تبریز فایننس

بررسی مقوله شانس در بورس اوراق بهادار

معقوله شانس در بورس

مقوله شانس در بورس : با افزایش تعداد ورود اشخاص به بازار بورس اوراق بهادار، ما با طیف گسترده ای از عقیده ها و اظهار نظرهای در مورد شیوه سودآوری و زیان دهی بازار بورس روبرو شده ایم.

 

از نظر بیشتر اشخاص که اکثرا اطلاعات کافی نداشته ویا کلاً دانش کمی درباره تحلیل‌ پذیری و کارکرد بازار دارند، عقیده دارند که بورس اوراق بهادار کلا بازار شانسی است و نمیتوان هیچ تحلیلی بر روی آن داشته باشیم.

 

پس بنابراین در این شرایط افرادی که بدون تحلیل ؛ توانسته اند سود بهینه ای کسب کنند، خود را خوش‌شانس بر می شمارند و برعکس.بیایید بیشتر در این مورد فکر کنید که خود را بد شانس می دانید یا خوش شانس ؟

 

ولی در مجموع چون افراد بدون اطلاعات وارد این بازار می شوند ، شکست خورده و خود را بد شانس می دانند و جالب تر از این موضوع ، عقیده و باور های مخصوص خود و عجیبی را پیدا می کنند .

 

مقوله شانس در بازار بورس اوراق بهادار ، نشانگر اهمیت  نحوه تحلیل و دانش بورس ، می باشد. افرادی که دست به گریبان شانس خود شده‌اند، به دنبال مقصر هستند که بتوانند تمامی تقصیرها را گردن آن بیاندازند.

 

تحمل اینکه مهم‌ترین عامل سود یا زیان در بازار؛ دانش شخص است، برای ایشان سخت قلمداد می شود.

 

هرچقدر که شما دانش کمتری نسبت به این موضوع داشته باشید ، شانس شما اهمیت ویژه ای پیدا می کند. هرچقدر نیز علم و مهارت خود را بهبود دهید، تاثیر شانس را در تصمیمات خود کمرنگ تر خواهید کرد.

 

پس شما می توانید با خواندن  مقالاتی که در بخش آموزش های رایگان بورس وب سایت ما (تبریز فایننس )وجود دارد، دانش اولیه را کسب کنید و برای کامل کردن اطلاعات خود در زمینه بورس به بخش دوره های ما مراجعه نمایید.

 

فهرست مطالب این مقاله :

اهمیت شانس در بورس

اهمیت تحلیل در بازار بورس اوراق بهادار

زیان گریزی یا فرار از ضرر چیست ؟

 

مقوله شانس در بورس

 

برخی اوقات ، روند بازار براساس پیش بینی ها و وضعیت بازار پیش نمیرود و در نتیجه سرمایه گذاری ما آن گونه که انتظار داریم ، پیشرفت نخواهد کرد.

 

معمولاً براساس داده های بازار ، پیش‌بینی وضعیت بازار انجام گرفته و در اختیار سهامداران قرار گرفته می شود اما عاملی که نمیتوان در بازار بورس ، پیش بینی کرد، رفتار گروه سهامداران حقوقی یا حقیقی سهم می باشد.

 

 

معقوله شانس در بورس

 

علاوه بر رفتار سهامداران ، عوامل دیگری نیز وجود دارند که ریسکی برای سهامدار به شمار می آید. که این نوع ریسک ها را ریسک پنهان می نامند.

 

مقصر اصلی ریسک های پنهان ، شانس نمی باشد و در واقع مقصر اصلی ماجرا ، موارد دیگری است که از طریق نپذیرفتن اشتباهات، کمبود مهارت و …بوجود می آید که در نتیجه فرد سرمایه گذار خود را بدشانس تلقی می کند .

 

اگر سرمایه گذار، ارزش ذاتی یک سهم را قبل از خرید این سهم نداند و اقدام به خرید سهم در قیمت گزاف کند ؛ زمانی که ریزش سهم رخ دهد ، علت اصلی آن شانس نیست بلکه مسئله عدم وجود مهارت و اطلاعات می باشد

 

اگرسرمایه گذار تحلیل تکنیکل را بلد نباشد ، نمی تواند زمان ورود به سهم ، حدضرر و حد سود را برای خود مشخص کند ، در نتیجه امکان دارد در محدوده اوج قیمت

 

وارد سهم شود و ضرر زیان باری به سرمایه خود وارد کند، پس باید از اهمیت تحلیل غافل نشد و روی آن وقت بیشتری گذاشت.

 

اگر سرمایه گذار برای انجام سرمایه گذاری بلند مدت، بدون هیچ تحلیلی، سرمایه زیادی را وارد سهم کند ، که این امر منجر به رکود سرمایه یا ضرر شود

 

دراین مورد نیز دلیل اصلی بد شانسی نیست و شاید میتوان گفت موضوع اصلی این است که سرمایه گذار ، دانش کافی جهت انجام تحلیل بنیادی ندارد.

 

بنابراین هر چقدر، تحلیل ما بر روی بازار کمتر باشد ، معقوله شانس بازیگر اصلی ، سرمایه گذاری خواهد بود .

 

پس با فرا گیری مهارتهای تحلیل سهام و دانش کافی در این زمینه ، سود آوری بهینه ای را در کارنامه مالی خود در بورس اوراق بهادار ثبت کنید.

 

هرچقدر در مورد سهم مورد نظر خود زمان برای تحلیل و بررسی در نظر بگیرید، دلایل خرید یا عدم خرید سهم، بیشتری پیدا می کنید.

 

 اهمیت تحلیل در بورس 

 

در بازار بورس اوراق بهادار، سرمایه گذاران باتجربه و حرفه ای با انجام تحلیل های شخصی بوسیله اخبار متنوع، اتفاقات و تحلیل‌های دیگرسرمایه گذاران ، اقدام به سرمایه گذاری میکنند و یا به عبارتی دیگر دنبال کسب سود بیشتر هستند و به تحلیل های خود بیشتر از شانس خود متکی اند.

 

با استفاده از اطلاعات و آمار مختلف موجود ، سند هایی را بوجود می آورند که با بررسی و تحلیل آنها روند قیمت و نقطه ورود و خروج را مشخص می رکنند.

 

بنابراین سرمایه گذاران خبره ، استراتژی معاملاتی مخصوص خودرا داشته و دارایی خود را بدون در نظر گرفتن شرایط یک سهم ، وارد سهم نخواهد کرد.

 

اگر بدون تحلیل اقدام به سرمایه گذاری کنیم . مجبوریم به صورت تصادفی و شانسی اقدام به معامله و خرید و فروش سهم کنیم . پی در نتیجه از اهمیت تحلیل در بازار بورس اوراق بهادار نباید غافل شویم.

 

اگر به صورت تصادفی یک سهم را خریدیم و از این طریق سود قابل ملاحظه ای هم کردیم ولی این سود به شدت برای ما زیان بار خواهد بود.

 

چون ما با توجه به پیشینه تصور داریم که فردی خوش شانسیم  و وارد هر سهمی که شویم قطعا سود می کینم و این باعث می شود رفته رفته با سرمایه های بیشتری را به شکل تصادفی روی برخی از سهام ها سرمایه گذاری کنیم که طبعاً خسارتهای جبران ناپذیری را به همراه دارد.

 

 

 

مقوله شانس در بورس

زیان گریزی و یا فرار از ضرر یعنی چه ؟

 

بیشتر سهامداران در بورس به طورعمده همیشه ترس از ریزش سهام آنها خیلی بیشتر از حس سود دهی و رشد سهم ایت . ترس از ریزش سهامداران باعث  فراری شدن آن ها از ضرر می شود و همیشه تمرکز این گونه سهامداران این است که ضرر نداشته باشند .

 

اما شوق رشد سهامداران در سرمایه گذاران با تجربه ، باعث می شود تا دقت کافی را بر روی سرمایه گذاری خود داشته باشند و این امر نیز منجر به سود آوری بهینه آنها می شود.

 

ولی چه چیز باعث شده تا بیشتر افراد ترس از ریزش سهم داشته باشند ؟ باید گفت حس ذاتی و درونی انسان به این شکل است که وقتی یک چیزی را از دست می دهد ،

 

خیلی غمگین می شود و وقتی برعکس این امر اتفاق می شود یعنی چیزی را به دست می آورد به آن اندازه که غمگین بود ، خوشحال نمی شود.

 

سرمایه گذاران فعال در بازار سرمایه یا هر بازار دیگر، می‌دانند که برای حرفه‌ای شدن، بسیاری از رفتار های سرمایه گذاران معمولی بازار را نداشته باشند.

 

آنها می دانند باید تفاوت شخصیتی و رفتاری داشته باشند و اصولا برای هراتفاقی، دلیل می خواهند.

 

مقصر دانستن شانس یا تاثیر پذیری از رفتارهای ذاتی(مانند ترس مخرب زیان گریزی)، در سرمایه گذاران حرفه ای کمتر دیده می شود و آنها همیشه به دنبال قوی‌تر کردن مهارت ها و کسب دانش بیشتر هستند.

 

به همین دلایل، ریسک پذیری بالای این سرمایه گذاران با توجه به علم و مهارت ایشان، باعث پیشرفت و سودآوری آنها می شود.

 

سخن پایانی 

همانطور که گفتیم ، اگر دانش کافی جهت بررسی و تحلیل های بازار بورس را نداشته باشیم ، قطعا شکست می خوریم.اما این تحلیل ها تحت شرایطی ایجاد می شود

 

که ما با شرکت کردن در دوره بورس اوراق بهادار بتوانیم دانش کافی و اطلاعات لازمه برای تحلیل را یاد بگیریم و معقوله شانس را در سرمایه گذاری خود کاهش دهیم.

 

اگر میخواهید بهترین سرمایه گذاری را در بازار ارز دیجیتال داشته باشید ، آکادمی تبریز فایننس در کنار شماست تا با استفاده از دوره های خود مثل :

 

دوره بورس اوراق بهادار  و دوره پرایس اکشن نوین و دیگر دوره ها که سعی شده در این دوره ها از بهترین و جدیدترین متد های آموزشی استفاده شود ، شما را از هرگونه دوره و آموزشی در این زمینه بی نیاز کند.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *