تبریز فایننس

آشنایی با پول هوشمند و تشخیص ورود و خروج پول هوشمند

پول هوشمند ، یک نوع دارایی با قدرت زیاد است ، این پول تحت سلطه سرمایه‌گذاران بزرگی می باشد که می‌توانند قبل از دیگر سرمایه گذاران ابتدا حرکت دارایی ها را تشخیص داده ،سپس نسبت به آنها پیش بینی کرده و یا حرکتی جدید ایجاد کنند.

چرا اقدام به تشخیص پول هوشمند در بورس و دیگر بازار ها می کنند؟

پول هوشمند به سادگی می‌تواند در بازارهای مالی والخصوص بازار بورس جریان ساز باشد و نوسانات بزرگی را در طیف گسترده ای از سهام بازار ایجاد کند. این نکته نیز قابل توجه است که تشخیص دادن ورود پول هوشمند به بازار های مالی که معمولاً پول هوشمند به صورت منسجم وارد می شود که ارزش معاملات و حجم یک بازار را با بازده بالا تحت تاثیر قرار می دهد.

تشخیص ورود پول هوشمند یکی از راههایی هست که سهام داران و سرمایه گذاران از آن راه برای تصمیم گیری سرمایه خود استفاده میکنند . اما راه تشخیص ورود پول هوشمند چیست و چگونه می توان سهم مناسب را در زمان خوب و قیمت مناسب خریداری کرد؟ برای اینکه بتوان ورود پول هوشمند را شناسایی کرد در مرحله اول باید نشانه‌های ورود پول هوشمند و تحرکات آن را را تشخیص دهیم.

روند پول هوشمند

طبق نظر های بورس اوراق بهادار ، پول هوشمند در چهار مرحله : خاموشی، آگاهی، شیدایی و سقوط اقدام به جمع آوری ، ازدیاد قیمت ، توزیع و در آخر کاهش قیمت یک سهم یا دارایی می‌کند.

در مرحله خاموش، یک دارایی یا سهم در اختیار مالکان پول هوشمند میباشد. این رخداد عموماً درشرایطی که بازار جذابیت آنچنانی ندارد و همچنین خالص خرید حقوقی‌ها منفی می باشد و تقاضا سهامداران برای خرید سهمی پایین است ویا شرایط برعکس است و قیمت‌ها در کف می باشند، رخ خواهد داد.

که در این مرحله هدف پول هوشمند دستکاری در روند بازار برای تصاحب بیشترین میزان سهم ، در پایین ترین سطح قیمت .

ورود و خروج پول هوشمند و راه های تشخیص آن

سه راه حل کلی برای تشخیص ورود و خروج پول هوشمند وجود دارد که عبارتند از:روش تابلو خوانی ، روش فیلتر نویسی و روش اندیکاتورها

روش تابلو خوانی

روش تابلو خوانی که یک روش بسیار ساده است و این روش بیشتر در شناسایی ورود و خروج پول هوشمند کاربرد دارد و در بیشتر مواقع روشی کاربردی به حساب می آید.

ویژگی که باعث شده بیشتر سهام داران در تشخیص ورود و خروج پول هوشمند از آن استفاده کنند این است که برای تابلو خوانی نیازمند دانش تکنیکال و فاندامنتال خاصی نیستند ، این روش سه ویژگی عمده واساسی دارد که بر اساس این سه شرط می توان تشخیص داد که پول هوشمند به بازار وارد و یا خارج شده است.

  • حجم و میانگین حجم معاملات ماه
  • تصاحب سرانه خرید و فروش حقیقی
  • تقسیم کردن سرانه‌های به دست آمده به هم

شاید برایتان سوال باشد که سرانه‌ی خرید و فروش حقیقی یعنی چه؟ سرانه‌ی خریدبه این معناست که هر فرد حقیقی و حقوقی به طور میانگین به چه اندازه خریداری کرده است.

و بنابراین سرانه فروش هم دقیقا برعکس سرانه خرید است یعنی هر شخصی بطور میانگین چه میزان از سهم مورد نظر را فروخته اند. به عنوان نمونه زمانی که گفته می‌شود سرانه‌ی خرید در سهم و تجارت 110 میلیون ریال می باشد یعنی هرفرد حقیقی در روز معاملاتی 100 میلیون ریال پول را وارد سهم و تجارت کرده است و همین مسئله نیز برای سرانه فروش نیز برقرار است.

پول هوشمند چیست؟

مراحل تشخیص پول هوشمند براساس تابلو خوانی

مرحله اول : در قدم اول ابتدا باید وارد سایت شرکت مدیریت فناوری بورس اوراق تهران شده و سپس نماد مورد نظرتان را جستجو کنید تا تابلوی سهم نمایان شود. در تابلوی سهم ابتدا حجم معاملات را بر حجم میانگین ماه تقسیم می‌کنیم. اگر حاصل بزرگتر یا مساوی ۲ شد، باید بفهمیم که احتمالا یک سری فعالیت پول هوشمند در بورس برای این سهم وجود دارد. حالا به منظور بررسی خوب یا بد بودن این اتفاق به گام‌های بعدی خواهیم رفت.

مرحله دوم: در کادر مشخص شده حجم خرید حقوقی‌ها و حقیقی‌ها و همچنین تعداد آن‌ها نمایش داده شده است. چنانچه اطلاعات خرید حقیقی و حقوقی را در تابلوی سهم ملاحظه نمی‌کنید سربرگ “حقیقی/حقوقی” را مورد بررسی قرار دهید. در این گام برای تشخیص پول هوشمند در بورس با حقوقی‌های سهم و معاملات آن‌ها کاری نداشته باشید.

مرحله سوم: حالا با تقسیم حجم خرید حقیقی بر تعداد خریداران حقیقی، می‌توانید سرانه‌ی خرید حقیقی‌ها در سهم را به دست آورید. (به همین ترتیب سرانه‌ی فروش حقیقی‌ها را نیز می‌توان به دست آورد). برای محاسبه‌ی سرانه‌ی خرید و فروش سهم و تشخیص پول هوشمند در بورس دو فرمول زیر را به خاطر بسپارید:

  1. سرانه‌ی خرید حقیقی= حجم خرید حقیقی /  تعداد خریداران حقیقی
  2. سرانه‌ی فروش حقیقی= حجم فروش حقیقی /  تعداد فروشندگان حقیقی

مرحله چهارم: حالا که سرانه‌ی خرید و فروش حقیقی‌ها را به‌ دست آوردیم، سرانه‌ی خرید را بر سرانه‌ی فروش تقسیم می‌کنیم. اگر حاصل بزرگتر از ۱ باشد به این معنی است که پول هوشمند وارد سهم بورس شده است. اما اگر عکس این اتفاق افتاد و عدد به دست آمده کوچکتر از ۱ شد، یعنی تماشا گر خروج پول هوشمند می باشیم.

 

روش فیلتر نویسی 

فیلترنویسی، یکی از ابزارهای بسیار کاربردی برای شناسایی ورود و خروج پول هوشمند در بورس می‌باشد که تریدرها از آن استفاده می‌کنند. فیلتر مورد نظر می‌تواند با بهره‌گیری از فیلترهای دیگر و یا ترکیب با آن‌ها، سهام مستعد رشد را مشخص نماید. با این روش می‌توان به سادگی حجم معاملات را رصد کرد و آن دسته از سهم‌هایی را که با افزایش ناگهانی حجم مواجه شده‌اند، از بین هزاران نماد بورسی تشخیص داد.

در یک مثال، فیلتری برای مشخص کردن سهم‌هایی آورده شده است که میانگین خرید هریک از خریدارهای حقیقی بیش از ۴ برابر میانگین فروشندگان حقیقی باشد. این مورد ورود پول هوشمند در بورس را مشخص می‌کند. کد این فیلتر به صورت زیر است:

(((ct).Buy_I_Volume)/((ct).Buy_CountI))  >  4 * (((ct).Sell_I_Volume)/((ct).Sell_CountI))

مثال دوم، تشخیص پول هوشمند در بورس به کمک فیلتری است که سهم‌هایی را مشخص می‌کند که تعداد فروشنده‌های آن‌ها از ۶ برابر تعداد خریداران بیشتر است. در حقیقت، این موضوع نشان می‌دهد که قدرت هر خریدار بیشتر از ۶ فروشنده بوده و خریدارهای قوی در آستانه‌ی حمایت از سهم هستند و به نوعی پول هوشمند وارد سهم شده است.

( (ct).Sell_CountI + (ct).Sell_CountN ) > 6 *( ((ct).Buy_CountI) + ((ct).Buy_CountN) )

برای شناسایی خروج پول هوشمند در بورس هم می‌توان بر عکس این موارد را انجام داد.

نتیجه گیری

در این مقاله از سایت تبریز فایننس قصد داشتیم که راجع به معنای پول هوشمند در بورس و راه‌های تشخیص آن صحبت کنیم. در مجموع می‌توان گفت که پول هوشمند وقتی که یک سهم در پایین‌ترین حد قیمتی خود قرار داشته باشد وارد بازارخواهد شد.یعنی زمانی که بسیاری از سهامداران به افزایش قیمت و رشد سهم معینی امید نداشته باشند. در چنین موقعیتی برای آن‌ که در سرمایه‌گذاران، تمایلی برای خرید سهم ایجاد شود و درنتیجه باعث رشد قیمت سهم شود، پول هوشمند وارد بازار سرمایه می شود.

همانطور که گفته شد ورود پول هوشمند روی قیمت سهم در بازار تاثیرات فراوانی دارد که باعث سود آوری خواهد شد. البته باید یادآور شد که تشخیص درست پول هوشمند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا شناخت بهتری نسبت به فعالیت در بازار سرمایه ، داشته باشند و درنتیجه ،دارایی و سرمایه خود را گسترش دهند.آکادمی تبریز فایننس ، با قرار دادن تحلیل های بورس و همچنین مطالب و اخبار بورس و دیگر بازار های مالی به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی ،سرمایه گذاری بی نظیری را تجربه کنید.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *