تبریز فایننس

باور های غلط درباره بیت کوین

باورهای غلط در رابطه با بیت کوین

باور های غلط درباره بیت کوین :  بیت کوین بیش از حد انرژی مصرف می کند و برای محیط زیست مضر است

مایترهای بیت کوین برق زیادی مصرف می کنند. نوشته های تله کلیک ۲۲، مایل اند تا برق مصرفی مایترهای بیت کوین را با میزان مصرف برق کشورهای کوچک مقایسه کنند. البته که می توان انتقاد مشابهی را درباره اینترنت مطرح کرد که ده درصد از برق جهانی را مصرف می کند. تصمیم با خود شماست که آیا ویدئوهای سرگرم کننده و نوشته های تله کلیک درباره مصرف برق بیت کوین، استفاده درستی از برق جهانی است یا خیر.

 

شخصا تصور می کنم اینترنت ارزش این برق مصرفی را دارد. مصرف انرژی در تمدن های مختلف متفاوت است. اگر در یک کلبه گلی زندگی می کنید، مصرف انرژی تان بسیار کم خواهد بود. اگر بخشی از یک تمدن جهانی و ماورای زمینی هستید، استفاده تان از انرژی بسیار بیشتر و بیشتر خواهد بود. خوشبختانه تقريبا منابع انرژی نامحدودی در منظومه شمسی وجود دارند.

 

در عین حال چنین انتقادی بابت مصرف انرژی بیت کوین بدون سبک سنگین کردن منصفانه نیست. استخراج طلا نیز مقدار زیادی انرژی مصرف می کند و می تواند برای محیط زیست هم معضلی باشد. سیستم مالی فیات هم انرژی زیادی مصرف می کند.

 

به تمام آن کامیون های جابه جایی پول، خودپردازها، شعب خالی بانک و هزینه های گرمایشی و روشنایی شان فکر کنید. چاپ اسکناس و ضرب سکه نیز منابع طبیعی و انرژی زیادی را می برد. همین طور هزینه مالی انرژی انسانی که به واسطه تورم پولی ضبط می شود.

 

هیچ کس یک بانک یا کارگزاری را بابت استفاده بیش از حد از انرژی برای تأمین امنیت دارایی ها به باد انتقاد نمی گیرد. نمی شود که شمش های طلا را در فضای باز گذاشت، قطعا مستلزم امنیت فیزیکی هستند. حسابهای بانکی و کارگزاری ها نیز به امنیت دیجیتال یا رمزنگاری نیاز دارند که هر دو از برق استفاده می کنند.

بیت کوین امن ترین بانک در فضای ابری است. امنیت آن با فعالیت کامپیوترهای استخراج کننده بیت کوین تأمین می شود. نرخ هش ۲۳ بالای شبکه بیت کوین این اطمینان را میدهد که مکانی امن و مطمئن برای ذخیره سرمایه است. بیت کوین روشی منحصر به فرد، غیرمتمرکز، مقاوم در برابر تصرف و سانسور برای ذخیره ارزش است. چرا چنین چیزی باید رایگان یا با هزینه اندک باشد؟ آیا برای تأمین امنیت یک نقاشی پیکاسو یا الماس امید، به یک چاره امنیتی کم هزینه قانع میشوید؟

 

علاوه بر این، خیلی ها این نکته را درک نمی کنند که بخش قابل توجهی از استخراج بیت کوین از طریق انرژی های تجدیدپذیر (خورشیدی، باد و آبی) و منابع انرژی بلااستفاده تأمین می شود. اگر لوله کشی برای انتقال گاز مقرون به صرفه نباشد، گاز طبیعی شعله ور شده و یا در جو تخلیه می شود. به جای آنکه این گونه هدر برود، اکنون شرکتهایی هستند که از این گاز برای تأمین انرژی مایترهای بیت کوین استفاده می کنند.

 

باور های غلط درباره بیت کوین : بیت کوین حباب است.

 

چنان که در بخش اول اشاره شد و به حباب اقتصادی گل لاله یا حباب دریای جنوبی ارجاع داده شد، هرگز حبابی نبوده که به نقطه اوجی برسد و چند سال بعد قله جدیدی را به ثبت برساند. افرادی که تجربه زیادی در بازارها ندارند، اغلب یک بازار خاص را حباب مینامند.

 

ناظران طی پنجاه سال گذشته بازار مسکن کالیفرنیا را حباب خطاب می کنند، با وجود این قیمت ها تقریبا هر سال رو به افزایش بوده است. آمازون را حباب می پنداشتند، اما بدل به یکی از برترین کسب و کارهای تاریخ شد. تنها به این دلیل که یک دارایی مثل اپل یا آمازون با افزایش قیمت زیادی مواجه می شود، نمی توان نتیجه گرفت حباب است.

 

حال که بیت کوین به تازگی بار دیگر قله جدیدی را فتح کرده است، منتقدان باید برای اثبات مدعای خود دلیل بیاورند. برای دست بردن در فرضیه خود باید چه کار کنند؟ پیتر شیف از سال ۲۰۱۳ که بیت کوین به مبلغ ۳۷۵ دلار معامله می شد، مدعی است که بیت کوین حبابی بیش نیست، چرا باید هنوز هم به حرف های او گوش داد؟

 

باورهای غلط در رابطه با بیت کوین

 

باور های غلط درباره بیت کوین : بیت کوین یک ترفند پانزی یا طرح کلاهبرداری است.

 

بیت کوین کاملا غیرمتمرکز است. توسط یک گروه کنترل نمی شود، بلکه کنترل آن توزیع شده در میان جامعه ماینرها، گره های کامل، توسعه دهندگان و دارندگان بیت کوین است. مثل ریپل نیست که تحت سلطه یک شرکت متمرکز باشد – و البته اکنون هم تحت تعقیب قانونی توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا است. برای آنکه بتوان یک طرح را پانزی لقب داد، نیاز به حضور یک سردسته همچون چارلز پانزی یا برنارد میداف است.

 

اگر از اکثریت بیت کوینرهای واقعی بپرسید، به شما خواهند گفت که هرگز بیت کوین هایشان را نمی فروشند. معمولا شکل کار کرد طرح های پامپ و دامپ این گونه نیست

باور های غلط درباره بیت کوین : بیت کوین مختص بزهکاران است.

کاملا غلط است. نهادهای نظارتی ایالات متحده اکنون مجوز نگهداری بیت کوین را به بانک های آمریکایی داده اند. هر کسی می تواند با پی پال بیت کوین بخرد. میلیاردرها و ابر شرکتها سرمایه شان را به بیت کوین منتقل می کنند. هر کسی که مدعی است بیت کوین مختص بزهکاران است، اخبار را دنبال نمی کند. بیت کوین اکنون یک دارایی بنیادی است که هر کسی می تواند آن را داشته باشد.

 

البته که بدین معنا نیست که هیچ بازیگر بدی در این میان وجود ندارد که بیت کوین داشته باشد. از آنجایی که هیچ قدرت متمرکزی وجود ندارد تا معین کند چه کسی می تواند بیت کوین داشته باشد و چه کسی نمی تواند، هر کسی می تواند بیت کوین داشته باشد – برای مقاصدی خوب یا بد.

 

درست همان طور که هر کسی می تواند از آتش یا یک ترکیب شیمیایی برای مقاصدی خیر یا شر استفاده کند. چنان که گفته شد، عمده فعالیتهای غیرقانونی و خلاف مقررات هنوز به واسطه دلار آمریکا انجام می شود. رمزنگارها، توسعه دهندگان نرم افزار و سایرینی که بیت کوین را دوست دارند، معمولا زندگی هایی با چارچوب مشخص و قانون مدار دارند.

 

باور های غلط درباره بیت کوین : دولت بیت کوین را ممنوع خواهد کرد.

 

دولت ایالات متحده قطعا به این زودی ها بیت کوین را ممنوع نخواهد کرد. بیت کوین در آمریکا کنترل خواهد شد و مالیات به آن تعلق خواهد گرفت ولی ممنوع نشده است. کشوری که بیت کوین را ممنوع کند، مثل کشوری است که اینترنت را ممنوع کند. آن کشور بهترین، درخشان ترین و غنی ترین دارایی خود را از دست میدهد و آن دارایی به قلمروی دیگری خواهد رفت.

 

چنان که پیش تر اشاره کردیم، می توانید بیت کوین خود را به هر کجای دنیا ببرید و برای این کار به چیزی جز به خاطر سپردن کلمات خصوصی کیف پولتان نیاز ندارید. اگر بر فرض دست آخر کشوری مثل آمریکا بیت کوین را ممنوع کند، کشور دیگری (سنگاپور؟ جزایر کیمن؟) خواهد بود که تمام تلاشش را می کند تا آن بیت کوین های آواره را جذب کند. کدام کشور است که مهاجران ثروتمند و تحصیل کرده را نخواهد؟

 

نرم افزار بیت کوین اکنون روی بیش از ۱۱۰۰۰ کامپیوتر در جهان در حال اجراست که اطلاعات آن از طریق این سایت قابل مشاهده است.
یک دولت شاید بتواند تمام گره های کامل داخل مرزهایش را خاموش کند، اما چطور می تواند گره های کاملی را که در کشورهای دیگر در حال فعالیت هستند خاموش کند؟

 

اگر بر فرض ایالات متحده تصمیم بگیرد بیت کوین را ممنوع کند، می تواند تلاش کند تا تمام گره های کامل را در خاک آمریکا خاموش کند اما شبکه بیت کوین در کشورهای دیگر به کار خود ادامه خواهد داد. چین و روسیه ممکن است تصمیم بگیرند در این مسیر همراه آمریکا نباشند. بسیاری از کشورهای دیگر هم ممکن است بابت امتیاز ویژه ای که دلار آمریکا روی دوش دارد، رنجیده خاطر باشند و دوست داشته باشند به این نظام پایان دهند.

 

 

ایالات متحده حتی اگر بخواهد هم هرگز نمی تواند تمام گره های کامل را در مرزهای خود خاموش کند. چطور می خواهید تمام کامپیوترهایی را که در حال اجرای یک نرم افزار متن باز هستند، مصادره کنید؟ نرم افزارهای متن باز اکنون طبق متمم اول قانون اساسی ایالات متحده آمریکا مصون هستند.

 

 

اگر تلاش کنید تا افراد را از اجرای نرم افزار باز دارید، فرد می تواند کامپیوتر جدیدی را به کار گیرد، نرم افزار بیت کوین را دانلود کند و دوباره به اجرا در آورد. متوقف ساختن بیت کوین سخت تر از منع کردن چیزهایی مثل ماری جوانا و الكل است که دولت آمریکا در تلاش برای متوقف ساختن آنها هم ناکام بوده است. این واقعیت را هم از یاد نبریم که وال استریت و میلیاردرها هم اکنون بیت کوین را دوست دارند و هر دو قدرت لابی گری برای محافظت از آن را دارند.

 

چامات پالیها پیتیای میلیاردر، در حال حاضر صاحب یک میلیون بیت کوین است. میلیاردرهای دیگری همچون برادران وینکلوس ، در حال جمع آوری و ذخیره سازی بیت کوین در انبارهای سرد هستند. مانند تمام پولهای خوب، بیت کوین نیز ذخیره شده و از گردش خارج می شود. این روند در سال ۲۰۲۰ و با ورود سرمایه گذاران نهادی به بازی، شتاب گرفته است.

 

مدیران مشهور صندوق های پوشش سرمایه همچون پل تودور جونز و استنلی در اکن میلر نیز اقدام به خرید بیت کوین کرده اند. مایکل سیلر ۱۷۷۳۲ بیت کوین برای خود و ۴۰۸۲۴ بیت کوین برای شرکت خود، مایکرواستراتژی، خریداری کرده است.

 

قانون گذاران چرا باید چیزی را ممنوع کنند که موردعلاقه وال استریت و میلیاردرها است؟ اگر نهادهای نظارتی قصد داشتند بیت کوین را غیرقانونی سازند، چرا به بانکها اجازه نگهداری از بیت کوین را صادر کردند؟

 

باورهای غلط در رابطه با بیت کوین

 

باور غلط: بیت کوین هیچ ارزشی ندارد چراکه هر کسی می تواند به راحتی رمزارز خود را بسازد.

 

هر کسی می تواند نرم افزار بیت کوین را کپی (فورک) کند، اما هیچ کس قادر نیست اکوسیستم بیت کوین را فورک کند. می توانید رمزارز خود را تولید کنید، اما چطور می خواهید تمام گره های کامل، ماینرها توسعه دهندگان و سرمایه گذاران را قانع کنید تا رمزارز جدید شما را پذیرا باشند؟ خیلی راحت می توانم نرم افزار شبکه اجتماعی خودم را بسازم، اما این بدان معنا نیست که قادر خواهم بود کاربران فیسبوک را مال خود کنم.

 

ارزش واقعی در شبکه افرادی است که با نرم افزار تعامل دارند نه خود نرم افزار ایالات متحده حتی اگر بخواهد هم هرگز نمی تواند تمام گره های کامل را در مرزهای خود خاموش کند. چطور می خواهید تمام کامپیوترهایی را که در حال اجرای یک نرم افزار متن باز هستند، مصادره کنید؟ نرم افزارهای متن باز اکنون طبق متمم اول قانون اساسی ایالات متحده آمریکا مصون هستند.

 

اگر تلاش کنید تا افراد را از اجرای نرم افزار باز دارید، فرد می تواند کامپیوتر جدیدی را به کار گیرد، نرم افزار بیت کوین را دانلود کند و دوباره به اجرا در آورد. متوقف ساختن بیت کوین سخت تر از منع کردن چیزهایی مثل ماری جوانا و الكل است که دولت آمریکا در تلاش برای متوقف ساختن آنها هم ناکام بوده است. این واقعیت را هم از یاد نبریم که وال استریت و میلیاردرها هم اکنون بیت کوین را دوست دارند و هر دو قدرت لابی گری برای محافظت از آن را دارند.

 

باور غلط: یک رقیب جایگزین بیت کوین خواهد شد.

بیت کوین یک پروتکل پولی است. بیت کوین هنوز هم روی پروتکل های قدیمی مثل TCP/IP، HTTP و SMTP فعالیت می کند. در یک دنیای آرمانی می توانند بهتر از این هم باشند، اما هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند زیرا به اندازه کافی خوب هستند. بیت کوین در زمینه حفاظت از ارزش رویکردی قابل اطمینان دارد. بیت کوین به اندازه کافی خوب است.

 

فیسبوک جای مای اسپیس را گرفت زیرا ایجاد حساب در هیچ یک از دو شبکه هزینه ای نداشت. اما غیرممکن است که بتوانید سرمایه تان را به طور همزمان روی بیت کوین و یک رمزارز دیگر بگذارید، مگر آنکه بیت کوین های خود را به فروش برسانید و با آن رمزارز جدیدی خریداری کنید.

 

بیت کوین تحت حفاظت اثرات شبکه ای قوی خود است. خریداران وارد سایت آمازون می شوند چرا که همه فروشندگان آنجا هستند؛ فروشندگان راهی آمازون می شوند چراکه خریداران همه در این سایت هستند. بیت کوین بزرگترین حجم بازار، بالاترین امنیت (بالاترين هش ریت) و بیشترین قدرت نقدشوندگی را در میان تمام رمزارزها داراست که آن را در قامت گزینه ای ایدئال برای سرمایه گذاران نهادی جلوه میدهد. این موضوع یک چرخه مطلوب را می سازد که بیت کوین را بزرگتر و ایمن تر می کند و درنتیجه سرمایه گذاران نهادی بیشتری روی به آن می آورند.

 

بیت کوین برای انجام برخی امور اساسی بسیار مفید است – همچون ذخیره ارزش و امکان انتقال این ارزش به هر کجای این کره خاکی در گذر زمان، لایه های دیگری به بیت کوین اضافه خواهد شد (همچون شبکه لایتنینگ )، اما اساس ثابت خواهد ماند. تنها بیت کوین چنین لایه ایمن، عمومی و بی طرفانهای را ارائه میدهد.

 

باور غلط: بیت کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد چراکه هیچ پشتوانه ای ندارد.

 

دلار آمریکا نیز حداقل از سال ۱۹۷۱، زمانی که ایالات متحده به طور رسمی استاندارد طلا را کنار گذاشت، پشتوانه ای نداشته است. با وجود این، دلار آمریکا هنوز هم به عنوان یک پول کارکرد دارد. برخی افراد تصور می کنند یک کالا برای کار کرد به عنوان پول، باید به استفاده صنعتی یا کاربردی برسد. این موضوع در گذشته قطعأ در مورد طلا و سنگهای قیمتی صدق می کرد (هر دو برای ساخت جواهرات زیبا قابل استفاده بود).

 

بشریت اکنون به سرعت در حال حرکت به سمت عصر دیجیتال است، دنیایی که بیشتر ساعات بیداری مان را در فضاهای مجازی مثل شبکه های اجتماعی و بازیها سپری می کنیم. نسل جوان تر خودبه خود دریافته اند که بیت کوین کاملا در این عصر دیجیتالی جدید تطبیق پذیر است. ذخیره و ارسال بیت کوین آسان است و بهترین ذخیره ارزش در دسترس است.

 

با بیت کوین نمی توانید گردنبند درست کنید ولی نسل ایگرگ و زد کمتر اهمیتی به این موضوع می دهند.فیسبوک نیز به خودی خود هیچ ارزشی ندارد – یک دسته از صفر و یک ها، مثل بیت کوین است. شبکه اش است که ارزشمند است – همین واقعیت که میلیاردها نفر مایل اند روی این شبکه محتوایی به اشتراک بگذارند و باهم تعامل داشته باشند.

 

بیت کوین نیز یک سری صفر و یک است، اما پشتوانهای میلیونی (همچون فیسبوک) و به زودی میلیاردی از مردم را دارد که تمایل به فعل و انفعال در این شبکه دارند.هرکس که بگوید یک چیز جزئی مثل نرم افزار نمی تواند بدل به چیزی ارزشمند شود، قطعا بیست سال اخیر در خواب عمیقی بوده است.

 

باور غلط: بیت کوین بی ثبات تر از آن است که یک ذخیره ارزش خوب تلقی شود.

بیت کوین به واقع یک بازار کاملا آزاد است. هیچ مداخله ای از سوی بانک مرکزی یا قوانین محدود کننده ای وجود ندارد. در سال ۲۰۲۰ هستیم و بسیاری معنای بازار آزاد را فراموش کرده اند.

در هنگام طرح ریزی یک ارز می توانید ثبات نرخ ارز یا ذخیره ارزش را بهینه کنید، اما هر دو شدنی نیست. بیت کوین یک سیاست پولی کاملا شفاف و عرضه ثابتی دارد (بدون جلسات پشت پرده فدرال رزرو). دلار آمریکا در بازه های روزانه خیلی بی ثبات نیست، اما هرسال قدرت خریدش کاهش می یابد.

 

سیاستهای پولی بانک فدرال و همین طور حداکثر عرضه دلار نامشخص است. خزانه داری ایالات متحده و فدرال رزرو می توانند از بالا و پایین شدن نرخ دلار در بازه های زمانی کوتاه صحبت کنند، اما تقریبا تضمین شده است که در بلندمدت دلار آمریکا قدرت خریدش با روند نزولی همراه است.

 

در آغازین روزها، سهام اپل و آمازون نیز بسیار بی ثبات بود. با افزایش حجم بازارشان در گذر زمان، نوساناتشان نیز کاهش یافت. اگر می خواستید صبر کنید تا سهامشان کم نوسان تر شود، آن وقت باید بیست سال از این بازار دور میماندید. امروزه بسیاری، سرمایه شان را در سهام اپل و آمازون نگاهداری می کنند.

 

در مورد بیت کوین نیز همین موضوع صادق است. نوسان آن با گذشت زمان کاهش یافته است، هرچند که هنوز از خیلی از داراییها پرنوسان تر است. البته دلیلش عرضه محدود بیت کوین است. درست همانند یک سهام کم شناور، ورودی و خروجی اندک به بیت کوین می تواند قیمت آن را تا حد زیادی تغییر دهد. با رشد حجم بازار بیت کوین، سرمایه های بزرگ و بزرگتری می توانند در بیت کوین جایی برای خود بیابند بدون اینکه قیمت این ارز را با تغییر زیادی مواجه سازند.

 

در حال حاضر می توان اذعان کرد که بیت کوین یک ذخیره ارزش نوظهور است. ممکن است قدرت خریدتان را برای شش ماه بعد حفظ نکند، اما در افق زمانی بلندمدت قطعأ قدرت خریدتان را حفظ کرده و حتی به طرزی چشمگیر موجب فزونی سرمایه تان می شود.

 

افرادی که می خواهند بیت کوین بی ثبات نباشد، اما در عین حال پتانسیل افزایش ۱۰۰ برابری را هم داشته باشد، در دنیایی آرمانی سیر می کنند. نوسان زیاد هزینه ای است که باید در قبال سرمایه گذاری با بازده فوق العاده بالا پرداخت شود.

 

هنگام سرمایه گذاری می توان این نوسان در بیت کوین را در ذهن داشت. سبد سهام شامل ۱ درصد بیت کوین و ۹۹ درصد پول نقد طی ده سال گذشته بازدهی بیشتر از اس اندپی ۵۰۰ داشته است. اگر ۱ درصد از سبد خود را به بیت کوین اختصاص دهید و قیمت آن صد برابر شود، ارزش خالص دارایی تان را دو برابر کرده اید. اگر ۱ درصد از سبد خود را به بیت کوین اختصاص دهید و قیمت آن صفر شود، ضرر قابل توجهی متحمل نشده اید.

 

از نظرم در گذر زمان، خرید بیت کوین با استراتژی میانگین گیری بهترین روش ممکن است. مقداری بیت کوین میخرم، در کیف پول سرد نگاه می دارم و نگاهی هم به قیمتش نمی کنم. اگر هر ساعت قیمت بیت کوین را نگاه کنید، دچار سرگیجه میشوید. بیت کوین مثل یک نقاشی پیکاسو است – آن را بخرید، در اتاق زیر شیروانی مخفی اش کنید و ده سال بعد بیایید ببینید قیمتش چقدر شده است.

 

آیا واقعا بیت کوین پول به حساب می آید

 

باور غلط: بیت کوین هک شدنی است.

با فناوری کنونی نمی توان بیت کوین را هک کرد. اگر عبارت «ثروتمندترین آدرس های بیت کوین» را در گوگل جست وجو کنید، لیستی از آدرس های عمومی را مشاهده خواهید کرد که بیت کوین هایی به ارزش میلیاردها دلار دارند. بیت کوین در این فضای عمومی قابل مشاهده است ولی کسی نمی تواند آنها را برباید. تلاش برای هک کردن بیت کوین تابه حال موفق نبوده است.

 

این طور نبوده که تلاشی هم در این راستا انجام نشده باشد، بلکه پاداشی میلیارد دلاری برای آن هم تعیین شده است. بیت کوین بارها مورد حمله قرار گرفته و تنها قوی تر شده است. کامپیوترهای کوانتومی ممکن است در آینده تهدیدی برای بیت کوین به حساب آیند ولی احتمال دارد برای حفاظت از شبکه بیت کوین هم مورد استفاده قرار بگیرند.

 

هرکس که به خیال تهدید کامپیوترهای کوانتومی از خرید بیت کوین اجتناب کند، همچون کسی است که از خرید املاک و مستغلات در کالیفرنیا خودداری کند با این بهانه که این ایالت تا چند هزار سال دیگر زیر آب می رود.

 

اما اگر بیت کوین های خود را درون صرافی نگاه دارید، می تواند مورد سرقت قرار گیرد. اتفاقی که برای صرافی مت گوکس افتاد. خود بیت کوین هک نشد بلکه بیت کوین از حساب دارندگان آن در این صرافی به سرقت رفت. هرگز بیت کوین های خود را درون صرافی نگاه ندارید.

 

باور غلط: بیت کوین مقیاس پذیر نیست و برای پرداخت مناسب نیست چراکه کارمزد بالایی دارد.

این انتقادها تنها از سوی جاعلان و کلاهبردارانی شنیده می شود که می خواهند به جای بیت کوین رمزارز آنها را بخرید. اغلب می شنوید که می گویند: «بیت کوین در هر ثانیه تنها ۷ تراکنش می تواند انجام دهد، حال آنکه رمزارز ما در هر ثانیه تراکنش های بسیار بیشتری انجام میدهد.» در روزهای ابتدایی ظهور بیت کوین، بسیاری بر این باور بودند که سرنوشت بیت کوین بدل به نوعی پی پال جهانی و کم هزینه خواهد شد. توجه آنها روی بیت کوین بیشتر به عنوان یک نظام پرداخت بود.

 

در گذر زمان، رویکرد «بیت کوین در قامت یک ذخیره ارزش» غالب شد. همچون سکه طلا، بیت کوین خیلی ارزشمندتر از آن است که در معاملات روزانه مورد استفاده قرار گیرد. کارکرد بیت کوین به عنوان یک لایه توافق ایمن و ذخیره ارزش بسیار بهتر است. هیچ دلیلی وجود ندارد که نیاز باشد برای خرید یک فنجان قهوه از بیت کوین استفاده کنیم.

 

این حجم معاملات به خوبی توسط ویزا، پی پال و اسکویر قابل پوشش است. در آینده ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی احتمالا شریان اصلی پرداخت ها در نظام مالی را فراهم خواهند آورد.

در هر حال، بیت کوین در سرعت تراکنش ها محدودیت دارد ولی در حجم تراکنش ها این طور نیست. آن ۷ تراکنش در هر ثانیه می توانند هر یک ۱۰۰ دلار باشند یا ۱۰۰ میلیارد دلار. از این منظر مقیاس پذیری برای بیت کوین بسیار آسان جلوه می کند. در پایان هر روز، اسکویر قادر است چندصدمیلیون تراکنشی را که در آن روز رقم خورده جمع آوری کند تا یک تراکنش بزرگ انجام دهد و آن را در بلاک چین بیت کوین پیاده کند.

 

بهترین نکته در مورد بیت کوین این است که یک دارایی غیر سیاسی و بدون جانب داری به حساب می آید و البته توسط هیچ دولتی کنترل نمی شود. این موضوع موجب می شود بیت کوین بدل به لایه توافق جهانی برای بانکداری، پرداختها و تجارت در سطح بین المللی شود. در حال حاضر دلار آمریکا از اصلی ترین داراییهای ذخیره شده در بانکهای مرکزی کشورها به حساب می آید. در گذشته، دارایی اصلی طلا بود و در آینده ممکن است طلای دیجیتال یا بیت کوین باشد.

 

عرضه و تقاضا به کلی محرک کارمزد تراکنش های بیت کوین هستند. در آینده با افزایش حجم معاملات، قطعا کارمزد تراکنش ها هم افزایش خواهند یافت. اما در حال حاضر بسیار ارقام معقولی هستند. اخیرا فردی تعدادی بیت کوین به ارزش بیش از 1 میلیارد دلار را جابه جا کرد و فقط ۳ دلار به عنوان کارمزد تراکنش پرداخت کرد.

 

فضای بلاکچین بیت کوین بسیار محدود و ارزشمند است. مروجان سایر رمزارزها که سعی در جلب مشتریان بابت کارمزد تراکنش پایین دارند، به این نکته اشاره نمی کنند که علت پایین بودن کارمزدها، عدم وجود تقاضای زیاد برای آن رمزارز است. هر کسی که بخواهد ۱ میلیارد دلار را جابه جا کند، از رمزارز کمتر شناخته شده ای استفاده نمی کند به صرف اینکه فقط کارمزد تراکنش کمتری دارد. در جابه جایی مبالغ هنگفت بالاترین امنیت را می طلبید و حاضرید بابت این موضوع کارمزد بیشتری هم بپردازید.

 

باور غلط: حداکثر عرضه ۲۱ میلیونی بیت کوین درنهایت افزایش خواهد یافت.

 

هرچند پیش بینی آینده امری غیرممکن است، اما افزایش عرضه بیت کوین بیش از ۲۱ میلیون، از ارزش ثروت دارندگان فعلی بیت کوین خواهد کاست. چرا باید با چنین موضوعی موافقت کنند؟

برای افزایش میزان عرضه بیت کوین از طریق تغییر کد نرم افزار، نیاز است با گروههای مختلفی به توافق برسید: ماینرها، گره های کامل، توسعه دهندگان، دارندگان بیت کوین و غیره.

بسیاری از تازه واردان در عرصه بیت کوین از نقش مهمی که توسط گره های کامل در شبکه بیت کوین ایفا می شود، آگاه نیستند. گره های کامل همان کامپیوترهایی هستند که در سرتاسر جهان نرم افزار بیت کوین را اجرا کرده و بر رعایت قوانین از سوی ماینرها و دیگر فعالان شبکه نظارت می کنند. گره های کامل هر یک نسخه ای کامل از بلاکچین بیت کوین را دارند به همین دلیل است که کامل خطاب می شوند. بلاکچین بیت کوین چیزی نیست جز سابقه تمام تراکنش های بیت کوین انجام شده از سال ۲۰۰۹.

 

بلاک چین سندی عمومی و مفتوح است و توسط هر کسی که نرم افزار بیت کوین را دانلود کند قابل مشاهده است. همه می توانند این بلاک چین را مشاهده کنند، اما هیچ کس نمی تواند آن را تغییر دهد. در ادامه توضیح بیشتری خواهیم داد.

 

بلاکچین بیت کوین زنجیره ای از بلوکها است که به همدیگر متصل شده اند. وقتی یک معامله جدید بیت کوین رقم می خورد (به فرض من برای شما ۱ بیت کوین می فرستم) به بلوک بعدی در بلاک چین بیت کوین اضافه می شود. یک بلوک مجموعه ای از معاملات اخیر است که به تأیید رسیده و به شکلی ایمن ثبت شده است. تقریبا هر ده دقیقه یک بلوک جدید تولید (استخراج و به بلاک چین اضافه می شود. حجم بلاک چین بیت کوین اکنون در حدود ۳۱۶ گیگابایت است.

تمام گره های کامل به رصد تولید این بلوک های جدید می نشینند تا اطمینان یابند از کد منبع تخطی نمی کنند. بلوکها نمی توانند خیلی بزرگ باشند و نباید یک بیت کوین را دو بار خرج کنند (مسئله دوبار خرج کردن). همچنین گره های کامل مراقب هستند تا حداکثر عرضه ۲۱ میلیونی بیت کوین نقض نشود.

اگر دارنده بیت کوین هستید، عدم افزایش حداکثر عرضه ۲۱ میلیونی خود محرکی است برای شما که ارزش دارایی تان کاسته نشود. بدیهی است اگر عرضه به ۲۵ میلیون برسد ارزش دارایی بیت کوین شما نسبت به قبل کاهش می یابد.

بنابر این تغییر نرم افزار بیت کوین به جهت افزایش عرضه ۲۱ میلیون سکه شدنی است، اما راضی کردن سایرین (از گره های کامل گرفته تا ماینرها و دارندگان بیت کوین برای اجرای این نسخه جدید کاری بس دشوار است چراکه مغایر با منافع مالی آنهاست. تمام گره های کامل در شبکه بیت کوین برابر هستند. هیچ گره ای نسبت به دیگر گره، از امتیاز یا حق خاصی برخوردار نیست.

 

باور غلط: بیت کوین توسط دولت آمریکا با دولتهای دیگر تعبیه شده تا مردم را به تسخیر خود در آورند.

یک باور کاملا غلط. دولت آمریکا هرگز نتوانسته کالایی ارزشمند را بسازد و عجیب اینکه حتی ثابت کرده در ارسال بسته های پستی و یا راه اندازی یک وب سایت ساده (راه اندازی وب سایت طلسم شده اوباماکر ) چقدر ناتوان است. دولت آمریکا حق انحصاری روی یک ارز دارد و هرگز یک نرم افزار متن باز تعبیه نمی کند که منجر به در خطر افتادن این انحصار شود.

 

بیت کوین را می توان نسخه مالی اصل «آزادی بیان» لقب داد. سانسورشدنی و متوقف شدنی نیست. می توانید بیت کوین را برای هر کسی در هر کجای دنیا ارسال کنید، فارغ از ملیت، نژاد و یا ترجیحات سیاسی تان. بیت کوین مثل پی پال نیست که حسابتان را مسدود کند. نگاه بیت کوین به شما همچون نگاه گلدمن ساکس نیست. و در نهایت، بیت کوین همچون بانک مرکزی ارزش دارایی تان را کاهش نمی دهد.

 

کادمی تبریز فایننس در تلاش است تا با برگزاری دوره هایی چون  دوره ارز دیجیتال ، دوره پرایس اکشن نوین و دیگر دوره ها اطلاعات و دانش کافی جهت ورود به بازار های مالی جهان را در اختیار شما قرار دهید.با شرکت در دوره های تبریز فایننس می توانید مثل آب خوردن بازار های مالی را تحلیل کرده و سرمایه خود را گسترش دهید.

 

همچنین اگر شما علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار جهانی فارکس هستید ، می توانید با استفاده از آموزش ها و مقالات رایگان ارز دیجیتال در وب سایت تبریز فایننس ، تمامی اصطلاحات و دانش اولیه جهت ورود به این بازار را فرا بگیرید و سپس با شرکت در  دوره ارز دیجیتال تبریز فایننس ، سرمایه گذاری بی نظیری را در بازار فارکس ثبت کنید. تبریز فایننس شما را به یک تریدر حرفه ای تبدیل می کند !

 

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *