تبریز فایننس

ابزارهای استخراج برای بیت کوین

ابزارهای استخراج برای بیت کوین

ابزارهای استخراج برای بیت کوین : با گسترش دنیای کریپتو کارنسی و افزایش سرمایه گذاران در این حوزه ، نمی توان فردی را پیدا کرد که نام بیت کوین به گوشش نخورده باشد. هدف از نگارش این مقاله ،بررسی ابزارهای استخراج برای بیت کوین و نحوه استخراج آن است. پس اگر قصد استخراج بیت کوین را دارید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

در مجموع سه روش برای به دست آوردن بیت کوین پیش رو خواهید داشت که عبارتند از:

 

۱. اقدام به خریداری بیت کوین ، بدون واسطه از صرافی‌ها

۲. ارائه‌ی خدمات و فروش کالا به ازای دریافت بیت کوین

۳. ماینینگ بیت کوین

 

هم اکنون بسیاری از افراد که تازه به دنیای گسترده ارز دیجیتال وارد شده اند ،عقیده دارند با شروع فرایند استخراج ،درآمد بی نظیری از این راه کسب می کند ، اما باید بدانند فرایند استخراج ، فرایندی دشوار و پیچیده است و دقت ، هزینه و وقت بسیاری را می طلبد.

 

از طرفی باید گفت که ماینینگ ، نقش ویژه ای در حفظ امنیت شبکه‌‌ ی بیت کوین را داراست چون تراکنش‌ها بعد از  تأیید نهایی ماینرهاو انجام محاسبات به شبکه بلاک چین افزوده خواهند شد. اما اصطلاح ماینینگ بیت کوین چیست و این فرایند به چه شکلی انجام می شود؟ ، هدف اصلی از طراحی سیستم بلاک چین و فرآیند استخراج چیست؟ ابزار های استخراج بیت کوین ، کدام ابزارهاست؟ و آیا میتوان به عنوان یک شغل به این موضوع نگریست ؟ این موضوعات تماماً مباحثی هستند که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

 

 

ابزارهای استخراج برای بیت کوین : استخراج بیت کوین

 

همان‌طور که می‌دانید شبکه‌ی بیت کوین (‌Bitcoin) خدمات غیر متمرکز ارائه می دهد ، یعنی بر خلاف یورو و دلار که توسط سازمان‌های خاصی نظارت و کنترل می شوند، برای توضیح بیشتر غیر متمرکز بودن بدین معنی است که هیچ نهاد و سازمانی بر معاملات وخرید وفروش ، معامله گر نظارت نخواهد داشت. ولی با تمام این گفته ها ، چگونه می‌توانیم به معاملات صورت گرفته در شبکه‌ی بیت کوین اطمینان کنیم؟

 

استخراج‌کنندگان یا ماینرها (Miner)، وظیفه نظارت بر معاملات ترا بر عهده دارند. چون ماینر ها ، با بهره مندی از ابزارآلات و تجهیزات تخصصی، پروسه استخراج را به انجام می‌رسانند که بعد از تأیید نهایی ماینرها ،بلاک‌های جدید بعد به شبکه‌ی بلاک چین (Block chain) افزوده می شود.

 

پس امنیت شبکه بلاک چین با تعداد ماینر ها ارتباط مستقیم دارد یعنی هر چه تعداد استخراج کننده ها بیشتر باشد ، امنیت شبکه بلاک چین بیشتر خواهد بود. وقتی هر تراکنشی در شبکه بلاک چین انجام می گیرد، ماینر ها الگوریتم‌ مربوط به آن تراکنش را دریافت خواهند کرد.

 

در این مرحله ،  ماینرها از طریق تجهیزات تخصصی و پیشرفته‌  در کمترین  زمان ممکن باید محاسبات لازمه را تکمیل کنند و درآخر پاداش به ماینری داده می شود که بتواند قبل از بقیه استخراج کننده ها و کاربران ، به تنیجه درست در محاسبات رسیده باشد.

 

ابزارهای استخراج برای بیت کوین

 

البته این نکته نیز حائز اهمیت است  که با گذشت زمان و به مرور، الگوریتم‌های شبکه به صورت اتوماتیک سخت تر و پیچیده تر می شود، بنابراین با گذشت زمان استخراج کنندگان به ابزارها و دستگاه های قدرتمندی جهت استخراج نیاز خواهند داشت. شاید شما نیز از این موضوع اطلاعا داشته باشید که در گذشته نه چندان دور ، ماینر ها میتوانستند با کامپیوتر های معمولی نیز ، بیت کوین استخراج کنند، اما بعدها ، به منظور تسریع فرآیند استخراج ، کارت‌های گرافیک مورد استفاده قرار ‌گرفتند.

 

البته باید قبل از خریداری هر گونه تجهیزات ، مصرف انرژی و برق این گونه تجهیزات را در نظر داشته باشیم. هم اکنون بیشتر استخراج کنندگان ، از ای سیک (ASIC) و یا همان مدارهای مجتمع با کاربرد خاص برای استخراج استفاده می کنند، چون این ابزار با بهره مندی از پیشرفته ترین تکنولوژی های دنیا ، سرعت استخراج بی نظیر و مصرف انرژی (برق) ناچیز ، پروسه استخراج را انجام می دهد.

 

ابزارهای استخراج برای بیت کوین و هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) چیست ؟

 

هاوینگ بیت کوین رویداد هایی است که هر چهار سال یک بار ماینر ها با آن مواجه می شوند، به طور مجموع هاوینگ به فرایندی گفته می شود که در طی آن پاداشی که ماینر ها دریافت می شود ، نصف می شود.

 

فرایند هاوکینگ تا جایی ادامه پیدا خواهد کرد که شبکه بیت کوین دیگر به هیچ ماینر یا استخراج کننده ای نیاز نداشته باشد. برخی از تحلیل‌گران استخراج بیت کوین را همانند استخراج معدن‌های طلا می‌دانند زیرا در هر دو نوع استخراج افراد خواستار به دست آوردن دارایی‌هایی هستند که هیچ نقشی در چرخه‌ی اقتصاد ندارد اما به‌محض اتمام فرآیند استخراج در جامعه به گردش در می‌آیند.

 

 

ابزار های استخراج بیت کوین

 

و اما اصل مطلب ، در ادامه قصد داریم تا ابزار ها و تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت کوین را باهم بررسی کنیم و به معایب و مزایای هر کدام بپردازیم.

هدف واحدهای پردازش پیشرفته ، ارائه بالاترین هش ریت ممکن می باشد. بنابراین این امر به استخراج کنندگان، فرصت بیشتری جهت رقابت با سایرین در حل مسائل ریاضی ، می دهد.

 

شرکت‌های متعددی سخت افزارهای استخراج بیت کوین را تولید می‌کنند. ضمن اینکه شما می‌توانید سخت افزار خودتان را نیز از نو بسازید. هزینه برق یک ملاحظه مهم محسوب می‌شود؛ چرا که ممکن است هزینه‌ای که صرف مصرف انرژی می‌کنید، بیشتر از پاداشی باشد که از استخراج رمز ارز دریافت می‌دارید. برای اینکه به استخراج بیت کوین بپردازید احتیاج به طی کردن مراحل زیر خواهید داشت:

 

ابزارهای استخراج برای بیت کوین

۱.تهیه یک ریگ استخراج (Minning Rig) بیت کوین !

 

اولین مرحله برای شروع استخراج رمز ارز، تهیه یک ریگ استخراج است. اگرچه در آغاز روی کار آمدن بیت کوین، ماینرها عمدتاً از کامپیوترهای معمولی و بعدتر از کارت‌های گرافیک برای این کار استفاده می‌کردند، اما اکنون دیگر با کمک این تجهیزات در دراز مدت نمی‌توانید بیت کوین چندانی به دست آورید.

 

در عوض در حال حاضر این کار توسط سخت افزار مخصوص استخراج بیت کوین به نام ASIC انجام می‌شود. این سخت افزار انرژی کمتری مصرف نموده و با سرعت بالاتری توکن‌های بیت کوین را استخراج می‌کند.

 

سریع‌ترین سخت افزارهای ماینینگ قادرند بالغ بر ۱۴ تِرا-هش را در ثانیه پردازش کنند. این به معنای ۱۰۱۲ تلاش برای حل یک بلوک در یک ثانیه است. رشد و توسعه بیشتر این دستگاه‌ها همچنان تداوم دارد.

 

اجزای اصلی ریگ استخراج بیت کوین عبارتند از: مادربورد، کارت گرافیک قوی (شرکت Nvidia و AMD دو تولیدکننده اصلی به شمار می‌روند)، یک منبع انرژی پایدار، روشی برای جلوگیری از داغ کردن بیش از حد زیرساختارها و یک پردازشگر قابل اتکا و یک بدنه محکم که تجهیزات ریگ استخراج را کنار هم گردآورده و از آن در برابر گرد و غبار محافظت می‌کند.

 

 انتخاب ریگ استخراج مناسب !

 

به جز ASIC انواع مختلف دیگری از ریگ‌های استخراج نیز وجود دارد که بسته به نقاط قوت و ضعف آن‌ها می‌توانید مناسب‌ترین تجهیزات را برای ماینینگ خود انتخاب کنید. در ادامه به توضیح در مورد برخی از مهم‌ترین سخت افزارهای ریگ استخراج بیت کوین می‌پردازیم:

 

  • ریگ استخراج ASIC  (ایسیک) یا همان ASIC مخفف عبارت مدارهای مجتمع با کاربرد خاص می باشد. این ابزارها با هدف انحصاری استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ساخته شده‌ و به اشکال گوناگونی یافت می‌شوند. برخی از این کیت‌ها هزینه بیشتری داشته و از توان پردازشی بالاتری نیز برخوردارند. با استفاده از ریگ‌های استخراج ایسیک می‌توان به سطح بالایی از توان پردازشی در عین به حداقل رساندن هزینه برق دست یافت.

 

  • اسکریپت استخراج: این رویکرد به طور ویژه در خصوص بلاکچین لایت کوین به کار می‌رود. هدف آن ارتقای الگوریتم هشینگ SHA-254 است. بدین طریق ماینرها می‌توانند با سرعت هرچه تمام‌تر اعداد تصادفی تولید نموده و آن‌ها را در حافظه RAM ذخیره کنند. این رویکرد خصوصاً برای ماینرهایی که با GPUها کار می‌کنند مناسب بوده و می‌تواند امتیازهای تبعیض آمیزی که کاربران ASIC از آن برخوردارند را از میان بردارد و رقابتی عادلانه را برای ماینرها ایجاد کند.

 

  • استخراج با استفاده از GPU: این رویکرد احتمالاً محبوب‌ترین رویکرد موجود در میان مزارع استخراج رمز ارز به شمار می‌رود. در این روش از کارت‌های گرافیک به منظور استخراج داده از بلاکچین استفاده می‌شود. کارت‌های گرافیک، اگرچه کارایی بالایی دارند، بسیار گران قیمت بوده و ممکن است به مرور زمان و با تغییر استانداردها منسوخ گردند. همچنین GPU نیاز به نگهداری زیادی داشته و این بدان معناست که خنک سازی سیستم و دسترسی مطمئن به برق در مورد آن بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

 

  • استخراج با استفاده از CPU: به زبان ساده، استخراج با CPU به این معناست که از روی کامپیوتر خود عملیات ماینینگ رمز ارزها را انجام دهید. متأسفانه این رویکرد، علی رغم سهولت و هزینه پایین خود، در استخراج بیت کوین چندان عملی نبوده و بیشتر برای آلت کوین کاربرد دارد. در برخی از موارد ممکن است نرم افزار استخراج در پس زمینه مشغول به کار گردیده و توان محاسباتی اضافی کامپیوتر را به منظور ضرب رمز ارزها به کار بگیرد.

 

ابزارهای استخراج برای بیت کوین

 

۲.انتخاب یک کیف پول بیت کوین مناسب !

 

مرحله مهم بعدی در استخراج بیت کوین، راه اندازی یک کیف پول بیت کوین است. شما می‌توانید در این کیف پول توکن‌های خود را دریافت نموده و با این توکن‌ها کارهای مختلف انجام دهید. اصولاً خود توکن‌های بیت کوین در بلاکچین ذخیره می‌شوند و شما می‌توانید با استفاده از کیف پول آدرس‌های آن‌ها را مدیریت کنید.

 

هر آدرس بیت کوین دارای یک کلید عمومی و نیز یک کلید خصوصی متناظر با آن است. کلید عمومی از ترکیب منحصر به فردی از ارقام و حروف ساخته شده و اساساً مانند شماره حساب شما عمل می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید از فردی بیت کوین بگیرید، باید کلید عمومی خود را به وی بدهید.

 

آدرس‌های بیت کوین همگی عمومی بوده و شما می‌توانید تمامی تراکنش‌های صورت گرفته در آن آدرس‌ها را به طور شفاف ردگیری کنید.در عوض، کلید خصوصی مختص به خود شماست و می‌توانید از آن در ارسال تراکنش‌های خود استفاده کنید. در واقع با از دست دادن کلید خصوصی خود، بیت کوین‌های موجود در آدرس مورد نظر را برای همیشه از دست خواهید داد.

 

به طور کلی، انواع گوناگونی کیف پول بیت کوین وجود دارد. از کیف پول‌های آنلاین و نرم افزاری گرفته تا کیف پول‌های سخت افزاری با امنیت بیشتر و کیف پول‌های کاغذی.هر یک از این کیف پول‌ها نیز مزایا و معایب خاص خود را دارند. همچنین در برخی از آن‌ها می‌توانید به طور همزمان چند ارز مختلف را ذخیره کنید.

 

بیشتر بدانید : بهترین کیف پولهای مناسب بیت کوین

 

۳. پیوستن به یک استخر استخراج

 

حتی اگر بهترین تجهیزات ASIC را هم داشته باشید، اغلب اوقات یک دستگاه به تنهایی نمی‌تواند با مزارع وسیع استخراج بیت کوین در سراسر جهان رقابت کند. بنابراین ممکن است استخراج بیت کوین به صورت یکه و تنها، سود چندانی برایتان نداشته باشد. در چنین حالتی مفاهیم استخرهای استخراج یا استخراج ابری به میان می‌آیند.

 

استخرهای ماینینگ یا استخراج ابری به عنوان جایگزین‌هایی برای تجهیزات تکنولوژیک استخراج بیت کوین به شمار می‌روند.همان طور که از نام آن‌ها بر می‌آید، استخرهای استخراج به منظور تلفیق توان محاسباتی هر فرد با دیگر ماینرها کاربرد دارند.

 

به این ترتیب شانس تأیید بلوک‌های جدید بالاتر خواهد رفت. در صورت استخراج موفق با این روش، پاداش آن بین تمامی افرادی که در گروه حضور دارند تقسیم می‌گردد.گزینه دیگر، استخراج ابری است. در واقع در این روش به جای آنکه تمامی سخت افزار استخراج بیت کوین خود را به تنهایی تهیه کنید، توان پردازشی مورد نیاز خود را از مزارع استخراج دوردست خریداری می‌کنید.

 

اگرچه معاملات قانونی برای خرید توان استخراج به این روش وجود دارد، اما بایستی در این کار احتیاط به خرج دهید و به دقت مواظب کلاه برداران باشید.همچنین اگرچه از این طریق دردسرهای نگهداری به شما تحمیل نخواهد شد، اما باید به خاطر داشته باشید که ممکن است نیاز باشد قراردادهایی طولانی مدت با پرداخت‌های سنگین ماهانه را امضا کنید. بنابراین سنجش هزینه اثربخشی در این امر بسیار مهم خواهد بود.

 

۴.نصب یک نرم افزار استخراج بیت کوین بر روی کامپیوتر 

 

اکنون که سخت افزار مورد نیاز، کیف پول بیت کوین و استخر استخراج مورد نظر خود را انتخاب کردید، نوبت به نصب یک نرم افزار استخراج بر روی کامپیوترتان می‌رسد.به کمک این نرم افزار می‌توانید به بلاکچین و شبکه بیت کوین اتصال یابید. نرم افزارهای ماینینگ کار را به ماینرها تحویل داده و نتایج تکمیل شده آن را دریافت می‌کنند.

 

سپس این نرم افزارها تمامی اطلاعات را به بلاکچین می‌افزایند. علاوه بر آن، این نرم افزار‌ها فعالیت‌های ماینرها را پایش نموده و آمارهای اساسی مانند دما، وضعیت خنک سازی، هش ریت و سرعت متوسط استخراج را به کاربران نمایش می‌دهند.

 

نرم افزارهای رایگان متعددی برای استخراج بیت کوین‌ها وجود داشته و این نرم افزارها تقریباً بر روی تمامی سیستم‌های عامل قابل اجرا خواهند بود.هر یک از آن‌ها نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند و برخی از استخرهای استخراج بیت کوین نیز با نرم افزار مخصوص به خود ارائه می‌شوند.

 

ابزارهای استخراج برای بیت کوین

 

۵. شروع استخراج بیت کوین

 

پس از طی کردن این مراحل می‌توانید به راحتی شروع به استخراج بیت کوین نمایید. سخت افزار ماینر خود را به برق بزنید و آن را به کامپیوتر خود متصل کنید. سپس نرم افزار استخراج رمز ارز را نصب نموده و با وارد کردن اطلاعات کیف پول و استخر استخراج خود در نرم افزار و انتخاب دستگاه مورد نظر استخراج بیت کوین را آغاز کنید.

 

در طی فرآیند استخراج، ماینرها در ازای نقش خود به عنوان ممیزی رمز ارز حقوق دریافت می‌کنند. در حقیقت با استخراج رمز ارز شما مشروعیت تراکنش‌های بیت کوین را تأیید می‌کنید.بنیانگذار بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو با این کار تصمیم بر حفظ صداقت کاربران بیت کوین داشته است. به این ترتیب ماینرها با تأیید تراکنش‌ها، از مشکل دوبار خرج کردن جلوگیری می‌نمایند.

 

همان طور که به طور خلاصه گفتیم، دو بار خرج کردن حالتی است که در آن یک دارنده بیت کوین،‌ به طور غیر قانونی از توکن خود دو مرتبه استفاده می‌کند.این در حالی است که چنین مشکلی در خصوص ارزهای معمول و کاغذی وجود ندارد. کاری که ماینر بیت کوین انجام می‌دهد این است که تراکنش‌ها را مورد بازبینی قرار داده تا مطمئن شود که کاربران به طور غیر قاونی سعی در خرج کردن چند باره بیت کوین نداشته باشند.

 

هر زمان که ماینرها بتوانند ارزشی معادل ۱ مگابایت از تراکنش‌های بیت کوین را مورد تأیید قرار دهند‌ (یعنی معادل یک بلوک)، به آن‌ها پاداشی به واحد بیت کوین تعلق می‌گیرد.این حد ۱ مگابایت توسط خود ساتوشی ناکاموتو تصویب گردیده و جای بحث و اختلاف نظر زیادی را باز گذاشته است.

 

برای مثال برخی از ماینرها بر این باورند که اندازه بلوک‌ها بایستی به منظور جا دادن داده‌های بیشتر در آن‌ها افزایش یابد. این عملاً به این معناست که شبکه بیت کوین می‌تواند پردازش و تأیید تراکنش‌ها را با سرعت بیشتری انجام دهد.

 

دقت داشته باشید که تنها با تأیید حد نصاب ۱ مگابایت از تراکنش‌ها قادر به دریافت بیت کوین خواهید بود. بنابراین هر کسی که تراکنش‌ها را تأیید می‌کند، پاداش نخواهد گرفت. این یک مگابایت به صورت تئوری می‌تواند از یک تا چندین هزار تراکنش را در بر گیرد. این موضوع بستگی به میزان داده‌های مربوط به تراکنش‌ها خواهد داشت.

 

راه دیگری که برای دریافت توکن بیت کوین از طریق استخراج رمز ارز خواهید داشت، این است که به عنوان نخستین ماینری که به جواب درست یا نزدیک‌ترین پاسخ برای یک مسئله ریاضی دست می‌یابد معرفی گردید. این فرآیند تحت عنوان گواهی اثبات کار (Proof of Work) شناخته می‌شود.

 

سخن پایانی

 

در این مقاله سعی شد تا مراحل و تجهیزات استخراج بیت کوین را خدمت شما عزیزان به طور جامع توضیح داده شود . اما اگر در تصمیم خود برای استخراج بیت کوین مصمم هستید ، باید بیشتر در این رابطه تحقیق کنید و با نگاهی تخصصی تر وارد حوزه استخراج بیت کوین شوید.

 

آکادمی تبریز فایننس یکی از بهترین مجموعه ها در غرب کشور است که سعی دارد بستری مناسب برای علاقه مندان در حوزه ی ارز دیجیتال با برگزاری دوره هایی مثل دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین و دوره های دیگر ایجاد کند.شما می توانید با شرکت در این دوره ها سرمایه گذاری بی نظیری در کارنامه مالی خود ثبت کنید و به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید.

 

 

 

 

 

 

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *