تبریز فایننس

مقایسه دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB)

مقایسه دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB)

دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB) دو میم کوین با مضمون سگ به حساب می آیند که از نظر ارزش بازار در 15 ارز دیجیتال برتر قرار دارند. هر دوی این ارزها به عنوان میم کوین در نظر گرفته می‌شوند، به این معنی که از جوک‌های رسانه‌های اجتماعی محبوب یا «مم» الهام گرفته‌اند و معمولاً به عنوان پروژه‌هایی با کاربرد زیاد شروع نمی‌شوند.

 

با این حال، سرمایه‌گذاری پیرامون این کوین‌های میم خاص تغییر کرده است و SHIB و DOGE به دارایی‌های بادوام تبدیل شده‌اند تا در پرتفوی خود نگهداری شوند.

 

Dogecoin چیست؟

 

Dogecoin  که با نماد (DOGE) شناخته می شود ، در اواخر سال 2013 راه اندازی شد. این میم کوین که توسط مهندسان نرم افزار بیلی مارکوس و جکسون پالمر به عنوان یک شوخی ایجاد شده است.

 

Dogecoin در ابتدا برای مسخره کردن بیت کوین (BTC) و تمسخر افرادی که روی ارزهای رمزنگاری شده سرمایه گذاری می کنند بدون درک آنها ایجاد شد. با این حال، این پروژه پس از آن در سال 2021 علاقه زیادی به خود جلب کرد.

 

Dogecoin با کمک رسانه های اجتماعی و ایلان ماسک که Dogecoin را ارز دیجیتال مورد علاقه خود نامید، در کانون توجه قرار گرفت. این قیمت DOGE را در اوایل بهار سال 2021 به بالاترین حد خود در حدود 0.70 دلار رساند. DOGE در حال حاضر با قیمت 0.27 دلار به ازای هر توکن با عرضه در گردش 132 میلیارد دلار معامله می شود که ارزش کل بازار آن 35 میلیارد دلار است.

 

 

مقایسه دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB)

 

شیبا اینو (SHIB) چیست؟

 

 

Shiba Inu (SHIB) که در سال 2020 راه اندازی شد، یک جایگزین مبتنی بر اتریوم (ETH) برای Dogecoin است که توسط “Ryoshi” ناشناس ایجاد شده است. شیبا اینو یک مکانیسم غیررسمی «سوزاندن» دارد که در آن 50 درصد از عرضه توکن به ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم ارسال می‌شود.

 

سپس در اواسط سال 2021 به این سکه میم توجه شد زیرا بوترین حدود 50 تریلیون SHIB برای صندوق امداد کووید هند اهدا کرد که منجر به کاهش 38 درصدی قیمت شد. قیمت SHIB اخیراً در ابتدای اکتبر 2021 افزایش قابل توجهی دریافت کرد، بیش از 800٪ افزایش یافت و تا پایان ماه به بالاترین سطح تاریخ بیش از 0.00008 دلار رسید.

 

این افزایش تا حدودی به دلیل به اشتراک گذاشتن عکسی از توله سگ جدید شیبا اینو توسط ایلان ماسک در 4 اکتبر 2021 بود. در حال حاضر، SHIB با قیمت 0.000054 دلار به ازای هر توکن با عرضه در گردش 549 تریلیون، با ارزش کل بازار 31 میلیارد دلار معامله می شود.

 

 

مقایسه دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB)

 

 

مقایسه دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB) و شباهتهای این دو ارز دیجیتال

 

Shiba Inu و Dogecoin از نظر پروتکل اجماع و جوامع شباهت‌هایی دارند.

 

پروتکل اجماع اثبات کار (PoW): Dogecoin بر اساس Litecoin (LTC)، جایگزینی برای بیت کوین است. در نتیجه، Dogecoin دارای فناوری زیربنایی مشابه Litecoin و Bitcoin است و برای تولید سکه ها/توکن های بیشتر به استخراج انرژی فشرده PoW متکی است. Shiba Inu مبتنی بر اتریوم بود و بنابراین، پروتکل اجماع PoW مشابه Dogecoin را نیز پذیرفت. با این حال، شیبا اینو ممکن است در آینده پس از ارتقای اتریوم 2.0 به پروتکل اجماع اثبات سهام (PoS) منتقل شود.

 

جوامع قوی و حضور در رسانه های اجتماعی: هر دو Dogecoin و Shiba Inu توسط بسیاری از سرمایه گذاران خرد به دلیل قیمت های پایین و مشارکت بالای جامعه مورد حمایت قرار می گیرند. هر دو میم کوین حضور قوی در رسانه های اجتماعی دارند، به طوری که Dogecoin بیش از دو میلیون دنبال کننده دارد و Shiba Inu کمتر از دو میلیون دنبال کننده در توییتر دارد.

 

 

جوامع این میم کوین ها به طور فعال اعضای خود را تشویق می کنند تا توکن ها و HODL مربوطه را برای طولانی مدت جمع کنند. تعامل بالای رسانه‌های اجتماعی، دو میم کوین را به جریان اصلی تبدیل کرد و باعث شد دیدگاه عمومی در مورد داشتن رمزنگاری سرگرم‌کننده باشد.

 

 

این منجر به پیوستن افراد بیشتری به جوامع و خرید توکن ها شد. با این حال، کاربران باید در نظر داشته باشند که میم کوین ها به راحتی توسط تأثیرگذاران رسانه های اجتماعی دستکاری می شوند و بسیار فرار هستند. بنابراین، اگر کاربران مایل به ایجاد یک سبد باثبات هستند، باید به عنوان سرمایه گذاری های کوتاه مدت در نظر گرفته شوند یا از آنها اجتناب شود.

 

مقایسه دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB)

 

 

مقایسه دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB) و تفاوتهای این دو ارز دیجیتال

 

این دو میم کوین با تم سگ هنوز تفاوت هایی بین خود دارند که شامل نوع توکن، توکنومیک و ابزارهای کاربردی است.

 

توکنومیکس: Dogecoin یک مدل توکن تورمی را اتخاذ می کند که در آن عرضه نامحدودی دارد. هر سال یک عدد ثابت 5 میلیارد DOGE وارد گردش می شود. با این وجود، نرخ تورم در طول زمان به دلیل نرخ پاداش ثابت کاهش خواهد یافت.

 

 

انتظار می‌رود نرخ تورم تا سال 2040 به زیر نرخ تورم دلار آمریکا کاهش یابد و DOGE در مقایسه با این ارز فیات خاص، کاهش‌دهنده تورم باشد. علاوه بر این، تمام DOGE در حال حاضر در گردش است. از سوی دیگر، Shiba Inu دارای عرضه ثابت 1 کوادریلیون SHIB است و در حال حاضر، تنها 549 تریلیون SHIB در گردش است.

 

 

Shiba Inu همچنین یک مکانیسم رایت را اتخاذ کرد که در آن هر بار که کاربر SHIB را خریداری می کند، بخشی از توکن ها از طریق کارمزد تراکنش سوزانده می شود. با خرید و استفاده بیشتر کاربران از SHIB، این مکانیسم سوختن باعث کاهش عرضه SHIB می شود و توکن را کمیاب تر می کند.

 

 

نوع توکن: اگرچه Dogecoin و Shiba Inu پروتکل توافقی PoW یکسانی را اتخاذ کردند، اما اساسا توکن‌های متفاوتی هستند. Dogecoin یک توکن ERC-20 نیست و نمی تواند برای عملکردهای مبتنی بر ERC-20 استفاده شود. در مقابل، Shiba Inu یک توکن ERC-20 در بلاک چین اتریوم است. این توکن با دیگر توکن‌های ERC-20 قابل کار است و می‌تواند برای هر گونه قرارداد هوشمند مبتنی بر ERC-20، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، بازارها و سایر ویژگی‌ها استفاده شود.

 

سودمندی: Dogecoin به عنوان یک وسیله مبادله ای در نظر گرفته می شود که برای سیستم های پرداخت همتا به همتا استفاده می شود. مدل توکن تورمی آن که در بالا ذکر شد به آن امکان می دهد تا یک ارز قابل استفاده باشد.

 

 

ایده اصلی این است که تورم سرمایه‌گذاران DOGE را تشویق می‌کند تا از توکن‌ها استفاده کنند نه اینکه آنها را در کیف پول‌ها جمع کنند و از چرخه خارج کنند. با این حال، این ایده در تضاد با دیدگاه جامعه خود است که از اعضا می خواهد تا روی توکن نگه دارند.

 

 

به غیر از یک وسیله مبادله، Dogecoin هیچ ابزار کاربردی دیگری ندارد. نمی توان از آن برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (DApps) یا در قراردادهای هوشمند استفاده کرد. در مقابل، Shiba Inu یک توکن ERC-20 است که توسط اتریوم پشتیبانی می‌شود، به این معنی که می‌تواند از قراردادهای هوشمند استفاده کند و محصولات مالی غیرمتمرکز (DeFi) ایجاد کند.

 

 

به عنوان مثال، Shiba Inu قبلاً DEX خود را با نام “Shibaswap” راه اندازی کرده بود و دو توکن دیگر به نام های Dogekiller (LEASH) و BONE را برای استفاده در پلتفرم خود منتشر کرد. Shiba Inu همچنین استخرهای نقدینگی و خدمات سهام ارائه می دهد.

 

مقایسه دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB) و آینده این دو ارز دیجیتال

 

 

منتظر چیزهای زیادی برای این دو میم کوین با تم سگ هستیم:

 

 

آینده Dogecoin

 

در آگوست 2021، Dogecoin بنیاد غیرانتفاعی Dogecoin را مجدداً تأسیس کرد. بنیاد قبلی Dogecoin برای اولین بار در سال 2014 تأسیس شد، اما به آرامی فعالیت خود را متوقف کرد و در نهایت منحل شد.

 

این بنیاد تازه تاسیس دارای چهار مشاور است: بیلی مارکوس (از بنیانگذاران Dogecoin)، مکس کلر (توسعه دهنده هسته Dogecoin)، جرد بیرچال (مدیر عامل Neuralink به نمایندگی از Elon Musk) و بنیانگذار اتریوم Vitalik Buterin. این بنیاد برای حمایت از اکوسیستم Dogecoin، حمایت از توسعه دهندگان Dogecoin و ترویج استفاده از بلاک چین Dogecoin تاسیس شد.

 

این بنیاد قصد دارد یک نقشه راه ایجاد کند، حکمرانی کند و برای آینده Dogecoin تصمیم بگیرد. بنابراین، کاربران می توانند منتظر اعلامیه های پروژه جدید برای Dogecoin باشند که ممکن است ارزش آن را افزایش دهد.

 

آینده شیبا اینو (Shiba Inu)

 

Shiba Inu اخیرا وارد بازار توکن های غیر قابل تعویض (NFT) شده است. این شرکت اولین پروژه NFT خود را به نام Shiboshis در اکتبر 2021 راه اندازی کرد و پروژه NFT را با استفاده از Shibaswap به نمایش گذاشت.

 

 

در حال حاضر، Shiboshis دارای کف قیمت 1.49 ETH است که دو مورد از فروش های برتر آن هر کدام 50 ETH ارزش دارند. Shiba Inu همچنین ممکن است پروژه های NFT بیشتری را با برنامه انکوباتور هنرمند خود منتشر کند، که ممکن است به رشد پلت فرم کمک بیشتری کند.

 

 

همچنین اخباری مبنی بر توسعه یک راه حل لایه ۲ برای شیبا اینو به نام «شیباریوم» وجود دارد که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته خواهد شد. راه‌اندازی این راه‌حل Layer-2 کارمزد تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد و به کاربران Shiba Inu کمک می‌کند از هزینه‌های بالای گازی که همچنان بلاک چین اتریوم را آزار می‌دهد اجتناب کنند. با هزینه های کمتر، کاربران بیشتری در اکوسیستم Shiba Inu شرکت خواهند کرد و جامعه را حتی بیشتر رشد خواهند کرد.

 

مقایسه دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB)

 

 

آیا ارز دیجیتال های دیگری با مضمون سگ وجود دارد؟

 

بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال با مضمون سگ وجود دارند، مانند Baby Doge Coin (BABYDOGE) و Akita Inu (AKITA). Baby Doge Coin و Akita Inu به اندازه Dogecoin و Shiba Inu محبوب نیستند و از نظر ارزش بازار خارج از 100 ارز دیجیتال برتر قرار دارند. با این وجود، پس از موفقیت Dogecoin و Shiba Inu، قیمت آنها همچنان افزایش یافت.

 

Baby Doge Coin چیست؟

 

Baby Doge Coin توسط جامعه Dogecoin به عنوان جایگزینی برای Dogecoin ایجاد شد که سرعت تراکنش های سریع تری دارد و از یک مدل توکن کاهش تورم استفاده می کند. در حال حاضر، BABYDOGE با قیمت 0.00000000324 دلار به ازای هر توکن با عرضه در گردش 178 کوادریلیون توکن، به ارزش کل بازار 577 میلیون دلار معامله می شود.

 

Akita Inu Coin چیست؟

 

Akita Inu Coin جایگزینی برای Shiba Inu است اما با مدل توکنومیک متفاوت. همچنین یک شبکه کاملاً غیرمتمرکز و جامعه محور بدون هیچ بنیانگذار رسمی است. AKITA با 0.0000037 دلار به ازای هر توکن با عرضه در گردش ناشناخته و ارزش بازار معامله می شود.

 

 

کلام آخر

Shiba Inu اخیراً به Dogecoin پیوسته و دومین رمزارز با مضمون سگ است که با ارزش بازار وارد 10 ارز دیجیتال برتر جهان شده است. به غیر از الهام گرفتن از یک نژاد سگ، این دو رمزارز مبتنی بر PoW هستند و دارای جوامع قوی با مشارکت رسانه های اجتماعی بالا هستند. با این حال، آنها از نظر توکنومیک، نوع توکن و کاربرد نیز تفاوت هایی دارند.

 

 

هر دو پروژه همچنین دارای برنامه های بیشتری هستند که ممکن است کاربران بیشتری را به پلتفرم خود جذب کند. به عنوان مثال، Dogecoin اخیراً بنیاد Dogecoin خود را مجدداً تأسیس کرد تا استفاده از بلاک چین خود را ترویج کند، در حالی که Shiba Inu برنامه‌هایی برای ساخت یک راه‌حل Layer-2 دارد که هزینه‌های گاز را کاهش می‌دهد.

 

موفقیت این ارزها منجر به شوق ارز دیجیتال های دیگر با تم سگ شده است که در آن سایر ارزهای دیجیتال با مضمون سگ مانند Baby Doge Coin و Akita Inu Coin افزایش قیمت را تجربه می کنند.

 

 

به کاربرانی که به دنبال سرمایه گذاری در چنین رمزارزهای مبتنی بر حیوانات خانگی هستند، توصیه می شود برای جلوگیری از ضررهای غیرضروری تحقیقات خود را انجام دهند. علاوه بر این، آنها باید در نظر داشته باشند که دنیای ارزهای دیجیتال هنوز نسبتاً جدید است و کلاهبرداری ها و سایر کلاهبرداری ها هنوز بسیار رایج هستند.

 

 

آکادمی تبریز فایننس یکی از بهترین مجموعه ها در غرب کشور است که سعی دارد بستری مناسب برای علاقه مندان در حوزه ی ارز دیجیتال با برگزاری دوره هایی مثل دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین و دوره های دیگر ایجاد کند.

 

شما می توانید با شرکت در این دوره ها سرمایه گذاری بی نظیری در کارنامه مالی خود ثبت کنید و به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *