تبریز فایننس

ابزار لازم برای استخراج لایت کوین

ابزار لازم برای استخراج لایت کوین

لایت کوین یکی از معروفترین و با قدمت ترین ارز های دیجیتال در دنیای کریپتو کارنسی است که در بازار های ارز دیجیتال به نقره دیجیتال معروف است. این ارز دیجیتال که در لیست 10 ارز دیجیتال برتر قرار دارد ، همانند بیت کوین از الگوریتم اثبات کار یا همان (pow) برای استخراج و یا تایید تراکنش ها استفاده می کند.بنابراین اگر شما هم به استخراج این ارز دیجیتال علاقه مند هستید می توانید با تهیه ابزار آلات و تجهیزات مورد نیاز جهت استخراج لایت کوین ، به جرگه ماینر های لایت کوین بپیوندید. در این مقاله سعی داریم تا با بیان ساده ابزار لازم برای استخراج لایت کوین را با هم بررسی کرده و بعد از آموزش استخراج لایت کوین ، به بررسی سود آوری فرایند استخراج لایت کوین خواهیم پرداخت.

 

ابزار لازم برای استخراج لایت کوین

همانطور که می دانید ، مهم ترین چیز برای شروع فرایند استخراج ، تهیه سخت افزار یا همان ریگ استخراج می باشد . با توسعه بازار ارز دیجیتال و به دنبال آن با رشد صنعت استخراج و ماینینگ ، نمی توان مثل گذشته با کامپیوتر های معمولی و خانگی اقدام به استخراج ارز های بزرگی مثل لایت کوین و بیت کوین کرد. پس بیشترین هزینه ای که باید برای شروع استخراج ارز های دیجیتال کرد ، مربوط به تهیه سخت افزار استخراج است . در مرحله دوم باید هزینه تامین برق را در نظر بگیریم.فرایند استخراج ، مصرف انرژی و برق زیادی را به همراه دارد که همچنین کیفیت و هزینه برق در سود آوری استخراج تاثیر بسزایی دارد.

بعد از تهیه سخت افزار و برق مورد نیاز ، به ابزار ها و تجهیزاتی دیگر جهت استخراج نیازمندیم که شامل موارد زیر می باشد:

 • ولت  یاهمان کیف پول لایت کوین
 • تهیه اینترنت ثابت
 • فراهم کردن کابل و ابزار های مورد نیاز برقی
 • تهیه تجهیزات خنک کنندگی

 

البته نباید فراموش کنیم که تهیه تجهیزات و ابزار آلات ماینینگ با توجه به بزرگی یا کوچکی فعالیت متفاوت است . به طور مثال برای یک فارم بزرگ به تجهیزات و ابزار بیشتری نیاز داریم ، بنابراین تمام تجهیزات مورد نظر را باید نسبت به مقایسی که در نظر داریم تغییر بدهیم.

از لحاظ تئوری (روی کاغذ)،  می‌توان برای استخراج از هر سخت‌افزار کامپیوتری که بتواند عمل پردازش را انجام دهد، بهره مند شد. اما اگر بخواهیم استخراجی سود آور و به صرفه داشته باشیم ، این فرایند فقط با (ASIC‌ها)  که دستگاه های مخصوص ماین هستند ، امکان پذیر خواهد بود.

فرایند استخراج لایت کوین ، در گذشته تا مدت های زیادی ، یعنی تا سال 2011 بوسیله کارت گرافیک (GPU) انجام می‌شد ولی در سال 2017 عرضه دستگاه استخراج Antminer L3  توسط شرکت بیت مین ، فرایند استخراج لایت کوین تغییر یافت که پس از آن دستگاه های قدرتمند دیگری نیز به بازار عرضه شدند.

از مزایای دستگاه‌های ای‌سیک میتوان به قدرت پردازش چند برابری در مقایسه با  کارت‌های گرافیک ، قیمت تمام‌شده پایین‌تر نسبت به تعداد زیادی کارت گرافیک و بازگشت پرسرعت سرمایه برای استخراج کنندگان را نام برد .

علاوه بر این مزایا ،راه اندازی دستگاه‌های ای‌سیک،مانند تنظیمات مودم ADSL  بسیار راحت وساده است؛ برای مقیاس‌های کوچکتر فقط کافی است دستگاه را به برق متصل کرده و پس از اتصال به مودم، اطلاعات استخر استخراج را در نرم‌افزار دستگاه وارد کنید تا فرایند استخراج شروع شود.

با ورود دستگاه‌های ای‌سیک، با توجه با قابلیتهای این دستگاه ، افراد بیشتری تمایل به استخراج از طریق این دستگاه شدند و به نوعی ، خیلی زود استخراج با کارت گرافیک منسوخ شد که هم اکنون فقط استخراج با دستگاه‌های ای‌سیک، مقرون به صرفه است.

دستگاه های استخراج درست مثل دستگاه های دیگر ، در طیف گسترده ای از  مدلها و طرح های مختلف ، عرضه گردیده است که هر دستگاه استخراج از جنبه های مختلف با هم متفاوت است که این جنبه ها شامل موارد زیر می باشد :

 • مدل و برند : که شامل شرکت سازنده دستگاه و مدل آن می باشد به طور  مثال: دستگاه + Bitmain Antminer L3

Bitmain: نام شرکت تولید کننده دستگاه

Antminer: نوع سری
+L3: مدل دستگاه

 

 • هش ریت: قدرت پردازش دستگاه استخراج می باشد که برای لایت کوین طبق مگاهش بر ثانیه (Mh/S) نمایش داده می شود. به طور مثال: 600Mh/S، یعنی قدرت پردازش دستگاه ، 600 مگاهش بر ثانیه می باشد.

 

 • مصرف برق: همان میزان برق مصرفی دستگاه که برحسب وات محاسبه خواهد شد. مثال: مصرف برق یک دستگاه استخراج 1500 ولت می باشد.

 

«اسکریپت» (Scrypt) نام الگوریتم استخراج لایت کوین ، است و این یعنی برای استخراج لایت کوین یا همان نقره دیجیتال ، دنیای کریپتو ، باید دستگاهی را خریداری کنید که از این الگوریتم پشتیبانی کند.

علاوه بر ارز دیجیتال لایت کوین، با این تجهیزات می‌توانید هر رمز ارزی را که از الگوریتم اسکریپت استفاده می‌کند، را استخراج کنید. ورج و دیجی بایت ازجمله مشهورترین ارزهای دیجیتال می باشند که الگوریتمی مشابه لایت کوین دارند و با یک دستگاه میتوان آنها را استخراج کرد.

کاربرد دستگاه‌های استخراج (ای‌سیک) ،تنها برای استخراج است و به‌دلیل سختی استخراج و رقابتی‌بودن ماینینگ و هم چنین با ورود دستگاه‌های قدرتمندتر به بازار، دیگر دستگاه های قدیمی و ساده منسوخ می شوند.

 

ابزار لازم برای استخراج لایت کوین و برق استخراج

همانطور که در اول نیز گفتیم ،  تعرفه برق مصرفی و مقدار مصرف برق یک دستگاه ، دو فاکتور اساسی و تاثیر گذار در استخراج به حساب می آید. برای درک بهتر این موضوع ، در محلی که هزینه برق ، بسیار زیاد است . یک دستگاه با قدرت 700 مگاهش و مصرف برق 800 وات، در مقایسه با دستگاهی که قدرت 1.300 مگاهش و مصرف برق 1.800 وات را دارد ، سودآوری زیاد تر را به همراه داشته باشد. براساس قوانین کشور ما ، بهره مندی از برق خانگی و دولتی برای استخراج ممنوع است و استخراج کنندگان بعد از کسب مجوز از وزارت صنعت، باید اقدام به دریافت برق با تعرفه صادراتی ، از وزارت نیرو کنند..

علاوه بر تامین برق، جهت استخراج ،به تجهیزات برقی مناسب و کابل‌ها نیاز خواهیم داشت تا از خطراتی مانند آتش‌سوزی و خرابی دستگاه ، در امان باشیم.

 

ابزار لازم برای استخراج لایت کوین

 

ابزار لازم برای استخراج لایت کوین و کیف پول لایت کوین

 

اگر وارد دنیای استخراج و ماینینگ شوید ، جهت ماینینگ و استخراج لایت کوین ، به یک کیف پول یا ولت نیاز خواهید داشت که بتوانید درآمد حاصله از استخراج را دریافت و ذخیره کنید. نرم‌افزارهای کیف پول را به‌ راحتی می‌توانید در کامپیوتر یا تلفن همراه خود نصب کنید که کاملاً به صورت رایگان می باشند کیف پول تراست والت (Trust Wallet) ،در شروع میتواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای ذخیره لایت کوین باشد. این کیف پول را می‌توانید از طریق اپ استور وگوگل پلی یا روی گوشی هوشمند خود نصب و راه اندازی کنید.

 

ابزار لازم برای استخراج لایت کوین و اینترنت ثابت

 

یکی دیگر از فاکتور های مهم جهت شروع فرایند استخراج ، اینترنت می باشد. توجه داشته باشید که حجم و سرعت اینترنت اهمیت بیشتری در استخراج ندارد، اما قطع و وصلی اینترنت تاثیری زیادی در ماینینگ دارد.پس باید اینترنتی را انتخاب کنیم که قطع و وصلی نداشته باشد که پیشنهاد ما، سرویس‌های اینترنت ADSL و TD-LTE می باشد.

 

تجهیزات تهویه

 

برای افزایش طول عمر و کارایی دستگاه، داشتن تجهیزات خنک‌ کننده بسیار مهم است چون دستگاه‌های ماینینگ علاوه برتولید سروصدای زیاد، به‌شدت داغ می‌کنند که چاره کار داشتن ابزار خنک کننده و تهویه می باشد.

 

محاسبه سود آوری فرایند استخراج لایت کوین

 

اگر بخواهیم استخراج لایت کوین را با استخراج بیت کوین مقایسه کنیم ، قطعا استخراج لایت کوین ، توجیه اقتصادی در برابر استخراج بیت کوین نخواهد داشت.

اینکه می‌گوییم نسبت به بیت کوین، به این دلیل است که طبیعتاً استخراج لایت کوین می‌تواند باعث کسب سود شود،‌ اما از آنجا که فعالیت استخراج نوعی سرمایه‌گذاری است و ماینرها باید تجهیزات فراوانی تهیه کنند، زمانی که استخراج بیت کوین سودآوری بیشتری داشته باشد، صرف هزینه برای خرید تجهیزات لایت کوین توجیه زیادی ندارد.

 

البته این موضوع می‌تواند کاملاً‌ وابسته به تفکر شما باشد. اگر واقعاً حامی لایت کوین باشید و پیش‌بینی کنید که این ارز دیجیتال در آینده بسیار ارزشمند خواهد شد، بدیهی است که استخراج لایت کوین برای شما توجیه خواهد داشت. همچنین وضعیت سودآوری می‌تواند خیلی سریع تغییر کند و شاید در مقاطع زمانی مختلف استخراج لایت کوین سودآوری بسیار زیادی داشته باشد.

 

در سال ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ استخراج لایت کوین بسیار سودآور بود، اما پس از رویداد هاوینگ سال ۲۰۱۹ (نصف‌شدن پاداش استخراج که هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد) این فعالیت به‌شدت سودآوری خود را از دست داد و امروزه با وجود ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم، کمتر کسی حاضر می‌شود لایت کوین استخراج کند.

 

قدرتمندترین دستگاه استخراج لایت کوین در زمان نگارش این مطلب، دستگاه Innosilicon A۶+ LTCMaster است که در وب‌سایت‌های خارجی با قیمت ۳,۰۰۰ دلار به فروش می‌رسد. قدرت این دستگاه 2.2Gh/s بوده و مصرف برق آن ۲۱۰۰ وات است.

 

تعداد دستگاه‌های استخراج لایت کوین موجود در بازار به بیش از ۱۰ مدل نمی‌رسد و این در حالی است که از اوایل ۲۰۱۹ تا زمان نگارش این مقاله (اواسط ۲۰۲۰) هیچ دستگاه جدیدی به بازار عرضه نشده است.

 

از سوی دیگر، برای بیت کوین در طی این سال‌ها به‌طور مرتب دستگاه‌های جدید و قدرتمندتر به بازار عرضه شده است و همچنان استخراج بیت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال ریسک بسیار کمتری دارد.

 

ابزار لازم برای استخراج لایت کوین

 

محاسبه سودآوری

 

اگر بخواهید سود آوری را محاسبه کنید ، بهتر است به یک ماشین حساب ماینینگ مراجعه کنیم. ابتدا با اضافه کردن قدرت پردازش دستگاه‌ها، سپس با وارد کردن میزان برق مصرفی و هم چنین هزینه برق در یک ماشین حساب استخراج می‌توان در امد خود را به طور تخمینی حساب کرد. همچنین میتوان بازگشت سرمایه را با حساب‌کردن میزان هزینه‌ها، مثل هزینه خرید دستگاه و تجهیزات ، را تخمین و حساب کرد.

 

البته این را نیز به یاد داشته باشید که تخمین زمان بازگشت سرمایه،مهم‌ترین عامل در بررسی سودآوری یک فعالیت صنعتی، می باشد. اما منظور از بازگشت سرمایه چیست ؟ بازگشت سرمایه به مدت زمانی گفته می شود که هزینه‌هایی  اولیه یک سرمایه‌گذاری ، از طریق سود به دارایی سرمایه گذار برگردد که بعد از آن کسب سود خالص شروع خواهد شد.ودر فرایند استخراج ، به مدت زمانی که طول می کشد هزینه تجهیزات ، دستگاه ها و مکان و…. تامین شود ،بازگشت سرمایه در ماینینگ گفته میشود. پس، اگر از طریق استخراج درآمد داشته باشیم ، نمیتواند توجیه اقتصادی خوبی باشد.

 

 

ولی هم اکنون ، سوال این است که اگر استخراج لایت کوین سود اوری خوبی نداشته باشد ، پس چگونه تایید تراکنشها و امنیت این شبکه از کجا تامین می شود؟ در جواب این سوال باید اشاره نمود که ماینینگ لایت کوین برای  شرکت‌های تولیدکننده دستگاه استخراج ومافیای ماینینگ ، سود خوبی دارد.

 

در مجموع مدت‌ زمانی زیادی است که دستگاه استخراج جدیدی از سمت تولیدکنندگان بزرگ دستگاه استخراج به بازار عرضه نشده است و طبق گفته کارشناسان، این موضوع را نمی‌توان رد کرد که پشت پرده با دستگاه‌هایی که هنوز به دست ماینرهای دیگر نرسیده است، استخراج لایت کوین انجام شود. قبلاً چنین اتفاقی برای ارز دیجیتال مونرو افتاده بود و زمانی که توسعه‌ دهندگان آپدیت بزرگ این شبکه را برای مبارزه با ای‌سیک‌ها پیاده‌ سازی کرده بودند، هش ریت شبکه به‌ شدت کاهش یافت، در حالی که هیچ دستگاه استخراجی برای این ارز دیجیتال به بازار عرضه نشده بود. این نشان می‌داد که پشت پرده دستگاه‌های استخراج زیادی در حال کار بوده‌اند.

 

همچنین لایت کوین حامیان زیاد و سرسختی دارد که هدف آنها از استخراج لایت کوین فقط کسب سود نیست.

 

پیوستن به استخر استخراج لایت کوین

 

بعد از پس از تحقیقات کامل درباره سودآوری استخراج لایت کوین و سپس تهیه دستگاه استخراج و تجهیزات جانبی، برای آغاز استخراج باید به یک استخر استخراج (Mining pool) بپیوندید.

 

اما استخر استخراج چیست ؟ استخر استخراج به محلی مجازی گفته می شود که در آن استخراج‌کنندگان ،با جمع  قدرتهای پردازش خود ،اقدام به استخراج یک بلاک میکنند. در استخر استخراج ، هرماینر بر حسب توان پردازشی خود ، سودی را دریافت میکند. برای درک بهتر این موضوع می توان گفت:  ماینرها از هر جای دنیا ، قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود را در اختیار استخر استخراج قرار می‌دهند و استخر استخراج از طرف تمامی ماینرها در پیدا کردن معادله بلاک‌ها با دیگر استخرها رقابت می‌کند.

 

با وجود استخرهای استخراج، ماینرها قادر خواهند بود تا با تجمیع توان پردازشی، شانس خود را به‌شدت افزایش دهند. پاداش استخراج بین اعضای استخر متناسب با توان پردازشی آنها تقسیم خواهد شد. بدون پیوستن به استخر استخراج شانس ماینرها برای ایجاد یک بلاک بسیار کم خواهد بود و فقط فارم‌های استخراج بزرگ با هزاران دستگاه قادر هستند به‌صورت مستقل کار ‌کنند.

 

برای شروع کار استخراج، باید یکی از استخرهای استخراج لایت کوین را انتخاب کنید و با مراجعه به سایت رسمی آن، تنظیمات موردنیاز برای راه‌اندازی دستگاه خود را دریافت کنید. همان‌طور که گفتیم راه‌اندازی یک دستگاه استخراج بسیار ساده است و با چند کلیک انجام می‌شود.

 

 

از بهترین استخر های استخراج لایت کوین ، براساس قدرت هش و تعداد ماینر شامل موارد زیر می شود:

 • انت پول (Antpool)
 • پولین (Poolin)
 • ایزی تو ماین (Easy2Mine)
 • اف تو پول (F2Pool)
 • وایا بی‌تی‌سی (ViaBTC)
 • لایت کوین پول (Litecoinpool)

 

ابزار لازم برای استخراج لایت کوین

 

 

سخن پایانی

 

همان طور که خواندید در این مقاله بعد از بررسی ابزار لازم برای استخراج لایت کوین ، مقایسه مزایا و معایب این نوع استخراج ، کیف پولها ، به بررسی استخر استخراج برای لایت کوین پرداختیم.

اگر شما در تصمیم خود برای استخراج لایت کوین مصمم هستید حتما بعد از خواندن این مقاله ، تخصصی تر به این موضوع بپردازید و بعد از کسب دانش کافی جهت ماینینگ لایت کوین ، شروع به استخراج این ارز دیجیتال کنید.

 

 

آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال دوره فارکس دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها ، اخبار های وب سایت مارا دنبال کنید.

 

 

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *