تبریز فایننس

ابزار های استخراج برای اتریوم

ابزار های استخراج برای اتریوم

ابزار های استخراج برای اتریوم : اتریوم یا دومین ارز دیجیتال برتر در دنیای کریپتو کارنسی ، به ملکه ارز دیجیتال در بازار ارز دیجیتال معروف است. بعد از بیت کوین ، ارز دیجیتال اتریوم که ایده غیر متمرکز کردن همه چیز را در سر می پروراند ، مهمترین ارز ، بازار ارز دیجیتال است که طرفداران پرو پا قرص زیادی هم دارد.  یکی از ویژگی های برجسته این شبکه ، بلاکچین های باز است که به همه افراد این اجازه را می دهد که در فرایند استخراج اتریوم و تایید تراکنش ها ، شرکت کنند از این رو سالانه افراد زیادی به جمع استخراج کنندگان اتریوم می پیوندند.

 

استخراج اتریوم در سال‌های اخیر به یک فعالیت بسیار پرسود برای خوره‌های کامپیوتر و یا همان گیگ ها تبدیل شده است که این فرایند با کارت گرافیک انجام میشود. در این مقاله سعی شده است که شما بدون هیچ پیشنیازی بتوانید با تمام ابزارها برای استخراج اتریوم و نحوه استخراج اتریوم را فرا بگیرید . اگر شما نیز جزو آن افراد هستید که میخواهید فرایند استخراج اتریوم را آغاز کنید ، پیشنهاد می کنیم تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

 

به‌طور مجموع  برای استخراج اتریوم باید مراحل زیر را انجام دهیم:

 

۱. تهیه ریگ استخراج با سیستم سخت افزاری قدرتمند برای استخراج

 

۲. ساخت کیف پول اتریوم جهت دریافت کردن اتریوم های استخراج شده

 

۳. آغاز فرایند استخراج با نصب نرم‌افزار استخراج و پیوستن به استخر استخراج

 

قبل از شروع به آموختن فرایند و تهیه ابزار های استخراج اتریوم ،باید به استخراج اتریوم و ارز های دیگر به دید یک سرمایه گذاری نگریست، بنابراین مثل هر سرمایه گذاری دیگر ریسک ها و خطرات خود را دارد. پس قطعا ما با تهیه ریگ استخراج و یا دستگاه های ماینینگ ، یک شبه ثروتمند نخواهیم شد. عوامل متعددی مثل هزینه برق،قیمت اتر، تغییرات شبکه ، استهلاک سخت‌افزار و هزینه سخت‌افزار در فرایند استخراج دخیل هستند و میتوانند نقش بسزایی در سود آوری استخراج داشته باشند همچنین،شاید با نگاه اول فرایند استخراج ساده به نظر بیاید ولی پیچیدگی ها و سختی های مخصوص به خود را دارد که بی توجهی به آن باعث آسیب جدی به سرمایه و آسیب به تجهیزات ماینینگ می شود.

 

پس ، قبل از هرچیزی باید خیلی خوب در این باره تحقیق کنیم و بعدا با بررسی تمام جوانب اقدام به شروع استخراج اتریوم کنیم.

 

ابزار های استخراج برای اتریوم

 

ابزار های استخراج برای اتریوم و سخت افزار و یا ریگ ماینینگ

 

استخراج یا همان ماینینگ (mining) را میتوان با سیستم و ریگ قدرتمند انجام داد. البته از طریق لب تاپ ، کامپیوتر و کاغذ نیز می توان استخراج کرد که به هیچ عنوان اقتصادی و به صرفه نیست.

 

ولی این روز ها عمدتا استخراج اتریوم بوسیله کارت گرافیک (GPU) انجام می‌گیرد. البته ای‌سیک‌ (ASIC) یا همان دستگاه‌ مخصوص استخراج برای اتریوم به بازار عرضه و موجود شده است؛ ولی بازهم کارت گرافیک به عنوان اصلی ترین ابزار برای استخراج اتریوم به حساب می آید در ادامه قصد داریم بیشتر در رابطه با ابزار ای سیک بحث و گفتگو کنیم. با کارت‌های گرافیک می توان علاوه بر اتریوم ، ارز های دیجیتال دیگری را هم استخراج کرد؛ ولی استخراج بعضی از ارزهای دیجیتال بزرگ مثل بیت کوین کش ،بیت کوین و لایت کوین فقط از طریق ابزار ای سیک انجام می شود که استخراج آنها بوسیله  کارت گرافیک ، مقرون به صرفه نیست.

 

بنابراین، با توجه به این‌ موضوع که اصلی ترین ابزار های استخراج اتریوم ، کارت گرافیک می باشد، در این آموزش قصد داریم تا مراحل استخراج اتریوم با کارت گرافیک را باهم بررسی کنیم و نیم نگاهی هم به استخراج اتریوم از طریق ای سیک بپردازیم.

 

برای شروع ماینینگ اتریوم با کارت گرافیک، باید ابتدا یک ریگ استخراج کارت گرافیک تهیه کنیم .اما اصلا ریگ (Rig) به چه معناست ؟ ریگ به معنای یک پک از سخت‌افزارها می باشد. و در مجموع ریگ کارت گرافیک مشابه با کیس کامپیوترهای خانگی است و از همان سخت‌افزارها در آن استفاده می‌شود، با این تفاوت که تعداد زیادی کارت گرافیک روی آن نصب شده است.

 

ریگ‌های استخراج را می‌توانید به‌صورت آماده خریداری کنید و یا خودتان قطعات را جمع‌آوری و مثل کامپیوترهای معمولی گرد آوری کنید.اگرچه سخت‌افزارها و قطعات ریز و درشت زیادی ممکن است در کار ماینینگ مورد استفاده قرار بگیرد، یک ریگ استخراج بدون شک قطعات زیر را در خود جای می‌دهد:

 

۱. کارت گرافیک قدرتمند

 

اصلی‌ترین بخش ریگ استخراج اتریوم، کارت‌های گرافیک آن است. برای استخراج اتریوم به کارت گرافیک‌ قدرتمند و مناسب این کار نیاز دارید. اگرچه با هر کارت گرافیکی می‌توان استخراج را انجام داد، استخراج با هر کارت گرافیکی سودآوری و صرفه اقتصادی چندانی ندارد. برای کار ماینینگ، مدل‌های خاصی از گرافیک‌های AMD و Nvidia مناسب هستند. بهتر است مدلی را انتخاب کنید که ماینرهای زیادی از آن استفاده می‌کنند و به‌نوعی امتحان خود را پس داده است.

 

در حال حاضر، مطرح‌ترین GPU‌هایی که در کار استخراج فعال هستند، عبارت‌اند از:

 

بهترین کارت‌های گرافیک AMD برای استخراج :

 

 • کارت گرافیک AMD Radeon RX ۵۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۰
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega ۵۶ – قدرت هش: Mh/s ۴۰
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega ۶۴ – قدرت هش: Mh/s ۵۰
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX ۵۷۰۰ – قدرت هش: ۵۱ Mh/s
 • کارت گرافیک AMD Radeon VII – قدرت هش: Mh/s ۸۱
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX ۶۸۰۰ – قدرت هش: Mh/s ۶۴

 

برترین کارت‌های گرافیک Nvidia برای استخراج :

 

 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۲
 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۶۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۰
 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۶۶۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۲۵
 • کارت گرافیک NVIDIA GTX ۱۶۶۰ Super – قدرت هش: Mh/s ۲۸
 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۷۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۲۸
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۷
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۸۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۵۲
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۶
 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۴
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۸۰ Super – قدرت هش: Mh/s ۳۶
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۳۰۶۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۵۶
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۳۰۹۰ – قدرت هش: Mh/s ۱۱۰
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۳۰۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۸۵

 

در ماشین حساب استخراج سایت ارزدیجیتال می‌توانید با واردکردن جمع قدرت کارت‌های گرافیک‌ و با در نظر گرفتن مصرف برق منبع تغذیه و تعرفه برق پرداختی، سود خود را از استخراج اتریوم محاسبه کنید.

 

توجه داشته باشید که قدرت یا نرخ هش یا هش ریت (Hash rate) هر کارت گرافیک در الگوریتم‌های مختلف متفاوت است. به‌عنوان مثال، ریوِن کوین (Ravencoin) روی الگوریتم KawPow استخراج می‌شود. قدرت هش کارت گرافیک RX580 در الگوریتم KawPow حدود 9.40Mh/s و در الگوریتم اتریوم (Ethash)، حدود 23Mh/s است. به این موضوع در هنگام محاسبه سودآوری دقت داشته باشید. قدرت هر کارت گرافیک روی هر الگوریتم ثابت است، مگر اینکه تیم توسعه‌دهنده تغییراتی روی الگوریتم اعمال کند که باعث تغییر نرخ هش شود.

 

کارت‌های گرافیک دمای زیادی تولید می‌کنند، بنابراین حتماً استخراج را در یک اتاق خنک و با فن‌های مناسب انجام دهید، دمای دستگاهتان را هر چند دقیقه چک کنید یا از سیستم‌های هشدار گرما استفاده کنید.

 

همچنین، به یاد داشته باشید مصرف برق کارت‌های گرافیک بسیار بالا است، پس بخش بزرگی از مبلغ ارزهای استخراج‌شده صرف هزینه برق خواهد شد. حتماً قبل از شروع استخراج هزینه برق خود را محاسبه کنید تا از به‌صرفه‌بودن ماینینگ مطمئن شوید.

 

۲. شاسی ریگ

 

شاسی وسیله‌ای برای سوارکردن قطعات ریگ است. می‌توانید شاسی را به‌صورت آماده تهیه کنید و یا خودتان آن را بسازید. شاسی باید به گونه‌ای باشد که قطعات، به‌خصوص کارت‌های گرافیک به‌خوبی روی آن پیچ شوند و نامتعادل نباشند. البته از وسایل دیگر هم می‌توان به‌عنوان شاسی استفاده کرد و حتماً نیاز نیست که یک شاسی کاملاً استاندارد داشته باشید.

چیزی که در مورد شاسی خیلی اهمیت دارد، محکم‌‌بودن و ثابت‌ماندن قطعات روی آن است. کارت‌های گرافیک و حافظه SSD نباید از جای خود تکان بخورند.

 

. منبع تغذیه (پاور) مناسب

 

برای جلوگیری از آسیب‌دیدن قطعات، این بخش را بسیار جدی بگیرید. شاید برای سیستم‌های خانگی یک منبع تغذیه ۳۰۰-۵۰۰ وات کفایت کند؛ اما برای چند کارت گرافیک نیاز به پاور یا پاورهای قدرتمند دارید. مثلاً برای شش گرافیک میان رده، پاوری بالای ۱۲۰۰ وات در نسخه PlusGold به بالا نیاز است. از آنجا که مقدار سرمایه‌گذاری و مدل و تعداد کارت‌ گرافیک‌ها می‌تواند متفاوت باشد، در هنگام جمع‌آوری ریگ برای انتخاب پاور مناسب حساس باشید و با کارشناسان مجرب مشورت کنید.

 

۴- RAM

استخراج به رم زیادی نیاز ندارد. اگر می‌خواهید خیالتان راحت باشد و یا به‌جز ماینینگ، در فعالیت‌های دیگری هم از سیستم خود کار بکشید، می‌توانید یک رم ۸ یا ۱۶ گیگابایتی تهیه کنید.

 

۵. پردازنده مرکزی (CPU)

 

برای استخراج با کارت‌های گرافیک نیاز به CPU خیلی قدرتمندی نیست. برای هر ریگ با تعداد انگشت شماری کارت گرافیک یک پردازنده مرکزی‌ کاملاً معمولی با قدرت متوسط که به مادربرد شما سازگار باشد کافی‌ است. برای راحتی بیشتر در هنگام اجرای نرم‌افزارها می‌توانید پردازنده‌ای با ظرفیت بیشتر از میزان موردنیاز تهیه کنید. به‌عنوان نمونه، پردازنده اینتل سری Skylake مدل Pentium G۴۴۰۰ برای یک ریگ ماینینگ گزینه مناسبی است.

 

۶. حافظه (درایو SSD)

 

برای نصب سیستم‌عامل و اجرای نرم‌افزارهای استخراج به حافظه ذخیره‌سازی نیاز دارید. برای سرعت بیشتر و سهولت کار، یک درایو ۱۲۰ گیگابایتی SSD مناسب است؛ اما می‌توانید از هاردهای معمولی هم استفاده کنید.

 

۷. کابل‌های موردنیاز

 

برای اتصالات مختلف در ریگ به کابل‌های مناسب نیاز دارید که در بازار فراوان است. کابل‌های PCI Express USB برای ایجاد اتصال بین گرافیک‌ها و مادربرد حتماً موردنیاز است.

۸. مادربرد

 

 

و در آخر به یک مادربرد مناسب برای اتصال قطعات نیاز دارید. برای اتصال چند کارت گرافیک باید از مادربردی با تعداد بالای اسلات‌های PCI Express استفاده کنید. مادربرد ASUS B۲۵۰ MINING EXPERT در حال حاضر بهترین گزینه برای ماینرها محسوب می‌شود. این مادربرد از ۱۹ کارت گرافیک پشتیبانی می‌کند. بااین‌حال، نسبت به نیاز خود می‌توانید گزینه‌های ارزان‌تری را انتخاب کنید.

 

۹. اینترنت ثابت و مودم

 

استخراج به حجم بالای اینترنت نیاز ندارد؛ اما پایداربودن و قطع‌نشدن مداوم آن مهم است. بهترین نوع اینترنت برای استخراج، اینترنت ثابت ADSL و یا TD-LTE است. فرایند ماینینگ حجم اینترنت زیادی را مصرف نمی‌کند و حداکثر مصرف یک ماینر معمولی به ۵ گیگابایت در ماه هم نمی‌رسد.

نصب سیستم‌عامل و اسمبل 

 

پس از تهیه سخت‌افزارهای موردنیاز، وقت آن است که قطعات را روی مادربرد و شاسی سوار کنید. این کار برای فردی که قبلاً اسمبل کامپیوتر انجام داده است، تقریباً ساده است؛ اما اگر تجربه ندارید پیشنهاد می‌شود با کمک یک کارشناس این کار را انجام دهید. همچنین ویدیوهای زیادی هم در یوتیوب وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید؛ فقط کافی است عبارت «mining rig assembly» را در یوتیوب جستجو کنید.

 

می‌توانید از سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک، لینوکس و حتی سیستم‌عامل‌های مخصوص ماینینگ برای اجرای نرم‌افزارهای استخراج استفاده کنید. پیشنهاد ما برای افراد تازه‌کار نصب ویندوز ۱۰ است. به‌دلیل اینکه احتمالاً روی ریگ خود درایور DVD ندارید، می‌توانید ویندوز را از طریق فلش مموری نصب کنید. همچنین نیاز است آخرین نسخه از درایورهای موردنیاز کارت گرافیک و همچنین درایور کارت شبکه را هم نصب کنید.

 

 

ابزار های استخراج برای اتریوم و ساختن کیف پول اتریوم

 

پس از تهیه ریگ و نصب سیستم‌عامل، حالا باید یک کیف پول اتریوم بسازید تا بتوانید اترهای استخراج‌شده را دریافت کنید.فرایند ساخت کیف پول اتریوم و دریافت آدرس آن بسیار ساده است. برای ارز دیجیتال محبوب اتریوم کیف پول‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به دلخواه از یکی استفاده کنید.

 

کیف پول اتریوم را می‌توانید مانند حساب بانکی خود در نظر بگیرید که از آن می‌توان برای دریافت، ذخیره و ارسال اتریوم استفاده کرد.

شاید لازم به توضیح نباشد که کیف پول‌های نرم‌افزاری اتریوم کاملاً رایگان هستند و به‌راحتی می‌توان آنها را روی گوشی‌های تلفن همراه (اندروید و iOS) یا کامپیوترهای شخصی (ویندوز، لینوکس و مک) نصب کرد. برخی از کیف پول‌ها هم تحت‌وب‌ هستند و با مرورگرهای اینترنتی (مانند کروم) می‌توان در آنها حساب ایجاد کرد. کیف پول‌های سخت‌افزاری که امنیت بیشتری دارند، به‌شکل فیزیکی موجود هستند و باید خریداری شوند.

برای شروع می‌توانید از نرم‌افزار تراست والت (Trust Wallet) استفاده کنید. تراست والت که بیشترین تعداد نصب را در بین تمام کیف پول‌ها دارد، فقط برای موبایل در دسترس است.

 

فراموش نکنید که در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال هرکس تنها خود مسئول دارایی‌های خودش است. بنابراین، ضروری است که از کیف پول‌ خود نسخه پشتیبان (بک‌آپ) بگیرید تا در صورت مفقودی رمز کیف پول یا خراب‌شدن دستگاهی که برنامه روی آن نصب است، بتوانید دارایی‌های خود را بازیابی کنید. تاکنون دسترسی به میلیون‌ها دلار سرمایه تنها به خاطر سهل‌انگاری در تهیه نسخه پشتیبان از دست رفته است. کیف پول‌ها اغلب به‌عنوان نسخه پشتیبان به کاربر یک مجموعه ۱۲ یا ۲۴تایی از کلمات انگلیسی نمایش می‌دهند که باید آنها را در جایی امن یادداشت کنید. به این ترتیب، کاربر با آن کلمات می‌تواند به‌راحتی در هر کیف پول دیگری به دارایی‌های خود دسترسی پیدا کند.

 

ابزار های استخراج برای اتریوم و پیوستن به یک استخر استخراج و شروع کار

 

پس از آماده‌کردن تجهیزات و کیف پول اتریوم، حالا به مهمترین قسمت آموزش یعنی شروع کار می‌رسیم.برای استخراج اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری نیاز است که به یک استخر استخراج بپیوندید.

به زبان ساده، استخر استخراج یک محل مجازی (فرض کنید یک وب‌سایت) است که در آن استخراج‌کنندگان قدرت سخت‌افزارهای خود را روی هم می‌ریزند و همه برای استخراج تلاش می‌کنند. در این روش، هر ماینر یا استخراج‌کننده بر اساس میزان توان پردازشی خود سود می‌برد.

با توجه به گسترده‌بودن فضای ماینینگ، امروزه بدون پیوستن به استخر استخراج شانس شما برای کسب سود از استخراج بسیار کم خواهد بود. می‌توان این‌ طور گفت که ماینرهای سراسر دنیا قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود را در اختیار استخرهای استخراج قرار می‌دهند و استخر استخراج به نمایندگی از ماینرهای کوچک در پیداکردن معادله بلاک‌ها با دیگر استخرها رقابت می‌کند.

برای اتریوم استخرهای استخراج زیادی وجود دارد که می‌توانید از این لینک بهترین‌شان را مشاهده کنید. هر استخر استخراج نسبت به توان پردازشی خود، میزان کارمزد و کیفیت خدمات می‌تواند متفاوت باشد. در زمان به‌روزرسانی این مقاله (اواسط ۲۰۲۱) سه استخر استخراج اترماین (Ethermine) تواف‌پول (2fpool) و اسپارک‌پول (SparkPool) از بهترین استخرهای استخراج اتریوم هستند.

در اینجا روش استخراج در استخر اترماین را آموزش می‌دهیم؛ اما اتصال به بقیه استخرهای استخراج هم تقریباً با روشی مشابه انجام می‌شود.

فرایند شروع کار استخراج در اترماین به شرح زیر است:

 • دانلود نرم‌افزار استخراج (نرم افزار پیشنهادی : PhoenixMiner)
 • ویرایش فایل کانفیگ نرم‌افزار
 • اجرای نرم‌افزار و شروع استخراج

برای اتصال به استخر استخراج نیاز به یک نرم‌افزار ماینینگ دارید. با یکی از نرم‌افزارهای زیر می‌توانید به استخر استخراج اترماین متصل شوید:

 

Ethminer،Claymore Miner و PhoenixMiner

 

در این آموزش ما نرم‌افزار فونیکس ماینر (PhoenixMiner) را معرفی می‌کنیم. نرم‌افزار استخراج فونیکس ماینر یکی از بهترین نرم‌افزارهای استخراج اتریوم با کارت گرافیک است. این نرم‌افزار از هر دو کارت گرافیک AMD و Nvidia پشتیبانی می‌کند. قبل از اجرای نرم‌افزار حتماً در صفحه دانلود دستورالعمل‌های تیم توسعه‌دهنده را مطالعه کنید.

 

پس از دریافت نرم‌افزار، آن را از حالت فشرده خارج کنید، در فولدر نرم‌افزار روی فایل (start_miner.BAT) راست کلیک کرده و Edit را انتخاب کنید. سپس قسمت پایینیِ این فایل را ویرایش و تنظیمات مورد نیاز خودتان را وارد کنید.

 

 

ابزار های استخراج با اتریوم

 

در جلوی عبارت «pool-» باید سرور استخر استخراج قرار گیرد. اگر در ایران عملیات استخراج را انجام می‌دهید، بهتر است از آدرس سرور آسیایی استخر اترماین استفاده کنید که به این شرح است: asia۱.ethermine.org:۴۴۴۴

همچنین باید در جلوی عبارت «pool2-» یک سرور دوم مشخص کنید تا در صورت خرابی سرور اول، عملیات استخراج در سرور دوم انجام شود. پیشنهاد می‌کنیم برای سرور دوم، سرور اروپا را انتخاب کنید: eu۱.ethermine.org:۴۴۴۴

در جلوی عبارت «-wal» باید آدرس کیف پول اتریوم خود را قرار دهید تا پاداش استخراج به آن منتقل شود. بقیه موارد را به‌صورت دست نخورده باقی بگذارید و فایل را با همان فرمت bat ذخیره کنید.

حالا با اجرای فایل bat ذخیره‌شده، عملیات استخراج آغاز می‌شود.

اگر در اجرای برنامه به مشکل خوردید، با کمی پرس‌وجو و تحقیق می‌توانید راه‌حل را پیدا کنید. در مورد اجرای نرم‌افزارهای ماینینگ هم ویدیوهای زیادی در یوتیوب وجود دارد.

 

 

آکادمی تبریز فایننس یکی از بهترین مجموعه ها در غرب کشور است که سعی دارد بستری مناسب برای علاقه مندان در حوزه ی ارز دیجیتال با برگزاری دوره هایی مثل دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین و دوره های دیگر ایجاد کند.شما می توانید با شرکت در این دوره ها سرمایه گذاری بی نظیری در کارنامه مالی خود ثبت کنید و به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *