تبریز فایننس

ظهور توکن‌های پامپ و دامپ هم‌نام با ChatGPT

ظهور توکن‌های پامپ و دامپ ChatGPT

هم‌زمان با گسترش محبوبیت چت‌بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مانند چت‌جی‌پی‌تی (ChatGPT) و افزایش علاقه بخشی از بازار به سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، به نظر می‌رسد موج جدیدی از پروژه‌های کلاهبرداری پامپ و دامپ در حال ظهور هستند. شرکت امنیتی بلاک چین پک‌شیلد، تاکنون ده‌ها توکن جعلی یافته است که ادعا می‌کنند مربوط به ربات چت چت‌جی‌پی‌تی هستند.

به گزارش کوین تلگراف، این شرکت در اطلاعیه‌ای در ۲۰ فوریه (۱ اسفند) اعلام کرد که به نظر می‌رسد حداقل ۳ توکن با عنوان مشابه بینگ‌چت‌جی‌چی‌تی (BingChatGPT) بخشی از چند طرح کلاهبرداری مدل هانی‌پات (Honeypot) هستند، یک قرارداد هوشمند که کاربران را فریب می‌دهد تا از آسیب‌پذیری (ساختگی) آن برای انتقال موجودی اتریوم به کیف پول خود استفاده کنند، اما در نهایت مهاجم موجودی قرارداد و پول واریزی کاربران را برداشت می‌کند.

برخی از آدرس‌هایی که بنا به گزارش‌ها با توکن‌های کلاهبرداری بینگ‌چت‌جی‌چی‌تی مرتبط هستند.

به گفته پک‌شیلد، در حالی که حداقل دو مورد از توکن‌های شناسایی‌شده تقریبا ۱۰۰درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند، قیمت توکن سوم حدود ۶۵درصد سقوط کرده است، کلاهبرداری‌ای که اغلب به‌عنوان طرح پامپ و دامپ یا راگ پول (Rug pull) از آن یاد می‌شود.

در طرح‌های کلاهبرداری پامپ و دامپ، سازندگان معمولا کمپین تبلیغاتی پرهیاهو و گمراه‌کننده‌ای را ترتیب می‌دهند تا سرمایه‌گذاران را به خرید توکن ترغیب کنند، سپس با افزایش قیمت‌ها، مخفیانه نقدینگی پشتوانه توکن خود را برداشت می‌کنند.

در حالی که این شرکت توضیح نداد چرا این کلاهبرداران از نام بینگ‌چت‌جی‌چی‌تی برای توکن‌های خود استفاده می‌کنند، به نظر می‌رسد آن‌ها در تلاش‌اند تا از خبر ادغام فناوری چت‌جی‌پی‌تی شرکت اوپن ای‌آی (OpenAI) در موتور جست‌وجوی بینگ و مرورگر وب اِج مایکروسافت استفاده کنند که در ۷ فوریه (۱۸ بهمن) منتشر شد.

نام این توکن ممکن است تلاشی از سوی کلاهبرداران برای فریب قربانیان باشد تا فکر کنند به نوعی با مایکروسافت مرتبط هستند و از هیاهوی چت‌بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی بهره می‌برند.

شرکت تحلیل بلاک چین چین‌آلیسیس (Chainalysis) اخیراً در گزارشی در ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) اشاره کرد که تقریبا ۱۰٬۰۰۰ توکن جدید در سال ۲۰۲۲ بر روی شبکه‌های اتریوم و بی‌ان‌بی چین راه‌اندازی شدند که تمام ویژگی‌‌های آن‌چین طرح‌های کلاهبرداری پامپ و دامپ را داشته‌اند.

همراهان گرامی شما می توانید برای مشاده اخبار ارز دیجیتال و فارکس به وب سایت تبریز فایننس مراجعه کنید.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *