تبریز فایننس

جفت ارزها، ارز پایه و ارز مظنه

جفت ارزها، ارز پایه و ارز مظنه : حالا که مفهومی کلی از بیت کوین و فناوری کیف پول دارایی های دیجیتال و صرافی ها ، از طریق مقالات قبلی ما ، در ذهن شما نقش بسته، وقت آن رسیده است که برخی اصول پایه در خرید و فروش ارز دیجیتال را با یکدیگر بررسی کنیم. در این مقاله می خواهیم درباره برخی کلیدواژه ها در حوزه خرید و فروش به وسیله صرافی با شما صحبت کنم. این کلیدواژه ها ارز پایه و ارز مظنه یا ارز شمارنده هستند.

 

جفت ارزها، ارز پایه و ارز مظنه

برای مثال فرض کنید شما در صرافی Binance جفت BTC/USD را دارید. اولین ارز این جفت که بیت کوین است ارز پایه نام دارد. دومین ارز را ارز مظنه می گویند. هربار که جفتی مثل این را می بینید، ارز سمت چپ چیزی است که ما می خریم و یا می فروشیم، ارز سمت راست چیزی است که ما برای خرید یا فروش از آن استفاده می کنیم.

 

پس در این مثال ما از طریق دلار آمریکا قصد خرید یا فروش بیت کوین را داریم. یعنی ما با دلار بیت کوین می خریم یا با فروش بیت کوین دلار تحویل می گیریم. جفتهای ارزی زیادی وجود دارند که ما می توانیم از آنها استفاده کنیم. مجبور نیستید همیشه از جفت ارز BTC/USD استفاده کنید. البته اگر قصد خرید و فروش بیت کوین را دارید این جفت اصلی شما خواهد بود، مگر اینکه اهل کشوری به جز آمریکا باشید.

 

اگر عضو Binance.us نیستید، ممکن است ارز مظنه یا شمارنده دیگری داشته باشید، ولی ما از USD استفاده می کنم و علت آن سپرده حساب بانکی ماست. اگر روی گزینه Wallet و بعد Deposit کلیک کنید، می توانید بیت کوین واریز کنید، ولی می توانید یکی از ارزهای فیات را هم برای سپرده گذاری انتخاب کنید؛ در این مورد من دلار آمریکا را انتخاب می کنم و مقدار پول موردنظر را از بانک خود منتقل می کنم. همچنین میتوانید بخش هایی از جمله Total Balance و بعد In order و available balance را مشاهده کنید.

 

 

جفت ارزها، ارز پایه و ارز مظنه

 

available balance ارز موجود برای استفاده ماست. In order در حال حاضر درگیر است و ما نمی توانیم از این مقدار ارز استفاده کنیم، زیرا این مقدار در حال حاضر در یکی از سفارش های در حال استفاده شدن است. پس برگردید و روی گزینه Trade کلیک کنید. می توانید با پایین کشیدن غلتک سفارشات باز خود را مشاهده کنید. در همین قسمت می توانید ببینید که این ارز (مقدار ارزی که در In order وجود داشت) در میان سفارشات شما هست.

 

جفت ارزها، ارز پایه و ارز مظنه

 

این مقدار، از کل موجودی قابل استفاده ما کم می شود. حالا بیایید کمی بیشتر درباره جفت ارزها صحبت کنیم. هرزمان که قصد تغییر جفت های ارزی خود را داشته باشیم، می توانیم به این قسمت در سمت راست رجوع کنیم و نگاهی به این گزینه های مختلف بیندازیم.

 

 

جفت ارزها، ارز پایه و ارز مظنه

 

در این فهرست می بینید که یک چیز بین همه ی آنها مشترک است. اینکه سمت راست همیشه USD قرار دارد. این یعنی ما در دسته ای قرار داریم که در آن قرار است خرید و فروش همه  این رمز ارزها را با استفاده از دلار آمریکا انجام دهیم. پس بیت کوین فقط یکی از ارزهای پایه در اینجا است، ولی گزینه های بسیار دیگری نیز وجود دارد. ممکن است اغلب با ETH روبرو شوید که همان اتریوم است.

 

اتریوم در کنار بیت کوین یکی از محبوب ترین رمز ارزهای موجود است، و اغلب در حوزه ارزهای دیجیتال خواهید شنید که به ارزهای دیگر به جز بیت کوین، آلت کوین می گویند. پس اتریوم نمونه یک آلت کوین است، ولی همه از این کلمه برای توصیف آن استفاده نمی کنند، چون دسته بندی را بیش از حد وسیع می کند. ولی خب معنی این کلمه همین است، هر چیزی به جز بیت کوین.

 

ما دارایی های دیجیتال زیادی را می توانیم از این فهرست خریداری کنیم، برای مثال XRP که همان ریپل است. ریپل نیز یکی دیگر از رمز ارزهای بسیار محبوب است ولی شما مجبور نیستید با تمام این رمز ارزها آشنا باشید، من فقط روی محبوب ترین آنها متمرکز می شوم. ولی اگر به تازگی خرید و فروش رمز ارزها را شروع کرده اید، بهتر است با بیت کوین یا همان BTC شروع کنید.

 

اگر قصد تغییر ارز مظنه را دارید و یا به بیان دیگر اگر می خواهید با چیزی به جز دلار آمریکا بیت کوین بخرید، می توانید این کار را انجام بدهید. اگر روی گزینه ی کوچک کنار USD کلیک کنید، می بینید که چند گزینه دیگر مثل USDT که همان تتر است وجود دارد. تتر نیز یکی دیگر از رمز ارزهای محبوب است؛ پس اگر واقعا با تتر آشنا هستید می توانید از آن به عنوان ارز مظنه استفاده کنید.

 

به نظر من بعد دلار آمریکا، محبوب ترین ارز مظنه موجود بیت کوین است. شما برای مثال می توانید با استفاده از بیت کوین، اتریوم خرید و فروش کنید، مثلا بیت کوین را با X مقدار اتریوم مبادله کنید و بعد اتریوم را به ازای مقدار مشخصی بیت کوین بفروشید. اگر می خواهید خیلی با ارزهای فیات سروکار نداشته باشید، پس باید از ارزهای دیجیتال به عنوان ارز مظنه استفاده کنید. ولی اگر بیت کوین ارز مظنه شما است نمی تواند در عین حال ارز پایه شما هم باشد، چراکه این با عقل جور در نمی آید.

 

شما نمی توانید بیت کوین بفروشید تا در ازای آن بیت کوین دریافت کنید. ارز پایه و ارز مظنه نمی توانند یکی باشند. یکی از مزایای استفاده از بیت کوین به عنوان ارز مظنه این است که اگر شما حساب کاربری Binance خود را ساخته باشید و مراحل احراز هویت KYC را پشت سر نگذاشته باشید، می توانید رمز ارزها را سپرده گذاری و یا خرید و فروش کنید.

 

این یعنی شما می توانید به حساب کاربری خود در Binance بیت کوین منتقل کنید و از آن به عنوان ارز مظنه استفاده کنید و تمام معاملات خود را به راحتی انجام دهید و اصلا نگران استفاده از ارز فیات یا احراز هویت نباشید. بعد زمانی که کارتان تمام شد و خواستید پول واقعی به دست بیاورید، می توانید بیت کوین خود را از Binance به صرافی یا کیف پولی دیگر مثل Exodus منتقل کنید که کاملا رایگان است.

 

می توانید وارد کیف پول خود شوید و برای خارج کردن هر دارایی دیجیتالی که دارید گزینه withdrawal را انتخاب کنید و بعد آدرس بیت کوین را وارد کنید. این مقدمه ای برای معرفی جفت های ارزی بود. در فصل بعد به بررسی رابط کاربر می پردازیم.

 

آکادمی تبریز فایننس در تلاش است تا با برگزاری دوره هایی چون دوره ارز دیجیتال ، دوره پرایس اکشن نوین و دیگر دوره ها اطلاعات و دانش کافی جهت ورود به بازار های مالی جهان را در اختیار شما قرار دهید.با شرکت در دوره های تبریز فایننس می توانید مثل آب خوردن بازار های مالی را تحلیل کرده و سرمایه خود را گسترش دهید.

 

همچنین اگر شما علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار جهانی فارکس هستید ، می توانید با استفاده از آموزش ها و مقالات رایگان ارز دیجیتال در وب سایت تبریز فایننس ، تمامی اصطلاحات و دانش اولیه جهت ورود به این بازار را فرا بگیرید و سپس با شرکت در دوره ارز دیجیتال تبریز فایننس ، سرمایه گذاری بی نظیری را در بازار کریپتو ثبت کنید. تبریز فایننس شما را به یک تریدر حرفه ای تبدیل می کند !

 

 

 

 

 

 

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *