تبریز فایننس

طرح جدید مجلس برای رمزارزها

طرح جدید مجلس برای رمزارزها

 از طرح جدید مجلس برای رمزارزها خبر دارید؟

مجلس طرحی را برای ساماندهی مبادلات رمزارزها در کشورتنظیم کرده است که طبق این طرح ، بانک مرکزی وظیفه تنظیم مقررات مبادلات رمزارزها رادارد.
مجلس در قانون طراحی شده خود ، ظرف سه ماه بانک مرکزی باید شروع به ساماندهی بازار داخلی رمزارزها کند.در این خبر درباره ی جزئیات ونقات مهم این طرح خواهیم پرداخت

 

جزئیات طرح جدید مجلس برای رمزارزها چیست؟

مجلس در ماده 1 طرح جدید خود ،استفاده از رمز ارزها به جز رمز ارز ملی یا داخلی برای راه اندازی شبکه پرداخت داخلی و استفاده از رمز ارز های خارجی به عنوان ابزار پرداخت، ممنوع کرده است .

 

مجلس درتبصره1 ماده اول این طرح، شاید یکی از بحث برانگیزترین موضوع را هدف گرفته که مزارع استخراج رمز ارز را موکلف به ارائه گزارش از میزان رمز ارز تولید شده است.

 

دستورالعمل ونحوه نظارت به این مزارع نیزباید ظرف دو ماه، توسط شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرائم پولشویی و تامین مالی تروریسم با نظارت وزارت صمت و همکاری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تصویب شود.

 

مجلس در تبصره 2 ماده اول طرح جدید خود نیز اعلام کرده است که پروژه‌های احداث و توسعه رمز ارزها و صنایع وابسته به آن مشمول اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی هستند.

 

درمجلس همچنین درباره وظایف نیروی انتظامی در این طرح که مسئول مهر و موم (پلمپ) واحدهای غیرمجاز استخراج رمزارز است و پیگرد قانونی دارد گفتگو شده است .

 

طبق تبصره 1 ماده اخر این قانون مجلس، نمایندگان مجلس وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو را تامین کننده برق و گاز مزارع استخراج رمزارز دانسته اند.

 

از سوی دیگر مزارع استخراج رمز ارزنیز وظیفه دارند که برق و گاز مصرفی خود را با رمزارز تولید شده تهاتر کنند که نرخ این رمز ارزهای تهاتری براساس بالاترین نرخ تعیین شده توسط بانک مرکزی در بازه زمانی سه ماهه، مشخص می‌شود.این موضوع شاید مورد پسند فعالان حوضه ارز دیجیتال نباشد.

 

در تبصره2 ماده آخر این طرح نیز، فعالان در حوضه استخراج رمزارزها می‌توانند با اخذ مجوز ازسمت وزارت نیرو اقدام به تاسیس یا شارکت در نیروگاه برق کنند و برق تولیدی مازاد از مصرف خود را به متقاضیان ویا وزارت نیرو بفروشند.

 

مجلس دراین طرح جدید رمز ارز ملی را تحت نظارت کمیسیون اقتصادی برای حمایت ازاستخراج رمز ارز و سازماندهی بازار مبادلات، با رمز ارز خارجی جایگزین کرده است.

 

مجلس تسهیلات ویژه ای را برای پروژه های احداث و توسعه رمز ارز ها ، صنایع وابسته به این پروژه ها مثل: تهسیلات صندوق توسعه ملیدر نظر گرفته است.

 

رئیس جمهمور سابق ایران در خرداد 1400 از وزارت ارتباطات و اطلاعات و وزارت نیروخواسته بود که در مقابل استخراج بی رویه رمز ارزها تصمیماتی را برای جلوگیری از این اقدام را اتخاذ کنند.

 

چه چیز باعث ایجاد طرح جدید مجلس برای رمزارزها شده است؟

هنوز درگاه‌های مبادله رمز ارز مسدود نشده‌اند و همچنان به خریدوفروش رمزارزها می‌پردازند.

این مسئله باعث عکس العمل و مجلسی‌ها شده است تا جایی که رئیس مجلس در خصوص این موضوع، نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی نوشته است و در این نامه خواهان مسدود کردن پورت های پرداخت الکترونیکی صرافی‌های ارز دیجیتال شده است.

 

دراین موضوع رئیس بانک مرکزی به رئیس مجلس پاسخ داد که تا زمانیکه نقشه راه استانداردی در رابطه با این موضوع ترسیم نشده نسبت به مسدود کردن این درگاه ها خودداری خواهد کرد.

 

قبل از این هم ، دولت باور بر غیرقانونی بودن مبادله رمز ارزها داشت. اما طی نامه ای از طرف دفتر ریاست جمهوری از همتی خواسته شد که اقدامی نسبت به مسدود سازی درگاه های مبادله ارز دیجیتال نکند.

 

همین موضوع باعث تشنج افکار سرمایه گزاران وتحلیلگران بازار های مالی شد ،چرا چون دولت خواهان مسدود سازی مبادلات رمز ارزها داشت و چه اتفاقی باعث تغییرعقیده دولت مردان در این موضوع شد؟

 

از طرفی طبق تازه ترین گزارشات،وزیراقتصاد اعلام داشت که: باید با فعالانه عمل کردن در مقابل رمزارزها ،ضررهای آن به حداقل و سودهای رمز ارزها را به حداکثر برسانیم.

 

اگر میخواهید شما هم به صورت تخصصی وارد بازار رمز ارز ها ارز دیجیتال شوید و به صورت تخصصی معامله کنید پیش نهاد میشود در دوره ارز دیجیتال تبریز فایننس شرکت کنید و به صورت تخصصی آن را یاد بگیرید.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *