تبریز فایننس

همبستگی میان جفت ارز ها

همبستگی میان جفت ارز ها

در این مقاله سعی داریم تا دررابطه با موضوع همبستگی میان جفت ارز ها در بازار جهانی فارکس و همین طور همبستگی بین هر کدوم از ارزها با طلا و نفت ، صحبت کنیم.

 

همبستگی بین جفت ارز ها را معمولاً در زبان انگلیسی با نام (correlation)می شناسند و ازآنجایی که می دانید معمولا قدرت ارز یک کشور به شرایط اقتصادی مربوط به آن کشور ، بستگی دارد. بنابراین هرچه اقتصاد یک کشور قوی تر باشد ، ارز آن کشور هم به مراتب قدرت بیشتری خواهد داشت که برعکس این موضوع نیز برقرار است ، یعنی هر چه اقتصاد ضعبف تر باشد ، در نتیجه ارز این کشور نیز از قدرت کمتری برخوردار است.

 

و از طرف دیگر نیز ، اقتصاد های کشور های مختلف با هم ارتباط بیتشری دارند و یا با اصطلاح روی هم تاثیر می گذارند . به طور مثال ارزش پوند انگلیس می تواند تحت تاثیر هر تغییری که در اقتصاد بقیه کشور های اتحادیه اروپا صورت می گیرد ، قرار بگیرید. یعنی هر تغییری در کشور های اتحادیه اروپا منجر به نوسانات و بالا و پایین شدن ارز پوند شود.

 

همبستگی میان جفت ارز ها معمولاً در اقتصاد به شکل ضریبی نمایش می دهند که ضریب هم بستگی نام دارد. که این ضریب برای خود دارای فرمولی پیچیده و خاص است که در این مقاله قصد نداریم به این فرمول بپردازیم ، چون دارای فرمولی پیچیده است که در این مقاله نمی گنجد و از طرفی هم برای تعیین همبستگی میان جفت ارز ها نیازی به دانستن این ضریب نیست.

 

همبستگی جفت ارز ها در بازار جهانی فارکس 

 

همبستگی میان جفت ارز ها

 

همانطور که می دانید ، ما در بازار فارکس ، تمام ارزها را به صورت جفت ارز معامله می کنیم ، currency paris یا جفت ارز ها شامل ارز پایه و ارز متقابل است ، همان طور که در شکل نیز دیده می شود ، جفت ارز های اصلی شامل یک جفت ارز پایه EURو ارز متقابل آن مثل USD است به همین صورت در USD/JPYنیز ، ارز پایه دلار ویا همان USD است و ارز متقابل آن نیز ین ژاپن یا JPYاست که معمولاً در بازار فارکس ارز ها به شکل جفت ارز معامله می شوند.

 

بین جفت ارز هایی که در شکل ملاحظه می کنید ، معمولا همبستگی وجود دارد . و این بدین معنا نیست که مثلا یک ارز روند صعودی را آغاز کرد ، بقیه ارز ها هم روند صعودی داشته باشند!

 

 

همبستگی میان جفت ارز ها

 

 

در شکل بالا نیز می توانیم لیستی از ارز های قابل معامله را به صورتی عمودی و افقی ببینیم . همچنین یک سری از اعداد در تصویر وجود دارد که این اعداد شامل اعدادی از -100 الی +100 می باشد . این بدین معناست که در واقه همبستگی ارز ها به شکل درصد بیان می شود که باید این موضوع را در ترید جفت ارز ها در نظر بگیریم.

همچنین باید براساس این اعداد پیش بینی کنیم که مثلا وقتی قیمت دلار بالاتر می رود ، به نسبت ، کدامیک از جفت ارز ها میتوانند روند صعودی را شروع کنند و یا برعکس . که براساس این پیشبینی ها باید پوزیشن LONG ایجاد کنیم یا پوزیشن SHORT .

 

در ادامه می خواهیم بررسی کنیم که به طور مثال جفت ارز EUR/USD ، کدامیک از ارز های دیگر با این جفت ارز همبستگی مثبت دارد و یا همبستگی منفی .

بنابراین ، با کمی دقت می توانیم در یابیم که ارز USD/CAPبا ارز EUR/USD منفی هفتاد و چهار درصد همبستگی دارد و این هم بستگی منفی نشان دهنده حرکتی جهت خلاف هم هست و البته باید توجه کرد که اگر حتما ارز دیگری روند صعودی داشته باشد ، ارز دیگر روند نزولی داشته باشد ، چون امکان دارد کمی با تغییر روند خود را آغاز کند.

 

و اما چرا جفت ارز USD/CAD با جفت ارز EUR/ USD همبستگی منفی دارد ؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت چون USD در USD/CAD ارز پایه است ولی در EUR/ USD ارز متقابل می باشد. بنابراین اگر ارزی در یک جفت ارز ، ارز پایه بود و در دیگری ارز متقابل باشد ، حتما همبستگی آنها منفی خواهد شد.

 

از طرف دیگر نیز ، در EUR/JPY، این ارز با USD/CHFهمبستگی مثبت دارد که نشانگر حرکتی تقریبا هم جهت این دو ارز در نمودار می باشد. و این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر درصد همبستگی به صفر نزدیک باشد ، یعنی این همبستگی ، اعتبار کمتری دارد.

 

سخن پایانی

 

پس از معرفی معنی اصطلاح جفت ارز و ارز پایه و ارز متقابل ، گفتیم که ما کلا دو نوع همبستگی در بازار جهانی فارکس خواهیم داشت که شامل همبستگی مثبت و همبستگی منفی می باشد .

که اگر همبستگی بین دو ارز مثبت باشد ، یعنی نمودار این دو جفت ارز در یک جهت حرکت می کند و اگر منفی باشد یعنی نمودار آنها خلاف جهت هم خواهد بود . بنا براین با بررسی هم بستگی می توانیم پیش بینی خوبی نسبت به حرکت بعدی جفت ارز ها داشته باشیم.

 

آکادمی تبریز فایننس در تلاش است تا با برگزاری دوره هایی چون دوره فارکس ، دوره پرایس اکشن نوین و دیگر دوره ها اطلاعات و دانش کافی جهت ورود به بازار های مالی جهان را در اختیار شما قرار دهید.با شرکت در دوره های تبریز فایننس می توانید مثل آب خوردن بازار های مالی را تحلیل کرده و سرمایه خود را گسترش دهید.

 

همچنین اگر شما علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار جهانی فارکس هستید ، می توانید با استفاده از آموزش ها و مقالات رایگان فارکس در وب سایت تبریز فایننس ، تمامی اصطلاحات و دانش اولیه جهت ورود به این بازار را فرا بگیرید و سپس با شرکت در دوره فارکس تبریز فایننس ، سرمایه گذاری بی نظیری را در بازار فارکس ثبت کنید. تبریز فایننس شما را به یک تریدر حرفه ای تبدیل می کند !

 

 

 

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *