گاهی اوقات بر تعهدات خود از جمله ضمانت یا زمان تحویل محصول پایبند نیستند.

 

علاوه بر اینها، در زمان عرضه یک دستگاه جدید، بازگشت سرمایه آن بسیار سریع است، اما زمانی که به دست مشتری می رسد، به دلیل افزایش سختی تا حد زیادی بازگشت سرمایه کاهش می یابد، هر چند ماه یک بار نیز مدل های جدیدی از دستگاه های ای سیک به بازار عرضه می شوند که به مرور زمان باعث تنگ تر شدن عرصه رقابت برای دستگاه های قدیمی تر خواهد شد. همان طور که پیش تر هم گفتیم، دستگاههایی ای سیک کاربرد دیگری به جز کار ماینینگ ندارند؛

 

 

بنابراین در صورت بلااستفاده شدن (عدم سوددهی در گذر زمان) فروش شان به شدت مشکل خواهد بود یا حداقل با قیمت بسیار پایین از شما خریداری خواهند شد؛ بنابراین ضروری است که هنگام خرید دستگاه، زمان بازگشت سرمایه و زمان تخمینی از دست رفتن سوددهی را بسنجید تا با ضرر روبه رو نشوید.

 

صدای فوق العاده بالای دستگاه های ماینر یکی دیگر از مسائل مهمی است که باید به آن توجه داشت. نویز فن های خنک کننده در دستگاههای استخراج بسیار سرسام آور است.

 

فرض کنید یک جاروبرقی پرقدرت به صورت ۲۴ ساعته روشن باشد. به همین دلیل، این دستگاهها اصلا برای داخل منزل مناسب نیستند، مسئله دیگر برای ای سیکها مشكل گرمای زیاد آنهاست، فن های خنک کننده تعبیه شده در دستگاه نمی توانند در دمای محیط به خوبی آنها را خنک کنند و باید حتما برای کولینگ از تجهیزات جانبی دیگر مثل کولر استفاده کرد.

 

اغلب دستگاههای مایئر فقط سه تا شش ماه گارانتی دارند. شرایط گارانتی هم در نوع خود سخت است؛ بنابراین اگر امروز دستگاه خود را بخرید و فردا این دستگاه بسوزد، احتمالا دست تان به جایی بند نخواهد بود.

 

 

آکادمی تبریز فایننس یکی از بهترین مجموعه ها در غرب کشور است که سعی دارد بستری مناسب برای علاقه مندان در حوزه ی ارز دیجیتال با برگزاری دوره هایی مثل دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین و دوره های دیگر ایجاد کند.

 

شما می توانید با شرکت در این دوره ها سرمایه گذاری بی نظیری در کارنامه مالی خود ثبت کنید و به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *