تبریز فایننس

معرفی پروژه بنچمارک (Benchmark) و توکن مارک (Mark)

بنچمارک

شبکه بنچمارک یک جایگزین مناسب و خلاقانه برای استیبل کوین ها می باشد فقط با این تفاوت که عرضه‌ی آن متغیر (supply elastic) می باشد. این عرضه متغیر با استفاده از شاخص نوسان در بازار ارزهای دیجیتال اندازه‌گیری می‌شود. پروتکل Benchmark در زمان نوسان زیاد بازار، به حوزه دیفای نقدینگی تزریق می‌کند تا ارزش و ثبات این حوزه بهبود یابد.

 

شبکه بنچمارک توسط دیوید مَس (David Mass) تاسیس شده است. این پروژه دیفای برای ایجاد ارتباط بین بازار ارزهای دیجیتال و امور مالی سنتی طراحی شده است. پروژه Benchmark توسط تیمی متشکل از سرمایه‌گذاران، مهندسان بلاک چین و متخصصان امور مالی ایجاد شده است تا امنیت و راندمان وثیقه وام‌ها در عرصه بلاک چین را ارتقا دهد.

 

فشار فروش ناگهانی که در مورخه : ماه مارس ۲۰۲۰ در بازار ارزهای دیجیتال رخ داده بود، تیم شبکه بنچمارک را مصمم کرد تا با شناخت خطرات موجود در حوزه دیفای، دست به اقدام مناسب بزنند. تاسیس پروتکل Benchmark ، نشانگر انگیزه منحصربه‌فرد تیم بلندپرواز این پلتفرم می باشد. تیم توسعه بنچمارک  در نظر دارد تا با بهبود محصولات و حضور در زمینه های  امور مالی غیرمتمرکز، به یک پلتفرم مشهور جهانی تبدیل شود.

 

بنچمارک

 

تعریف پروژه بنچمارک

شبکه بنچمارک یک سیستم پوشش ریسک و وثیقه با عرضه متغیر بر مبنای شاخص نوسان ارائه داده است. به عبارت ساده‌تر، شبکه Benchmark با استفاده از توکن خود به اسم توکن MARK به کاهش رویدادهای لیکویید شدن و ریسک‌های مرتبط با پوشش ریسک می‌پردازد.

 

به علاوه، الگوریتم شبکه بنچمارک طبق یک برنامه خاص عمل می‌کند که طی آن، عرضه توکن تنظیم می‌شود و توسط شاخص نوسان CBOE و انحراف معیار هدف که برابر با ۱ واحد SDR است پشتیبانی می‌شود. تیم توسعه‌دهنده Benchmark معتقد است که پیاده‌سازی SDR کاربردهای بسیار بیشتر و تاثیر گذار تری نسبت به بررسی صرفا یک ارز ایجاد می‌کند.

 

شبکه بنچمارک عرضه متغیر و پویای توکن مارک (MARK) را ارائه می‌دهد تا بتواند بازارهای مالی را به دیفای متصل کند. قوانین این پلتفرم، منحصربه‌فرد و کارآمد است و کاملا به صورت مجزا از روندها و قیمت‌های بازار ارزهای دیجیتال عمل می‌کند.

توکن MARK و شبکه بنچمارک

این شبکه خود را ، تحت عنوان یک پوشش ریسک ایده‌آل معرفی کرده است که شفافیت کامل را به کاربران خود ارائه می‌دهد و تراکنش‌های آن، راهکاری ایمن و مطمئن برای حوزه دیفای به همراه دارد. تغییرناپذیری این پروتکل به منظور جلوگیری از بروز خطرات سیستماتیک است.

 

رویکرد نوآورانه شبکه Benchmark منجر به حذف مشکل تغییر ارزش پشتوانه یک توکن در شرایط تغییرات شدید بازار می‌شود. این پلتفرم از طریق توکن بومی خود، رمز ارز مارک می‌تواند طی ۵ ساعت پس از تایید کاهش فعالیت آربیتراژ از جانب کاربران، عرضه توکن را تغییر دهد. در زمان تغییرات شدید قیمت در بازار ارزهای دیجیتال، ممکن است قیمت یک رمز ارز واحد در دو بازار مختلف، تفاوت زیادی پیدا کرده و فرصتی برای آربیتراژ بوجود می‌آید.

 

 

بنچمارک

 

این الگوریتم به طور کارآمد بر اساس روندهای موجود در عرصه امور مالی غیرمتمرکز تنظیم می‌شود و هم‌چنین استراتژی‌های بازار سنتی را نیز پیاده‌سازی می‌کند. این پروتکل فعالانه به نظارت و قانونمندی کل موجودی توکن‌ها می‌پردازد تا نوسانات قیمت مورد انتظار را خنثی کند. این روش به کاهش درصد تغییرات قیمت کمک می‌کند.

شاخص SDR یعنی چه ؟

از زمان پیاده‌سازی SDR توسط صندوق بین‌المللی پول (IMF)، این شاخص به عامل مهمی در خصوص سلامت سیستم مالی بین‌المللی تبدیل شده است. SDR با پنج ارز یورو، یوان چین، ین ژاپن، دلار آمریکا و پوند انگلستان پشتیبانی می‌شود.

 

پروتکل بنچمارک قیمت ۱.۴۰۷۵ دلاری SDR را مدنظر خود قرار داده است و چشم‌انداز بلندمدت آن از این سبد ارزی شناخته‌شده بهره می‌برد. SDR پشتوانه‌ای برتر و ایمن است که همانند دلار آمریکا در مسیر تورم قرار نمی‌گیرد. پروتکل بنچمارک به جای اینکه از ریسک یک ارز استفاده کند، از ریسک ارزهای متنوع SDR بهره می‌برد. در نتیجه، کاربران جهانی بیشتری جذب می‌کند و این موضوع برای رشد بلندمدت پروژه نیز مفید است.

 

شاخص نوسان (VIX)

شاخص نوسان که به عنوان “اندیکاتور ترس” بازار نیز شناخته می‌شود برای تخمین انتظار بازار از قدرت نسبتی تغییرات کوتاه‌مدت قیمت و نوسان موجود در شاخص S&P 500 استفاده می‌شود. پروتکل بنچمارک بر VIX به عنوان یک عامل پیش‌بینی کننده دقیق و مناسب برای نوسان قیمت متکی است. VIX به این پلتفرم امکان می‌دهد تا با فعال‌تر و پویاتر بودن در بازار دیفای، از رقبای خود پیشی بگیرد.

 

پلتفرم بنچمارک برای ارائه‌ دهندگان نقدینگی همیشه ارزش زیادی قائل بوده و است. چون برای عملکرد مناسب توکن مارک به عنوان یک وثیقه ثابت، وجود ارائه‌دهندگان نقدینگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. علاوه برآن، استخراج نقدینگی یکی از مولفه‌های مهم و اصلی پروتکل بنچمارک درمرحله اولیه است.

 

فاز دوم برنامه توزیع پاداش به ارائه‌دهندگان نقدینگی بنچمارک، The Press است. این مرحله بزرگترین مرحله توزیع توکن است، به طوری که ۲۷ درصد از کل موجودی به طرح‌های مختلف استخراج نقدینگی ارائه می‌شود تا هزینه حضور فعال ارائه‌دهندگان نقدینگی در شبکه بنچمارک پرداخت شود.

 

مرحله The Press شامل جفت ارزهای اصلی مارک نظیر MARK/ETH و MARK/USDC در یونی‌سواپ است. تیم توسعه‌دهنده بنچمارک در صدد پیاده‌سازی The Press در یک بازه زمانی ۳ الی ۷ ساله هستند، اما این موضوع کاملا به سرعت توزیع توکن‌ها بستگی دارد.

تعریف توکن مارک 

توکن مارک که بر بستر بلاک چین اتریوم ایجاد شده، توکن اصلی بنچمارک است. مارک یک توکن چندمنظوره ERC-20 است و با مدنظر قرار دادن SDR و VIX به بازار عرضه شده است. بنابراین، توکن مارک پشتوانه با ثبات‌ترین سبد ارزی را دارد. به علاوه، تنظیم موجودی و عرضه این توکن مبتنی بر VIX است که منجر به هوشمندانه و سریعتر شدن آن می‌شود.

 

به طور کل، توکن مارک را می‌توان به عنوان توکن چندمنظوره و وثیقه‌ای با عرضه متغیر تعریف کرد که با هدف افزایش نقدینگی در زمان‌هایی طراحی شده است که بازار با نوسان‌های زیادی مواجه است.

 

توکن مارک یک ارز دیجیتال پویا است که عملکرد آن با سایر ارزهای دیجیتال متفاوت است و خود را رقیبی برای ارزهای فیات یا ارزهای سنتی نمی‌داند. این موضوع به دارندگان این توکن امکان می‌دهد تا به جای شاخص ریسک یک ارز، متکی به شدنص ریسک چند ارز جهانی باشند. به علاوه، با استفاده از توکن چندمنظوره این پلتفرم، کاربران در مقابل تورم محافظت می‌شوند.

 

توکن XMARK یک توکن چندمنظوره ERC-20 دیگر در پلتفرم بنچمارک است که گویای همان توکن MARK است اما تحت تاثیر کاهش ارزش این ارز نیست.

 

توکن XMARK بدین منظور طراحی شده است تا به انتقال این پلتفرم به سمت نظارت درون زنجیره‌ای کمک کند. این توکن توسط دارندگانی که توکن MARK خود را استیک کرده‌اند صادر می‌شود. استیکینگ این توکن در حال حاضر در بایننس اسمارت چین و Quickswap در دسترس است.

نتیجه گیری

در کل تا به امروز شبکه بنچمارک تا کنون توانسته است که مشکلاتی همچون بی ثباتی و مشکل نوسان را در بازارهای ارز دیجیتال حل و مدیریت کند.با در نظر گرفتن ویژگی های برجسته از توکن‌های MARK و XMARK معامله گران اطمینان حاصل می‌کنند که در مسیر مناسبی در دنیای رمز ارزها قدم گذاشته‌اند. حوزه دیفای ، از چنین فناوری‌هایی بسیار استفاده میکنند تا بتوانند محصولی منحصربه‌ فرد ارائه دهند که در حال حاضر در بلاک چین موجود نیست.

 

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *