تبریز فایننس

تفاوت بین بلاک چین و پایگاه داده یا دیتابیس چیست؟

تفاوت بین بلاک چین و پایگاه داده یا دیتابیس چیست؟

تفاوت بین بلاک چین و پایگاه داده یا دیتابیس : به طور کلی ، بلاک چین روش جدیدی برای انتقال و ذخیره داده معرفی کرد که به جای اینکه داده ها در یک یا چند مرکز خاص مورداستفاده قرار گیرند در بین افراد عادی پخش شود.

 

لازم به ذکر است در شرایطی مرکز داده به وجود آمد که برای مثال یک با گروهی از استخراج گرها تعداد زیادی از دستگاه های استخراج را در یک مکان جمع آوری می کنند و به استخراج و تراکنش می پردازند؛ اما از نظر فنی اطلاعات در یک مکان خاصی ذخیره و یا تراکنش نمی شود. در برخی شرایط می توان بلاک چین خصوصی تعریف کرد که بلاک چین در اختیار عموم نبوده و فقط عده ای معدود از بلاک چین استفاده کنند که این معمولا در دست شرکتهای خصوصی قرار دارد.

 

در مقابل بلاک چین عمومی وجود دارد که هر فردی می تواند از آن استفاده کند و وارد شبکه آن شود. نوع دیگری از بلاک چین وجود دارد که به بلاک چین کنسرسیوم” که در این روش بخشی از بلاک چین خصوصی است و بخش دیگری در دست عموم قرار دارد .

 

کارایی بلاک چین به وجود افرادی بستگی دارد که به شبکه بلاک چین متصل باشند و از آن بهره می برند. در واقع برای ایجاد بلاک چین باید مدلی باشد تا عموم افراد را راضی کنیم تا به شبکه متصل شوند و از آن استفاده کنند. برای مثال بیت کوین با پرداخت مبلغی از تراکنش به عنوان پاداش به استخراج گر که بلاک جدید را کشف کرد مردم را جذب می کند تا استخراج گر باشند.

 

اگر شرایطی پیش آید که مردم دیگر نیازی به استخراج بیت کوین نبینند و از شبکه خارج شوند، در این صورت بیت کوین از کار میافتد. مشکل بزرگ بلاک چین در اینجاست که وابستگی به عموم افرادی دارد که ما آنها را نمی شناسیم و در هر نقطه ای از دنیا قرار دارند. اگر از شبکه خارج شوند شبکه بلاک چین بلااستفاده خواهد شد (برای مثال حمله ۵۱ درصدی).

 

در مورد مرکز داده تمام اطلاعات و تراکنش ها با مدیریت و کنترل یک یا چند مرکز داده صورت می گیرد و مدیران آن کنترل كامل بر همه چیز دارند. با ایجاد چند مرکز داده می توان حملات سایبری را کاهش داد، زیرا چند نقطه مورد هدف خواهد بود. افرادی که در مرکز داده کار می کند هویتشان شناسایی شده و می توانند تحت نظارت دولت باشند. البته نگهداری و توسعه مرکز داده هزینه پر است و با افزایش کاربران هزینه افزایش می یابد.

 

در واقع بلاک چین شبکه ای درست می کند که ارتباطات میان افرادی که دستگاههای استخراج و با برنامه های موردنیاز دارند باعث ثبت و تراکنش داده ها می شود. از آنجایی که تمام اطلاعات می تواند توسط تمام افراد در بلاک چین قابل دسترس باشد، از نظر حریم شخصی استفاده از بلاک چین توصیه نمی شود.

 

برای مثال فرض کنید که شماره کد ملی شما و اطلاعات شخصی شما در دست هزاران نفر باشد و حتی اگر این اطلاعات رمزنگاری شده باشد وجود اطلاعات در دستان این همه افراد توصیه نمی شود. البته برای اخفای هریت بلاک چین مورد مناسبی است برای اینکه اطلاعات در دستان افراد متعددی است و هویت شما گم می شود؛ اما اگر یک تراکنش خاص را مورد بررسي قرار دهند، می توان هویت فرد را شناسایی کرد.

 

تفاوت بین بلاک چین و پایگاه داده یا دیتابیس

 

از طرفی مرکز داده معمولا بر طبق یک سری استاندارد و با رعایت امنیت راه اندازی شده است؛ اما در مورد بلاک چین ما اطلاعی در مورد نودها نداریم و نودها ممکن است دارای شكل امنیتی و فاقد استاندارد باشد. در این مورد برای مثال می توان یک بدافزار خاص طراحی کرد که به صورت “كرم” به تو دعا حمله کند و آنها را از کار بی اندازد و بلاک چین را متوقف کند.

 

کلام آخر

در این مقاله ، تفاوت بین بلاک چین و پایگاه داده یا دیتابیس را باهم بررسی کردیم . و به‌ شکل خیلی مفید تفاوت این دو را از هر نظر بررسی کردیم ، اگر شما قصد دارید بیشتر در رابطه با بلاک چین ها بدانید ، پیشنهاد می کنیم حتما مقاله موارد استفاده از فناوری بلاک چین  و چگونگی ایجاد ساختار بلاک ها در بلاک چین تبریز فایننس را مطالعه کنید .

 

 

آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال دوره فارکس دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها ، اخبار های وب سایت مارا دنبال کنید.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *