تبریز فایننس

خرس ها از بورس ایران خارج می شوند!

خرس ها از بورس ایران خارج می شوند!

خرس ها از بورس ایران خارج می شوند!پس از بازگشت از تعطیلات 6 روزه در کرونا، معامله گران شاهد افزایش 0.9 درصدی شاخص کل بودند. بنابراین، شاخص کل بیش از 20٪ از طبقه قبلی خود فاصله گرفت و برای اولین بار در سال 1400 وارد مرحله گاو شد.

 

تغییر فازی که 39 روز به طول انجامید. عدم تمایل دلار به سقوط، فعال شدن شمارش معکوس دوم دولت سیزدهم، تنظیم مناسب آینده بازار P / E، همراه با رضایت معامله گران از بین بانکی وضعیت نرخ بهره، به بازار سهام سرعت بخشید.

 

سوال هایی که به تازگی فعالان بورسی از خود می‌ پرسند:

 

چه عواملی باعث شده که اولین مرحله صعودی در سال جاری به انجام برسد؟ آیا این بار بورس به رشد خود ادامه خواهد داد؟ آیا زمان درست ورود به این بازار مخاطره آمیز است؟

 

به مدت طولانی سهام داران بازار سهام با افت شدید قیمت‌ ها و شاخص‌کل مواجه بودند.

 

پس از  ریزش 3 ماهه شاخص کل، حالا شاهد تغییر فاز بازار سهام و گاوی شدن این بازار هستیم.

 محرک ‌هایی که باعث ایجاد روند صعودی هستند

دلایل وارد شدن بورس به فاز گاوی را در ادامه می توانید مطالعه کنید.

 

نرخ دلار: دیروز تا ساعت 16 عصر نرخ دلار نزدیک 25000 تومان در بازار آزاد شد.

 

مذاکرات برجامی: جلسات بین المللی برای احیای برجام از اهمیت زیادی برای بورس برخوردار است زیرا می تواند منجر به رفع تحریم ها و گشایش های اقتصادی شود.

 

از طرف دیگر احیای برجام کاهش نرخ دلار است که مورد پسند تجار نیست. به راحتی می توان گفت که برای سهام دارانی که تحلیل چندانی ندارند، رشد دلار از احیای برجام مهم تر است.

 

آیا خرس ها از بورس ایران خارج می شوند؟

 

جدی تر شدن رشد قیمت سهام از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بود و اکنون هرچه به زمان افتتاحیه یعنی 14 مرداد ماه نزدیک می شویم، فضای بازار حس و حال افزایشی می گیرد.

 

میزان بهره بین بانکی: در کشوری که میزان بهره بانکی به صورت اجباری تعیین می شود، همان طور که در همه دنیا اتفاق می افتد،  میزان بهره بین بانکی ممکن است حداقل برای سرمایه گذاران بازار سهام مهم نباشد، اما در بورس اوراق بهادار تهران، بیشتر سهام داران خوشحال از افت نرخ بهره بانکی شدند و به نوعی سیگنال خرید محسوب می شود.

 

حدود یک ماه و نیم است که نرخ سود بانکی در حدود 18 درصد در نوسان است و سهام داران منتظر انتقال سرمایه از بازار پول به بورس هستند که آن را یکی از شتاب دهنده های سهام می دانند.

 

آیا زمان رفع محدودیت ها فرا رسیده است؟

 

اواسط ماه تیر رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: «به نظر می رسد دامنه نوسانی وجود ندارد.»

 

وی قبلاً گفته بود: «به نظر من، بازار خوب، بازاری است كه یا نوسان نداشته باشد یا دامنه وسیعی داشته باشد.»

 

کارشناسان بورس اوراق بهادار برای از بین بردن محدودیت تأکید می کنند و  آن طور که به نظر می رسد شرایط حال حاضر می تواند فرصتی خوب برای آزاد شدن از این محدودیت باشد.

 

محدودیتی که مقصر اصلی همه نوسانات فوق العاده ای است که در سال های گذشته بورس اوراق بهادار تهران رخ داده است، تحلیل را از این بازار حذف کرده است.

 

خرس و گاو در بازار های مالی چه مفهوم دارند؟

 

بازار خرس و بازار گاو نر. دو کلمه ای که برای همه فعالان بازار سرمایه گذاری آشنا است.

 

خرس و گاو چیست؟ یکی از بزرگ ترین بازار های مالی بورس اوراق بهادار در نیویورک مستقر است، در درب ورودی بورس اوراق بهادار نیویورک دو مجسمه بزرگ وجود دارد، مجسمه برنزی یک گاو بزرگ در مقابل یک خرس بزرگ.

 

دلیل این نام گذاری به رفتار دو حیوان در هنگام نزاع برمی گردد. هنگام جنگ، گاوها سعی می کنند دشمن را از پایین به بالا بزنند، به عبارت دیگر حریف خود را به بالا پرتاب می کنند.

 

در جنگ، خرس ها همیشه با دستان قدرتمند و ضربات از بالا به پایین بازو ها حریف را می زنند و شکست می دهند.

 

از این‌رو بازار افزایشی به بازار گاوی و بازار کاهشی به بازار خرسی معروف است، اما توجه کنید افزایش یا کاهش قیمت‌ها مدت کوتاه نشان از گاوی یا خرسی بودن بازار بورس نیست، روند بلندمدت نوع بازار را مشخص می‌کند.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *