تبریز فایننس

صعود دوباره بورس

صعود دوباره بورس

صعود دوباره بورس : کارشناس بازار سرمایه ادعای این را دارند که در هفته آینده شاخص سهام از ریسک بیشتری نسبت به شاخص کل سهام برخوردار است.
آراد پورکار، کارشناس بازار سرمایه در خصوص شرایط فنی شاخص عمومی گفت: شکستن خط روند کاهشی کاملاً واضح است. شاخص کل در گذشته با مقاومت بسیار شدیدی روبرو بوده است. او یک یا دو بار با مقاومت کوچک و یک بار با مقاومت بزرگ روبرو شد که نسبت به آن واکنش منفی نشان داد.


وی در ادامه افزود: وقتی شاخص به مقاومت بالایی برسد، تعدادی از سهام داران با ترس از سقوط بیشتر، با پرداخت وجه دارایی های خو، شاخص رفتار کم خطر را انتخاب می کنند و سپس منتظر می مانند که آیا مقاومت از هم می پاشیده می شود یا خیر؟ در صورت از بین رفتن، آن ها پول خود را در سهام قرار می دهند. این یک رفتار کم خطر است که در بازار دیده می شود.

آراد پورکار کارشناس بازار سرمایه در مورد واکنش شاخص کل در مورد مقاومت 1.3 میلیون واحدی افزود: به نظر می رسد این محدوده ای که شاخص با آن روبرو است در حال رد شدن است. به این ترتیب یا ممکن است در ادامه روند افزایشی خود این محدوده را از بین ببرد و یا این که شاخص تصحیح رو به پایین به وجود بیاورد و به دامنه یک میلیون و 278 یا 280 هزار واحد برسد و پس از شنیدن خبر های مثبت دوباره از همان محدوده شروع به حرکت کند و باعث شکستن مقاومت یک میلیون و 310 هزار واحدی شود.

با توجه به شواهد موجود، سقوط آزاد بازار سرمایه که از حدود یک سال پیش شروع شده بود به پایان خود رسیده است و شاخص کل بورس که از دو میلیون واحد به یک میلیون و 100 هزار واحد ریزش کرده بود و به طور مداوم بین دو کانال، یک میلیون 100 هزار واحد و یک میلیون و 200 هزار واحد در گردش بود، این هفته توانست برای یک بار دیگر اوج یک میلیون و 300 هزار واحد را لمس کند.


اگرچه بازار سرمایه این هفته را با چراغ قرمز شروع کرد، اما این هفته توانست به کانال 1.3 میلیون واحدی برگردد. به همین دلیل، روز شنبه شاخص کل بورس با کاهش 11306 واحدی به یک میلیون و 270 هزار واحد رسید و ثابت شد. شاخص کل با همین معیار وزنی در این روز، 96 واحد ریزش کرد و رقمی معادل 392،489 واحد را برای خود ثبت کرد.


پایه روند کاهشی بورس به روز یکشنبه نرسید و در این روز شاخص کل بورس ایران با افزایش 14،538 واحدی به رقمی معادل یک میلیون و 285 هزار واحد رسید و صعود کرد. شاخص کل با همان معیار وزنی 5 هزار و 119 واحد افزایش یافت و به 397606 واحد را برای خود ثبت کرد.


پس از گذشت 8 ماه در روز دوشنبه، شاخص کل بورس توانست دوباره وارد کانال 1.3 میلیون واحدی شود و این صعود را لمس کند. در این روز، شاخص کل بورس افزایش یافت و با 19.075 واحد صعود به یک میلیون و 304 هزار واحد رسید. شاخص کل با همان معیار وزنی، افزایش 3049 واحدی دریافت کرد و به 400 هزار و 649 واحد را برای خود ثبت کرد.

بازار سرمایه روز سه شنبه روند ناپایداری و پر از چالشی را طی کرد و سرانجام با افت 414 واحدی به یک میلیون و 300 هزار واحد رسید و ثابت شد. شاخص کل با همان معیار وزنی 316 واحد نزولی پیش رفت و به 400337 واحد را از آن خود کرد.


سرانجام، این بازار که رنگ سبز به تن کرده و به سوی تعطیلات رفت و شاخص کل بورس با افزایش 1653 واحدی به یک میلیون و 305 هزار واحد رسید. شاخص کل با همان معیار وزنی 1351 واحد را به صورت افزایشی طی کرد و به 401،693 واحدی را به نام خود زد.

به طور کلی می توان گفت، در هفته ای که گذشت، شاخص کل با بیش از 23 هزار واحد افزایش نسبت به هفته های گذشته، رشد 1.83 درصدی را لمس کرد و توانست از 1 میلیون و 282 هزار واحد در هفته های قبل به یک میلیون و 305 هزار واحد در این هفته برسد و قله خود را فتح کند.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *