تبریز فایننس

بورس برای دهمین روز متوالی سبز شد(روند افزایشی شاخص بورس)

روند افزایشی شاخص بورس : آخرین روز معاملات هفته با سبز شدن شاخص ها در دو بورس و فرابورس به پایان رسید. بر این اساس، با پایان معاملات روز چهارشنبه، در دهمین روز متوالی خود توانست بازار را سبز نگه دارد که از 10 اردیبهشت سال 1399 از نظر تعداد روز تکرار نشده بود.

بدین ترتیب، این شاخص بورس اوراق بهادار با رشد 0.7 درصدی (8.4 هزار واحد) روز گذشته روی عدد یک میلیون و 256 هزار واحد قرار گرفت.

علاوه بر بورس اوراق بهادار، افزایش تقاضا برای نمادهای کوچکتر نیز شاخص همگن کل را 0.43٪ (1.6 هزار واحد) افزایش داد.
 شاخص کل فرابورس به عنوان شاخص کل بورس، رشد حدود 0.7 درصدی را تجربه کرد و روی 18،087 واحد ایستاد.


در این میان سه نماد سهام «شستا»، «پارس» و «شتران» و سه نماد فرابورس «زاگرس»، «آریا» و «شگویا» بیشترین سهم را در رشد دو شاخص اصلی بورس و فرابورس داشتند.

همچنین سازمان بورس 1900میلیارد تومان را از درامد های خود را به صندوق تثبیت کرد.

فرهاد دژپسند در مراسم افتتاح سه سرویس جدید بازار سرمایه که عصر دیروز (سه شنبه) برگزار شد، اظهار داشت: دهوانی دهنوی توانست به سرعت توانایی های خود را در حذف تحولات مثبت بازار سرمایه نشان دهد و در همین راستا سرویس جدیدی را راه اندازی کرد میز تحریریه که امروز راه اندازی شده است، به عنوان یک برگ طلایی در دوره تصدی وی ثبت می شود.

صحبت های وزیر افتصاد درباره روند افزایشی شاخص بورس

وزیر امور اقتصادی و دارایی انتشار صورت های مالی سازمان بورس را یکی از اقدامات مثبت اجرا شده در ماه های اخیر خواند و آن را اقدامی جسورانه خواند و گفت: «طبق صورت های مالی سازمان بورس که برای اولین بار منتشر شده است، اقدامی مثبت و عملی است.» اشاره شد که سازمان بورس 1900 میلیارد تومان از درآمد خود را برای کمک به صندوق تثبیت بازار اختصاص داد که این اقدام بسیار مفیدی است.

وی در مورد تحولات بازار سرمایه در سال 1399 و اقدامات مختلف شورای عالی بورس و دولت گفت: این سرویس که امروز برای تسهیل تجارت راه اندازی شد، یکی از راه حل های نوسانات بازار است. مورد دوم برای بهبود بازار به تصویب رسیده و مطابق با همان است.

دژپسند در مورد انتقاد برخی افراد از دعوت مردم به بورس اوراق بهادار توسط دولت گفت: بازار سرمایه بازار تأمین مالی است و باید سهم آن در اقتصاد افزایش یابد و توجه به آن طبیعی است اما در همان زمان مطالعه و معاملات انجام شد و تأكید شد كه سرمایه گذاران به طور غیرمستقیم به این بازار وارد می شوند كه این اتفاق به طور اتفاقی رخ داد و در سال 1399 شاهد بودیم كه میزان سرمایه گذاری غیر مستقیم بیش از دو برابر شده است.

وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه ما همیشه آماده دریافت نظرات و پیشنهادات فعالان بازار سرمایه و دریافت مشاوره از آنها بوده ایم، به دلایل تغییر جریان بازار و جریان منفی نقدینگی به بورس پرداخت و گفت: آنها در بازار تقویت شده و با تجزیه و تحلیل غلط سعی در زیر سوال بردن حقوق داشت.

این افراد این سوالات  را مطرح کردند که چرا در شرایطی که بورس های جهان روند شیوع ویروس کرونا را دنبال می کنند، بورس سهام ایران مثبت است و با این تجزیه و تحلیل ها ترس زیادی را در بازار ایجاد کردند.

برخلاف چند روز گذشته که نوعی احتیاط در میان معامله‌گران وجود داشت و این امر منجر به بی‌توجهی اهالی بازار سهام به بهای ارز و نوسان نماگر ها در محدوده‌ای مشخص شده بود، دیروز با رشد بهای دلار و افزایش همزمان قیمت‌ها در بازارهای جهانی، معامله‌گران گام مطمئن‌تری برداشتند.

شاخص کل بورس بالاخره توانست از مرز یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد افزایش یابد.
از طرفی ارزش بازار پس از پنجاه و هشت روز کاری (از ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ تاکنون) از ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفت.
به علاوه روز گذشته در جریان معاملات خرد بورسی سهامی به ارزش ۴۷۱۸ میلیارد تومان و در معاملات خرد فرابورسی سهامی به ارزش ۱۷۴۹ میلیارد تومان میان سهامداران جابه‌جا شد.

امیدواریم این روند مثبت بورس ادامه دار باشد و هر روز شاهد سود بیشتر سهامداران و جبران ضرر های این افراد باشیم.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *