تبریز فایننس

قیمت دلار 16 اسفند 1401

قیمت دلار 16 اسفند

دیروز قیمت دلار در تمام بازارها اعم از داخلی و همسایه روند کاهشی داشت. دیروز این اسکناس آمریکایی متاثر از توافقات اولیه هسته‌ای در تهران، با فشار فروش مواجه شد. قیمت دلار دیروز نیز در روند کاهشی قرار گرفت. این اسکناس آمریکایی تا ارزش ذاتی خود یعنی محدوده ۴۵ هزار تومانی ۶ هزار تومان فاصله دارد. این قیمت از سوی کارشناسان متعددی در روزهای گذشته پیش‌بینی شده بود و اکنون با توافق اولیه تهران و آژانس و افزایش عرضه، در حال رسیدن به محدوده مورد انتظار است.

فشار فروش بالا رفت

معامله‌گران علاوه بر نتایج بعدی نشست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چشم انتظار نشست شورای حکام نیز هستند. به نظر می‌رسد این موضوع موجب شده که انتظارات معامله‌گران به طور موقت تغییر کند و فشار فروش در بازار بیشتر شود.

دیروز خریدار کم بود و افزایش عرضه باعث شد، امروز قیمت دلار هزار و ۶۰۰ تومان کاهش یابد. فعالان بازار ارز ،نرخ ۵۰ هزار تومانی را کف حمایتی این اسکناس آمریکایی می‌دانند و احتمال می‌دهند اگر این محدوده بشکند قیمت دلار تا ۴۵ هزار تومان پایین بیاید.

از سوی دیگر برخی کارشناسان بازار احتمال نوسان‌گیری بازارساز از قیمت دلار را پیش‌بینی می‌کنند و معتقدند قیمت تا محدوده ۴۵ هزار تومان پایین‌ می‌آیند و بعد به شکل شارپی کانال عوض خواهد کرد.

نوسان‌گیری، اصلاح یا اخبار مساعد سیاسی؟

در حال حاضر دیدگاه‌های متفاوتی برای این روند اصلاحی قیمت دلار مطرح است. برخی این کاهش قیمت را ناشی از اخبار مذاکرات هسته‌ای می‌دانند و گروهی نیز آن را نتیجه اقدامات دولت و اصلاح خود بازار می‌دانند. بررسی روند ۱۰ ساله نشان می‌دهد که روندهای نزولی دلار پایدار نبوده و در نهایت دوباره با جرقه ریسک‌های سیاسی رشد کرده است. حال اگر کسری گریبانگیر بودجه کشور شود در حقیقت مانند روغنی است که بعدها با یک جرقه، بازار ارز را به آتش می‌کشد. دولت تصمیم دارد نرخ ارز گمرکی مبنای واردات را که بانک مرکزی افزایش داده بود به سطح ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش دهد. این سطح قیمتی برای محاسبه تعرفه واردات، درآمدهای دولت را از محل حقوق گمرکی کاهش می‌دهد و بر اساس بررسی‌ها این سطح برای سال بعد، بودجه را با کسری مواجه خواهد کرد.

شما می توانید برای مشاهده اخبار بروز دنیای ارز دیجیتال و فارکس به وب سایت تبریز فایننس مراجعه نمایید.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *