تبریز فایننس

چگونه و از کجا اولین NFT خود را خریداری کنیم؟

چگونه و از کجا اولین NFT خود را خریداری کنیم؟

در سال گذشته تعداد جستجوهای عبارت توکن‌های بی‌همتا (NFT) در گوگل بیشتر از کلمه کریپتو بوده است. افراد مشهور زیادی یک توکن NFT خریداری کرده‌اند یا وارد این حوزه شده‌اند. در نتیجه ممکن است شما نیز از تب‌وتاب موجود در این حوزه، هیجان‌زده‌ شده باشید و به دنبال روشی بگردید تا بتوانید توکن NFT مدنظر خود را بخرید. در این مقاله به بررسی نحوه خرید اولین توکن NFT می‌پردازیم و توضیح می‌دهیم که توکن‌های NFT را از کجا می‌توانید خریداری کنید.

توکن NFT چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض (Non-Fungible Token) یا به اختصار توکن‌های NFT، رمزارزهایی هستند که منحصربه‌فرد بوده و معرف مجموعه غیرقابل معاوضه‌ای از فراداده‌ها (Metadata) هستند، که در بلاک چین ذخیره‌سازی شده‌اند. از طرف دیگر، می‌توان به معاوضه توکن‌های قابل تعویض (Fungible Token) پرداخت. رمزارزهایی نظیر بیت کوین و اتریوم، نمونه‌هایی از توکن‌های قابل تعویض هستند.

۱ واحد اتریوم معادل با ۱ اتریوم است و برای کاربران فرقی ندارد که دقیقا کدام اتریوم را برای خرید یا دریافت انتخاب کند. هر توکن NFT به طور منحصربه‌فرد قابل شناسایی است و در اکثر موارد، برای کاربران مهم است که دقیقا کدام توکن NFT را خریداری می‌کنند.

توکن‌های بی‌همتا، روشی برای توکنیزه کردن مالکیت یک دارایی به صورت فیزیکی و دیجیتالی است. این موضوع، روش‌های جدیدی از توزیع، تایید اعتبار، انباشت و افزایش ارزش و ایجاد یک جامعه را مهیا می‌سازد. کاربردهای مختلفی برای توکن‌های NFT در حال پیدایش است. این کاربردها شامل هنر، گیمینگ، موسیقی، آیتم‌های کلکسیونی ورزشی و مجوزهای دسترسی می‌شود؛ اما بدون شک محدود به این موارد نیست.

توکن‌های NFT چگونه ایجاد می‌شوند؟

توکن‌های NFT توسط فرایندی به اسم صدور (Minting) ایجاد می‌شوند. صدور اساسا همان عمل ایجاد کردن یک توکن NFT در بلاک چین است. هنرمندان می‌توانند به آسانی توکن‌های NFT خود را که شامل اثر هنری آنها است، در بازارهایی نظیر اپن‌سی (OpenSea) و رریبل (Rarible) ایجاد کنند. این پلتفرم‌ها دارای رابط کاربری آسان و مناسب افراد مبتدی هستند. فرآیند ایجاد توکن به آسانی آپلود کردن اثر هنری مدنظر، قیمت‌گذاری، اسم‌گذاری و کلیک بر روی گزینه ایجاد توکن است.

چگونه توکن NFT بخریم؟

برای خرید توکن‌ NFT باید ابتدا یک کیف پول ایجاد کنیم، کیف پول خود را به بازار به بازار NFT‌ها متصل کنیم، براساس نوع توکن بی‌همتایی که قصد خرید آن را داریم، کیف پول خود را شارژ کنیم و در نهایت توکن بی‌همتا مورد نظر خود را خریداری کنیم. در ادامه به طور کامل این مراحل را تشریح می‌کنیم:

شرایط موردنیاز

بازارهایی نظیر NBA Top Shot وجود دارند که از پرداخت با کارت‌های اعتباری پشتیبانی می‌کنند، اما اکثر توکن‌های NFT بر اساس رمزارزها قیمت‌گذاری و فروخته می‌شوند. به منظور خرید توکن NFT با استفاده از رمزارز، باید دو مورد را در اختیار داشته باشید: یک کیف پول و مقدار کافی از رمزارز مربوطه.

ایجاد کیف پول رمزارز

ایجاد کیف پول رمزارز - متامسک و فانتوم

کیف پول رمزارز یک کیف پول دیجیتالی است، که کاربران می‌توانند رمزارزهای خود را در آن نگهداری کنند. کیف پول رمزارز همانند یک کیف پول دیجیتالی نظیر کش‌اپ (Cash App) برای ارزهای فیات است. در حال حاضر، کیف پول‌ها مطابق با بلاک چین‌های مختلف هستند، یعنی هر کیف پول از بلاک چین‌های مشخصی پشتیبانی می‌کند. بنابراین، کاربران باید کیف پول‌هایی ایجاد کنند که از تعامل با بلاک چین و هم‌چنین از بازار NFT مدنظر آنها پشتیبانی کند. رایج‌ترین کیف پول‌ها عبارتند از:

متامسک (MetaMask) برای شبکه اتریوم و فانتوم (Phantom) برای شبکه سولانا. هر دوی این کیف پول‌ها به صورت افزونه مرورگر هستند و نسخه‌های مخصوص موبایل نیز دارند. شاید نگران فرایند طولانی ایجاد کیف پول و نیاز به ارائه مدارک مختلف باشید؛ اما اینطور نیست. ایجاد کیف پول‌های رمزارز نسبتا سریع و بدون دردسر است و به ارائه مدارک نیازی نیست. فقط کافی است عبارت‌ سید خصوصی (Private Seed) خود را یادداشت کنید.

فرآیند ایجاد کیف پول شامل مراحل زیر است:

۱- نصب افزونه مرورگر متامسک یا فانتوم که از مرورگرهای کروم، بریو، فایرفاکس و اج پشتیبانی می‌کنند.

۲- افزودن آن به مرورگر.

۳- ایجاد کیف پول.

ارسال مقدار موردنیاز رمزارز به کیف پول

اکنون که کیف پول ایجاد کرده‌اید، باید رمزارز مربوطه که اتر (ETH) یا سولانا (SOL) است را به کیف پول خود واریز کنید. آسان‌ترین روش برای اکثر افراد، ایجاد یک حساب در صرافی‌های رمزارز نظیر بایننس، FTX یا کوین‌بیس است. رمزارز مربوطه را از این صرافی‌ها خریداری کرده و سپس آن را به آدرس کیف پول خود ارسال کنید. آدرس‌های کیف پول را می‌توان از بخش بالایی کیف پول پیدا کرد و معمولا رشته‌ای از حروف و اعداد تصادفی است.

روش دیگر برای خرید رمزارز، خرید مستقیم از کیف پول است؛ البته این روش خرید به شرطی امکان‌پذیر است که پرداخت با ارزهای فیات در کشور شما امکان‌پذیر باشد. بر روی گزینه خرید (Buy) در متامسک و گزینه واریز (Deposit) در فانتوم کلیک کنید تا گزینه‌های پرداخت نشان داده شود. متامسک با شرکت‌های پرداخت Wyre و Transak و فانتوم نیز با شرکت پرداخت MoonPay همکاری می‌کند.

خرید توکن NFT

خرید توکن NFT

پس از آنکه موارد فوق را انجام دادید، می‌توانید به خرید بپردازید. کیف پول خود را به بازار NFT متصل کنید و در میان مجموعه‌های مختلف جستجو کنید تا مجموعه یا توکن NFT مدنظر خود را پیدا کنید. می‌توانید برای خرید توکن NFT، قیمت مدنظر خود را پیشنهاد بدهید و یا در صورتی که توکن NFT مذکور، قیمت‌گذاری شده است، با همان قیمت به خرید توکن بپردازید. پس از آنکه آماده خرید توکن NFT شدید، تراکنش را در کیف پول رمزارز خود تایید کنید. چند ثانیه بعد، توکن NFT در کیف پول شما نشان داده می‌شود.

از کجا می‌توان توکن NFT خریداری کرد؟

توکن‌های NFT را می‌توان از بازارهای توکن‌های بی‌همتا خریداری کرد. هنرمندان مجموعه‌های خود را در این بازارها قرار می‌دهند. بازارهای محبوب برای خرید توکن‌های بی‌همتا عبارتند از:

اپن‌سی (OpenSea)

اپن‌سی در حال حاضر بزرگترین بازار NFT است و اکثر افراد، از این بازار وارد حوزه توکن‌های غیر قابل تعویض می‌شوند. این پلتفرم به کاربران امکان می‌دهد تا به خرید، فروش و ایجاد توکن‌های NFT بر بستر شبکه اتریوم، پالیگان (Polygon) و کلاتین (Klatyn) بپردازند. طیف وسیعی از توکن‌های NFT در این پلتفرم وجود دارد که عبارتند از:

توکن‌های منحصربه‌فرد، ۱۰,۰۰۰ مجموعه عکس پروفایل، گیمینگ، عکاسی، موسیقی و سایر موارد. اپن‌سی به سازندگان امکان می‌دهد تا به آسانی توکن‌های NFT خود را ایجاد کنند. اگر شما هنرمندی هستید که به دنبال بازاری برای قرار دادن آثار خود می‌گردید، اپن‌سی انتخاب بسیار خوبی برای شما است.

رریبل (Rarible)

رریبل یکی دیگر از بازارهای محبوبی است که همانند اپن‌سی، دارای طیف وسیعی از توکن‌های NFT است. رریبل هم‌چنین انواع مختلفی از مجموعه‌ها را در اختیار دارد و محیطی مناسب برای سازندگان این نوع توکن‌ها فراهم ساخته است. تفاوت اصلی رریبل و اپن‌سی، بلاک چین‌های تحت پشتیبانی آنها است. رریبل هم‌چنین پلتفرمی است که توسط جامعه کاربران اداره می‌شود. رریبل از اتریوم، تزوس (Tezos) و فلو (Flow) پشتیبانی می‌کند و کاربرانی که توکن RARI در اختیار دارند می‌توانند در خصوص تصمیماتی که تیم توسعه‌دهنده اتخاذ می‌کند رای بدهند. کاربران هم‌چنین می‌توانند با استفاده از کارت‌های اعتباری به خرید توکن‌های NFT بپردازند.

لوکز ریر (LooksRare)

لوکز ریر بازار جدیدی است که در حال حاضر فقط از توکن‌های NFT بر بستر اتریوم پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم توسط جامعه کاربران اداره می‌شود و کل کارمزد معاملات در این پلتفرم به سهام‌گذاران (staker) توکن LOOKS تعلق می‌گیرد. کاربران با هر خرید یا فروش توکن‌های NFT در این پلتفرم، توکن LOOKS دریافت می‌کنند.

سوپر ریر (SuperRare)

بازار سوپر ریر (SuperRare)
بازار سوپر ریر (SuperRare)

سوپر ریر بازاری است که بر آثار هنری افراد متمرکز است. سوپر ریر را می‌توان به عنوان یک گالری دیجیتالی آثار هنری برای هنرمندان دیجیتال در نظر گرفت. سوپر ریر در حال حاضر فقط از اتریوم پشتیبانی می‌کند.

فاندیشن (Foundation)

فاندیشن همانند سوپر ریر بر آثار هنری افراد متمرکز است و فقط از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند.

بازارهای NFT بسیار زیاد دیگری وجود دارند که در این مقاله به آنها نپرداختیم، اما بررسی و مشاهده آنها خالی از لطف نیست. بعضی از این بازارها عبارتند از:

NBA Top Shot برای لحظات زیبای ورزش بسکتبال به صورت توکن‌های NFT، بازار Magic Eden که همانند اپن‌سی برای شبکه سولانا محسوب می‌شود، Gem که پلتفرمی برای نمایش مجموع بازارهای NFT است، بازار Sound برای توکن‌های NFT موسیقی است و بسیاری از موارد دیگر.

مشاهده توکن NFT پس از خرید

آسان‌ترین روش برای مشاهده توکن‌های NFT، از طریق اتصال کیف پول به بازارهای NFT نظیر اپن‌سی و مشاهده پروفایل خودتان است. در صورتی که بازار مذکور از بلاک چینی که توکن NFT شما بر بستر آن قرار دارد پشتیبانی کند، تمام توکن‌های NFT در کیف پول شما نمایش داده می‌شود.

روش دیگر مشاهده مستقیم توکن‌های NFT در کیف پول رمزارز شما است. کیف پول فانتوم در هر دو نسخه افزونه مرورگر و برنامه موبایلی خود، این امکان را به کاربران فراهم می‌سازد. کاربران متامسک نمی‌توانند توکن‌های NFT خود را در افزونه مرورگر مشاهده کنند، اما در نسخه موبایل این امکان فراهم شده است.

نکات مهم قبل از خرید توکن NFT

قبل از اولین خرید توکن NFT، چند نکته وجود دارد که بهتر است آنها را مدنظر قرار دهید.

کیفیت پروژه

اگرچه اطمینان کامل درباره موفقیت پروژه در بلندمدت امری دشوار است، اما می‌توان به چند نکته کلیدی و مهم در این خصوص دقت کرد. این نکات عبارتند از:

  • تیم توسعه‌دهنده
  • کاربرد توکن
  • قدرت جامعه

یک تیم خوب، تیمی است که بتواند نقشه راه برنامه‌ریزی‌شده خود را اجرا کند و تغییرات ضروری در مسیر خود را انجام دهد. ایجاد یک پروژه NFT بلندمدت، امری آسان نیست و به تیم قوی و متعهدی نیاز دارد. اگر تیم توسعه‌دهنده نتواند تمام نکاتی که برنامه‌ریزی کرده است را اجرا کند، داشتن یک نقشه راه جالب هیچ ارزشی ندارد.

اگر پروژه دارای تیم توسعه‌دهنده توانایی باشد، نکته بعدی که باید مدنظر قرار داده شود، کاربرد توکن NFT است. سوالی که مطرح می‌شود این است که این توکن NFT چه کاربردی دارد؟ توکن NFT که در بازی رایانه‌ای استفاده شود، می‌تواند ارزشمندتر از توکنی باشد که هیچگونه کاربردی ندارد.

شاید مهم‌ترین عامل، قدرت جامعه باشد. معمولا سنجش این عامل بسیار دشوار است، زیرا بر اساس دیدگاه هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. پروژه‌ای دارای جامعه قوی است که به پروژه باور داشته باشند و بر موفقیت بلندمدت آن معطوف شده باشد. پیوستن به دیسکورد، بررسی صحبت‌هایی که در توییتر بیان شده و حضور در جامعه، روش‌هایی است که می‌توان قدرت جامعه را بر اساس آنها سنجید.

اطلاعات درون زنجیره‌ای

هودل کنندگان باشگاه میمون‌های کسل

اطلاعات درون زنجیره‌ای در واقع اطلاعات تراکنشی پروژه توکن‌های بی‌همتا است. این اطلاعات به شما چشم‌انداز بهتر از این موضوع ارائه می‌دهند که چه کسانی به خرید مجموعه موردنظر می‌پردازند و دارندگان کنونی توکن NFT از آن چه استفاده‌ای می‌کنند. این موضوع به شما امکان می‌دهد تا تصمیمات آگاهانه‌تری اتخاذ کنید.

نکته دیگری که قبل از خرید یا مشاهده هرگونه لینکی باید مدنظر قرار دهید این است که همواره اطمینان حاصل کنید در وبسایت رسمی مجموعه‌ها قرار دارید، زیرا مجموعه‌های جعلی بسیار زیادی وجود دارند. به منظور اجتناب از مشاهده وبسایت‌های جعلی، از لینک‌های موجود در صفحه توییتر یا دیسکورد رسمی پروژه یا لینک‌های موجود در کانال‌های پروژه در شبکه‌های اجتماعی مختلف وارد وبسایت مذکور شوید.

نتیجه‌گیری

توکن‌های NFT به هنرمندان و خالقان آثار هنری، مسیر جدیدی برای توزیع آثار خود ارائه می‌دهند. تب‌وتاب بسیار زیادی پیرامون توکن‌های NFT وجود دارد و حضور در این عرصه ممکن است برای تازه‌واردان اندکی سردرگم‌کننده و دشوار باشد. بهترین روش برای شناخت توکن‌های بی‌همتا، یادگیری از طریق صرف زمان مناسب در جامعه‌های مختلف است. ما هنوز در مراحل اولیه امکانات توکن‌های NFT هستیم و توکن‌های NFT آینده ممکن است تفاوت بسیار زیادی با توکن‌های امروزی داشته باشند. اگر به دنبال خرید اولین توکن بی‌همتا خود هستید، بهترین توصیه‌ای که می‌توانیم بیان کنیم این است که توکنی منحصربه‌فرد خریداری کنید، هرگز بیشتر از توان مالی خود خرج نکنید و همواره قبل از خرید تحقیقات مناسبی را انجام دهید. آیا تا به حال تجربه خرید، فروش یا ایجاد توکن‌های بی‌همتا را داشته‌اید؟ نظر شما درباره آینده توکن‌های NFT چیست؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

 

تبریز فایننس برگزار کننده دوره های مربوط به بازارهای مالی شمارا تا تبدیل شدن به یک تریدر ماهر همراهی میکند با مراجعه به سایت تبریز فایننس از قیمت به روز و مناسب ارز ها مطلع شوید.

 

تبریز فایننس را در یوتیوب سابسکرایب کنید داخل کانال تلگرام تبریز فایننس شوید و حتما اینستای تبریز فایننس فالوو کنید تا از اخبار و اطلاعیه های بروز مطلع شوید همچنین جهت دریافت سیگنال های رایگان فارکس عضو کانال سیگنال فارکس شوید و برای دریافت سیگنال ارز وارد کانال سیگنال ارز شوید.
tabrizfinance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *