تبریز فایننس

چرا دولت ها نمی توانند بیت کوین را ممنوع کنند

شبکه بیت کوین

شبکه بیت کوین ادعا می کند که ” بیت کوین این اولین شبکه پرداخت غیرمتمرکز همتا به همتا است که معاملات در این شبکه بدون هیچ واسطه و توسط خود کاربران انجام میشود.”

 

دلیل اول ترس دولت ها از ارز دیجیتال بیت کوین،این است که شبکه ارز دیجیتال بیت کوین که درسه یا چهار سال اخیر رشد بهینه اس داشته طوریکه این ارز به مهم ترین و رایج ترین ارز دیجیتال تبدیل شده که هر روزسرمایه‌گذارهای بیشتری،جذب این ارز دیجیتال میشوند.

 

و رشد ارز دیجیتال بیت کوین وبازار ارز دیجیتال باعث شود که سیستم کنونی نظارت بر معاملات از هم بپاشد و دولت ها نتوانند بر معاملات مالی نظارت داشته باشند.

 

دلیل دوم ترس دولت ها از ارز دیجیتال بیت کوین، این است که این ارز برای تبادلات مالی مجرمین ،پولشویی، و فرارهای مالیاتی مورد استفاده قرار گیرد و این کارنظارت را برای دولت ها سخت تر میکند.

 

در بخش اول مقاله ، ترس های دولت از ارز دیجیتال بیت کوین را معرفی کردیم . ترس هایی که منجر شده است برخی از دولتها  معامله ارز دیجیتال بیت کوین را ممنوع کنند.

 

شبکه بیت کوین و ایا دولت ها میتواند معاملات بیت کوین را ممنوع کند؟

نظرات مختلفی دراین موضوع وجود دارد. برخی باور دارند که دولت ها میتوانند جلوی فعالیت بیتکوین را بگیرند.

اشخاص دیگری معتقد اند که بیت کوین را خود دولتها ایجاد کرده اند و سود عظیمی از این طریق سالانه دریافت میکنند.

 

بررسی این موضوع که کدام یک از نظرات درست است و میتواند تحقق یابد کار سختی است. ولی ما قصد داریم  در این مقاله هر دو جنبه را برای شما تحلیل کنیم .

یک دولت می تواند سرمایه گذاری شهروندانش را درشبکه بیت کوین ممنوع کند. ولی ارز دیجیتال بیت کوین همچنان در اینترنت مشغول به کار است.

“هستر پیرس” یکی از اقتصاد دانان و عضو کمیسیون بورس اوراق بهادار،طی گفته هایش بیان کرده که طبق آمارهای نشان داده شده به این نتیجه رسیده است که تلاشهای دولت ها برای منع کردن فعالیت بیت کوین بی ثمر است. چرا که تا کنون هران چیزی که توسط دولت ها تحریم شده ، مردم آن کشور تمایل بیشتری نسبت به آن موضوع تحریم شده پیدا کنند.

به عنوان مثال زمانیکه دولت ایران ، برخی از برنامه های شبکه مجازی مثل فیسبوک و یا تلگرام را فیلتر کرد و مردم نتوانستند از این برنامه ها به طور آزادانه استفاده کنند .

اشخاص بیشتری تمایل به استفاده از آن برنامه های تحریم شده از تغییر IPخود نشان دادند.

بنابراین شبکه بیت کوین که در ساخت آن از علم ریاضی و برنامه نویسی  پیچیده استفاده شده و همچنین از تکنولوژی بلاکچین برای امنیت این شبکه استفاده میشود ، نفوظ به این شبکه و تحریم کردن آن امری غیر ممکن است.

علاوه براین موضوع غیر متمرکز بودن نود های بیت کوین ، دلیل اصلی در ناکام ماندن دولت ها برای ممنوعیت سرمایه گذاری در بیت کوین است.

علاوه بر دلایل بالا ، دلایل دیگری هم وجود دارد که دولت ها نمیتوانند فعالیت در زمینه بیت کوین را ممنوع کنند که در بخش بعدی مقاله به این موارد میپردازیم.

شبکه بیت کوین

1.شبکه بیت کوین و اجرای آن از طریق ماهواره !

در سال 2018 بلاک استریوم از طریق فرستادن ماهواره به فضا توانست ، شبکه بیت کوین را در فضا نیز گسترش دهد.این امر علاوه بر نشان دادن قدرتمند بودن این شبکه ، عدم نیاز این شبکه به اینترنت را نشان میدهد.

هم اکنون ماهواره های بلاک استریوم در کل جهان قرار دارد. این ویژگی برجسته این شبکه باعث شده است تا سرمایه گذاران در کشورهایی که ممنوعیت های برای بیت کوین لحاظ شده است، راهی برای سرمایه گذاری به جز اینترنت داشته باشند.

2.شبکه بیت کوین و استفاده از پیامک برای ارسال بیت کوین

اگر شما دسترسی به ماهواره ها و شبکه وب برای کار با شبکه بلاک چین بیت کوین ندارید،  این شبکه بستری برای شما ایجاد کرده که کاربران می توانند با استفاده از پیامک، بیت کوین خود را ارسال کنند و وابسته به اینترنت نباشند.

این طرح استفاده از پرداخت پیامکی بیت کوین در کشور های مختلفی می تواند جذاب باشد مخصوصا در کشوری مثل ونزوئلا که مردم صرفا تلفن همراه ساده دارند و دسترسی به اینترنت میسر نیست، می توانند در این حوضه از طریق گوشی غیر هوشمند فعالیت کنند.

شبکه بیت کوین و قطع برق

اگر دولتی بخواهد قوانین سختگیرانه برای شبکه بیت کوین گذاشته شود. دولت باید شبکه برق را هم قطع کند تا کسی نتواند به بیت کوین دسترسی داشته باشد و قطع کردن شبکه برق امروزه کاری غیر ممکن است چون امروزه کسب و کارهای زیادی وابسته به اینترنت و برق است و هیچ دولتی اقتصاد خود را فقط برای ممنوع کردن بیت کوین به خطر نمی اندازد .

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد کاربران و سرمایه گذاران در شبکه بیت کوین امروزه ، با مشکلات زیادی دست‌و پنجه نرم می‌کنند.مثل:

 

  •  بازارهای خرسی طولانی‌ مدت بیت کوین
  •  نوسانات دائمی قیمت بیت کوین
  •  تئوری‌های توطئه‌‌ای در مورد این شبکه گسترده
  •  نگرانی در مورد آینده این شبکه بیت کوین و ممنوعیت سرمایه گذاری دربیت کوین توسط دولتها

 

دولت ها به طور ظاهری می توانند شبکه بیت کوین را ممنوع کنند اما به طورباطنی هیچ راهی برای مسدودیت شبکه بیت کوین وجود ندارد. غیر متمرکز بودن شبکه بیت کوین را نباید دست کم گرفت.زیرا طبق این غیر متمرکز بودن دارایی و اشخاص هر فرد زیر نظر خود شخص است و فرد سومی نمیتواند به سرمایه شخص نظارت داشته باشد.

در آخرتنها دوراه برای ممنوع کردن شبکه بیت کوین وجود دارد :

  1. قطع کردن برق
  2. متحد شدن مردم برای نادیده گرفتن قدرت این شبکه قدرتمند و سرمایه گذاری نکردن درارز دیجیتال بیت کوین

 

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *