تبریز فایننس

ماکسیمالیست در بیت کوین چیست ؟

ماکسیمالیست در بیت کوین به افرادی تلقی میشود که تعصب کورکورانه ای به بیت کوین دارند و باور دارند که بیت کوین کاربردی ترین و محبوب ترین ارز دیجیتال دنیاست که در آینده به عنوان سرمایه دیجیتال مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

همچنین آنها معتقدند که رمز ارز هایی که بعد از بیت کوین بوجود آمده اند ، براساس هدفهای برنامه ریزی شده ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)

در سال 2009 برای بیت کوین ، بنا نشده اند.

این گونه افراد موفقیت بلاکچین های دیگر را نادیده می گیرند و اعتقاد دارند با پیشرفت آنها ، دارایی و سرمایه آنها در بیت کوین کاهش می یابد.

همانطور که میدانید بیت کوین براساس یک شبکه غیر متمرکز تاسیس و راه اندازی شده است یعنی توسط بانکی یا نهادی  متمرکز مدیریت نمیشود .

بنابراین تمام تراکنشهای بیت کوین با شرکت کنندگان شبکه به اشتراک گذاشته می شود و تمام این تراکنشها دارای شفافیت است.تمام این ویژگی ها باعث شده که ماکسیمالیست ها ، بیت کوین را قدرتمند تر از دیگر ارز ها بدانند .

اما نباید از این نکته نیز غافل شد که بیت کوین ، با امکان انجام معاملات با حجم بالا سبب شکل گیری دیگر رمز ارز ها شده است که به آنها آلت کوین گفته می شود.طبق نظر برخی افراد نیز این آلت کوینها شاخه های فرعی بیت کوین به حساب می آیند که عملاً رمز ارزهای غیر ضروری اند.

ماکیسمالیست بیت کوین یعنی چه ؟

می توان گفت پروژه بیت کوین اولین پروژه جهت ایجاد ارز دیجیتال غیر متمرکز نبوده ولی عملاً موفق ترین پروژه ارز دیجیتال غیر متمرکز می باشد.

ماکسیمالیستها باور دارند که در آینده بیت کوین دنیا را تسخیر خواهد کرد و تمام نیازهای افراد را برای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال فراهم خواهد نمود.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) بنیان گذار شبکه و رمز ارز اتریوم درباره طرز تفکر ماکسیمالیست ها در سال 2014  را سلطه بیت کوین خوانده بود و در باره آن گفته بود :

طرز تفکر بیت کوین ماکسیمالیست ها ، به این شکل است که محیط رقابتی برای ارزهای دیجیتال نامطلوب است و باید ارز دیجیتالی به جز بیت کوین وجود ن داشته باشد. طبق نظر آنان : ارز بیت کوین قطعا موقعیت منحصر به فرد در صحنه ارزهای دیجیتال را بدست خواهد آورد.

وی همچنین در این باره افزوده بود:

اینکه روی بیت کوین سرمایه گذاری داشته باشین بدون شک تاثیر گذار خواهد بود و سود بهینه ای برای سرمایه گذاران خواهد داشت ولی اگر این گونه طرز فکر داشته باشیم که تنها راه سودآوری ، سرمایه گذاری در بیت کوین است و سرمایه گذاری در دیگر رمز ارز ها محکوم به شکست خواهد بود، طرز فکری غلط است. ماکسیمالیستهای بیت کوین نیز اغلب به تاثیر شبکه‌ای استناد می کنند و تاکید دارند که مبارزه با آنها بی‌فایده است.

دلیل خود برتر بینی ماکسیمالیست های بیت کوین

فناوری دفتر توزیع ، هسته‌ی مرکزی شبکه‌ی بلاک چین بیت کوین می باشد. در دفتر توزیع شده ، بستری فراهم شده که کاربران مشترک شبکه بتوانند بوسیله ارسال نسخه های ثبت شده از داده ها ، معاملات خود را به اشتراک بگذارند.

بنابراین این شفافیت ایجاد شده کمک شایانی به افزایش امنیت و جلوگیری از تقلب می کند. ولی اگر فردی هم بخشی از بلاکچین را تغییر دهد ، کاربرانی که نسخه‌هایی از تراکنش‌های اصلی ثبت شده را در اختیار دارند، به راحتی می‌توانند آنچه توسط آن فرد تغییر داده شده را تصحیح کنند و دوباره تراکنش اصلی را در شبکه قرار دهند.

ولی تاکنون محبوبیت بیت کوین، باعث ایجاد صدها ارز دیجیتال دیگر شده‌است. که بسیاری از این ارزهای دیجیتال بر اساس ساختاربنیادی بیت کوین طراحی و ساخته شده اند.

اما ارزهای دیجیتال های زیادی هم هستند که براساس ساختار بیت کوین طراحی نشده اند (بر اساس فناوری بلاک چین کار میکنند). یعنی در این ارزها برخی ویژگی ها به دفتر توزیع شده بیت کوین اضافه شده اند تا بتواند از آن برای اهداف دیگر و نه صرفا یک سیستم پرداخت استفاده شود.

ماکسیمالیست در بیت کوین

 

 

 

بلاکچینهای اصلاح شده 

این ویژگی هایی که به دفتر توزیع اضافه شده و باعث ایجاد بلاکچین جدید شده اند را بلاکچین های خصوصی می نامند که دولتها و شرکتها می‌توانند با استفاده از شبکه‌های بلاکچین خصوصی ، بعد از احراز و یا تایید هویت فرد، تنها تعداد محدودی از کاربران اجازه دسترسی به شبکه را داشته باشند.

این بلاک چین‌های خصوصی که می‌توانند شبکه‌های مجاز یا نیمه مجازی باشند ، ترکیبی از خصوصیات عمومی و خصوصی را امکان پذیر می‌کند. در این شبکه ها، امکان دسترسی مشخصی برای برخی از کاربران داده می شود که طبق آنها این افراد می توانند فقط فعالیت‌های خاصی را در شبکه انجام دهند.

اما این بلاک چین‌های خصوصی معمولاً، محدودیت‌هایی را در عملکردهای مجاز مانند سطوح مختلف دسترسی اعمال میکنند.

برای درک بهتر شبکه‌ی نیمه خصوصی بلاک چین یک دولت محلی را فرض کنید که به برخی از مالیات دهندگان و مشاغل خاص اجازه‌ی دسترسی به عناوین قانونی و سوابق ثبت شده را می دهد. در حالی که امکان دسترسی به آن سوابق را برای عموم افراد محدود می‌کند.

بلاک چین‌های عمومی غیر متمرکز هستند، به این معنی که هیچ مرجع متمرکز در این بلاک چین‌ها وجود ندارد. در حالی که بلاک چین‌های خصوصی دارای یک نهاد متمرکز مانند دولت یا یک بیزینس هستند که شبکه را مدیریت و کنترل می‌کند.

از آنجا که طبق اعتقاد بیت کوین ماکسیمالیست، تمرکززدایی یکی از ویژگی‌های اصلی شبکه بلاک چین بیت کوین است، لذا استفاده از بلاک چین خصوصی و نیمه خصوصی بر خلاف اهداف ارزهای دیجیتال است. زیرا طبق تعریف ابتدایی یک بلاکچین باید باز، شفاف و بدون کنترل نهاد مرکزی باشد.

 

دلایل برتری بیت کوین از نظر ماکسیمالیست های بیت کوین

بیت کوین ماکسیمالیست ‌ها گروهی متشکل از حامیان بیت کوین هستند که از بیت کوین بیش از سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. در زیر برخی از دلایلی که ایده آل گرایان معتقدند بیت کوین تمام ارزهای دیجیتال دیگر را بی اثر می‌کند، آورده شده است.

  • شبکه‌ی بیت کوین

امروزه بسیاری از ایده آل گرایان بیت کوین از این ایده که موفقیت یک ارز دیجیتال وابسته به شبکه‌ی بلاک چین است حمایت می‌کنند. این گروه معتقدند اگرچه سایر ارزهای دیجیتال ممکن است اصلاحاتی را بر اساس فرضیه‌ی اصلی بیت کوین که برای پرداختن به موضوعات ذاتی شبکه بیت کوین طراحی شده است ایجاد کنند، اما در نهایت زمان و قدرت بلاک چین نشان دهنده‌ی موفقیت سایر ارزها است. شبکه‌ی زیربنایی بیت کوین به اندازه‌ای قوی است. از آنجا که ویژگی‌های هر ارز دیجیتال خاص را می ‌توان به راحتی با یک ارز دیجیتالی دیگر مقایسه کرد، شبکه مهمترین عامل برتری بیت کوین است.

بیت کوین ماکسیمالیست از نفوذ بیت کوین در ارزهای دیجیتال به عنوان مدرکی برای اثبات برتری آن استفاده می کند. با این حال آلت کوین‌ها به دلیل استفاده از شبکه‌ی بیت کوین ارزش بالاتری را بیشتری می‌کنند. دارایی، میزان استقبال کاربران و تاریخچه‌ی موفقیت‌ها از جمله ویژگی هایی است که شبکه‌ی بیت کوین را از سایر بلاک چین‌ها متمایز می‌کند.

  • بیت کوین همچنان پابرجاست

استدلال دیگر برای دیدگاه بیت کوین ماکسیمالیست ها این اصل است که معمولا ابزارهای مالی جدید برای ایجاد اعتماد در سرمایه گذاران با موانع زیادی روبرو می‌شوند. امروزه ارزهای دیجیتال از محبوبیت بیشتری برخوردار شده‌اند. حتی با وجود این هنوز هم بسیاری از موسسات مالی بزرگ و سرمایه گذاران خصوصی ترجیح می دهند که وارد این بازار نشوند.

ایده آل گرایان بیت کوین معتقدند که ادغام کامل ارزهای دیجیتال در دنیای مالی و سرمایه گذاری روند آهسته‌ای خواهد داشت. در نتیجه افرادی که هنوز وارد این بازار نشده اند احتمالا بیشترین توجه را به قدیمی ترین، محبوب ترین و مستقرترین شبکه‌ی ارز دیجیتال خواهند داشت. و ارز دیجیتالی که دارای این خصوصیت می‌باشد، بیت کوین است.

با ظهور ده‌ها ارز دیجیتال جدید و تائید نشده، بیت کوین دارای یک مزیت بزرگ است که قابلیت اطمینان و موفقیت آن را ثابت کرده است. در حالی که دیگر شبکه‌های ارز دیجیتال از هک و تبلیغات منفی دیگر رنج می‌برند، بیت کوین ماکسیمالیست ها تمایل دارند که از این موضوع به عنوان مدرک دیگری برای حمایت از استدلال خود استفاده کنند.

  • تأثیر معاملات بیت کوین بر آلت کوین‌ها

بحث آخر برای فلسفه بیت کوین ماکسیمالیست، تأثیر معاملات بیت کوین بر آلت کوین‌ها است. از آنجا که قیمت بیت کوین به طور گسترده‌ای بر قیمت جهانی آلت کوین‌ها تأثیر می‌گذارد، سرمایه گذاری در آلت کوین‌ها با هدف متنوع نگه داشتن دارایی‌های ارز دیجیتال ممکن است خیلی منطقی به نظر نرسد.

پس از ارائه‌ی این استدلال، بیت کوین ماکسیمالیست به این نتیجه می‌رسد که بهتر است سرمایه گذاران به جای این که سرمایه خود را با سرمایه گذاری در ارزها یا توکن‌های دیگر به خطر بیندازند، در یک دارایی با اصالت بیشتر مانند بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند. با این که افزایش قیمت بیت کوین همیشه قیمت آلت کوین‌ها را بالا نبرده‌است، اما ایده آل گراها ممکن است استدلال کنند که این موضوع به دلیل کیفیت پایین آلت کوین‌ها است.

ماکسیمالیست در بیت کوین

نگرانی های مرتبط با ماکسیمالیست بیت کوین

موانعی بر سر راه تبدیل بیت کوین به تنها ارز دیجیتال جهان وجود دارد. به عنوان مثال بسیاری از آلت کوین‌ها و شبکه‌های بلاک چین به دلیل محدودیت‌های شبکه‌ی بیت کوین به وجود آمده‌اند. برخی از چالش‌ها و محدودیت‌های بیت کوین شامل موارد زیر است:

  •  مقیاس پذیری

ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین برای تأیید معاملات انجام شده در بلاک چین از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند. کسانی که مسئول بررسی معاملات و اطمینان از صحت آنها هستند، ماینر نامیده می‌شوند. ماینرها با تأیید قانونی بودن معاملات به عنوان حسابرس شبکه از تقلب جلوگیری می‌کنند.

با اضافه شدن تراکنش جدید به بلاک چین، یک نسخه از این تراکنش به همه‌ی گرهها یعنی شرکت کنندگان و کامپیوترهای موجود در شبکه، ارسال می‌شود. با این حال با افزایش محبوبیت بیت کوین، حجم معاملات هم افزایش می‌یابد. اگر به شبکه‌ی بلاک چین به عنوان یک پایگاه داده مشترک فکر کنیم، طبیعتا هرچه اطلاعات بیشتری به آن اضافه شود سیستم‌های بیشتری درگیر می‌شوند و نهایتا منجر به تأخیر شبکه می‌شود.

در نتیجه برای پردازش حجم فزاینده‌ی معاملات، به انرژی بسیار زیادی نیاز است. به عنوان مثال در سال ۲۰۲۱ میزان قدرت مورد نیاز برای ایمن سازی بلاک چین بیت کوین به قدری زیاد می‌شود که از کل مصرف انرژی کشور پاکستان بیشتر خواهد شد.

تأخیر یا کندی در بلاک چین بیت کوین، از مقیاس پذیری این ارز دیجیتال جلوگیری می‌کند. به عبارت دیگر مسئله‌ی مقیاس پذیری بیت کوین مانع از پذیرش آن برای استفاده گسترده در معاملات مالی می‌شود. زیرا نمی‌تواند حجم زیاد معاملات را تحمل کند. در نتیجه ما به شبکه‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال دیگر نیاز خواهیم و این نیاز باعث ایجاد مشکل در ایدئولوژی بیت کوین ماکسیمالیست می‌شود.

  •  نوسانات معاملات بیت کوین

یک چالش دیگر برای تبدیل شدن بیت کوین به روش پرداختی که به طور گسترده مورد استفاده قرار بگیرد، این واقعیت است که قیمت بیت کوین نوسانات بسیار شدیدی دارد. اگر قیمت نوسان زیادی داشته باشد، استفاده از آن به عنوان ابزاری معاملاتی  دشوار است.

  • قرار دادهای هوشمند

در سال‌های اولیه موارد استفاده از بیت کوین محدود بود. بیت کوین برخلاف برخی از بلاک چین‌های دیگر مکانیزمی برای ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) فراهم نمی کرد. قرارداد هوشمند، یک قرارداد اجرا شده و شامل شرایط توافق‌نامه بین خریدار و فروشنده است. قراردادهای هوشمند با کدهای کامپیوتری نوشته می‌شوند و شرایط و نحوه‌ی انجام معامله را کنترل می‌کنند.

قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند تا معاملات مستقیما بین دو طرف معامله انجام شود. در نتیجه هیچ مرجع متمرکزی برای اجرای قراردادهای هوشمند لازم نیست. قرارداد فقط در صورتی قابل ‌اجرا خواهد بود که هر دو طرف، موارد مورد نیاز قرارداد را انجام دهند. امروزه قراردادهای هوشمند شبکه‌ی بلاک چین اتریوم محبوبیت زیادی یافته‌اند. اگرچه شبکه‌ی بلاک چین بیت کوین با ارائه قراردادهای هوشمند قابلیت خود را افزایش داده‌است، اما از لحاظ معاملات مالی وابسته به دیفای از اتریوم عقب‌تر است.

  • بلاک چین‌های جایگزین

طی چندین سال گذشته شبکه‌های بلاک چین توسط مشاغل و صنایع مختلف ایجاد شده اند. این شبکه‌های جایگزین بلاک چین لزوماً به ارزهای دیجیتالی که معمولاً معامله می‌شوند، نیاز ندارند. در عوض این صنایع مشغول ایجاد شبکه‌ها و ارزهای دیجیتالی شده‌اند که برای استفاده خصوصی توسط گروه خاصی از شرکت کنندگان در نظر گرفته شده اند.

به عنوان مثال یک گروه بانکی به ریاست اتحادیه‌ی بانک سوئیس (UBS) یک سندباکس ایجاد کرده‌است که به آنها این امکان را می‌دهد تا کاربردهای مختلف بلاک چین در بخش مالی را پیدا کنند. با این کار UBS با مشارکت دیگر بانک های بزرگ، ارز دیجیتال خود را به نام USC تاسیس کرد.

USC به روشی شبیه پول نقد کار می‌کند زیرا می‌تواند به صورت یک به یک به ارزهای فیات مانند دلار آمریکا تبدیل شود. USC همچنین توسط یک بانک مرکزی پشتیبانی می‌شود. و این امر کاملا با مفهوم ارز دیجیتال بیت کوین در تضاد است. به عبارت دیگر بخش مالی با ایجاد شبکه‌هایی که می‌تواند برای پرداخت‌های مشتریان، شرکت‌ها، و برای انتقالات بانک به بانک استفاده شود، مفهوم بلاک چین بیت کوین را نادیده گرفته شده‌است.

آینده‌ی ماکسیمالیست بیت کوین

ماکسیمالیست بیت کوین ادعا می کند که هر مشکلی با بلاک چین بیت کوین قابل حل است. آنها می گویند بیت کوین در حال کار بر روی امکانات جدید است. اینکه دولت‌ها، شرکت‌ها و سرمایه گذاران بلاک چین بیت کوین را به جای گزینه‌های دیگر انتخاب کنند، پیروزی بیت کوین ماکسیمالیست را تایید می کند.

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم ماکسیمالیست های بیت کوین معتقدند ارز دیجیتال بیت کوین تنها ارز دیجیتال آینده خواهد بود وبا اینکه ایراداتی در بلاکچین دارد ولی با بر برطرف کردن آنها میتوان انتظار داشت که در آینده فقط بیت کوین را به عنوان ارز دیجیتال بشناسیم .

اما با گذر زمان بلاکچین های دیگر(جایگزین بلاکچین بیت کوین) هم در حال رشد و توسعه اند بنابراین بلاکچین ها و ارزهای دیجیتال دیگر هم توانایی مقابله و رقابت با بیت کوین را بدست خواهد آورد.

اگر میخواهید بهترین سرمایه گذاری را در بازار ارز دیجیتال داشته باشید ، آکادمی تبریز فایننس در کنار شماست تا با استفاده از دوره های خود مثل : دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین و دیگر دوره ها که سعی شده در این دوره ها از بهترین و جدیدترین متد های آموزشی استفاده شود ، شما را از هرگونه دوره و آموزشی در این زمینه بی نیاز کند.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *