تبریز فایننس

5 بازار NFT رقیب OpenSea در سال 2022

با وجود انتقادات جامعه، OpenSea به عنوان بازار NFT حاکم در سال 2021 تسلط یافت. اما پنج رقیب وجود دارد که به طور بالقوه می توانند در سال 2022 به برتری برسند. در این مطلب در مورد رقبای OpenSea و 5 بازار NFT که رقیب OpenSea در سال 2022 هستند و می توانند به برتری برسند صحبت می کنیم.

OpenSea پلتفرم غیرمتمرکز غالب برای کاربرانی است که به دنبال ضرب، خرید، فروش و ترید توکن ‌های غیرقابل تعویض (NFT) هستند. طبق داده‌های Dune Analytics، اپن سی که بیشتر به‌عنوان یک تجمیع کننده و بازار NFT خدمت می‌ کند تا یک گالری، تنها برای دسامبر ۲۰۲۱، ۳.۲۵ میلیارد دلار حجم داشت و از دسامبر ۲۰۲۰ تا دسامبر ۲۰۲۱، حجم کل ۹۰.۹۶۸ % افزایش یافت.

OpenSea با مناقشه و انتقاد غریبه نیست، بلکه خطرات و تله ‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. مهم‌تر از همه، ناتی چستین، مدیر محصول سابق این شرکت، با استفاده از اطلاعات داخلی برای پیشروی و کسب سود اقدام به فروش NFTهای صفحه اول این پلتفرم کرد. پس از اینکه برایان رابرتز، مدیر ارشد مالی تازه منصوب شده این شرکت، به عمومی شدن پلتفرم اشاره کرد، جامعه احساس بی ‌اعتمادی کرد. با این حال، او به سرعت مجدداً تأیید کرد که OpenSea قصد ندارد به این زودی ها عمومی شود.

OpenSea ممکن است در حال حاضر برترین بازار NFT از نظر حجم تراکنش باشد اما در سال 2022، رقبای انگشت شماری وجود خواهند داشت که قصد دارند این غول را شکست دهند. در اینجا پنج بازار NFT وجود دارد که به طور بالقوه می توانند به عنوان رقبای OpenSea، این رقیب برتر را در ماه های آینده از جایگاه خود دور کنند.

5 بازار NFT رقیب OpenSea

NFTهای کوین بیس

5 بازار NFT رقیب OPENSEA در سال 2022

یکی از رقبای OpenSea، کوین بیس است. به نظر می رسد کوین بیس بر عناصر تمرکز به عنوان محرک اصلی پذیرش انبوه تکیه دارد. با بهره گیری از محبوبیت فزاینده NFTها، کوین بیس در راه اندازی بازار NFT خود، (Coinbase NFT)، به عنوان یک رقیب سرسخت OpenSea است. براساس گزارش ها، لیست انتظار از 1.1 میلیون نفر فراتر رفته است که به تنهایی بیشتر از کل پایگاه کاربر فعال OpenSea است.

اعلام راه ‌اندازی کوین بیسNFT به عنوان یکی از رقبای OpenSea به صورت سیگنالی بود که ارزش فزاینده ‌ای را که NFTها می ‌توانستند دریافت کنند را در دست گرفت، زیرا کلکسیون ‌های دیجیتال همچنان به جریان اصلی تبدیل می ‌شوند. با درک اینکه چگونه توکن های NFT فرهنگ و تجارت را به دنیای دیجیتال و فناوری های بلاک چین متصل می کنند،Coinbase NFT احتمالاً نظم همه چیز را متزلزل خواهد کرد. در همین حال، این پروژه با مجموعه ‌هایی مانند «دنیای زنان، World of Women»، «ددفلاز، DeadFellaz» و «شیر تنبل، Lazy Lions» همکاری کرده است.

در حالی که بازار هنوز راه اندازی نشده است، لیست انتظار آن به تنهایی نشان می دهد که بسیاری از سرمایه گذاران یا مشتاق هستند تا برای اولین بار با این فناوری آشنا شوند یا جایگزین هایی برای آنچه قبلاً استفاده کرده اند می خواهند.

براساس بیانیه ای که توسط کوین بیس ارائه شده است، Coinbase NFT همتا به همتا (P2P) “با طراحی بصری ساخته شده در یک بازار غیرمتمرکز” خواهد بود. این محصول در ابتدا با پیروی از استانداردهای ERC-721 و ERC-1155، برنامه هایی برای پشتیبانی از چندین بلاک چین در آینده نیز دارد.

Coinbase NFT در درجه اول به عنوان یک بازار وارد عمل می شود، اما این شرکت اشاره کرده است که به عنوان مکانی برای “تقویت ارتباطات” نیز عمل خواهد کرد. تا به امروز، کوین بیس در بیش از 100 کشور جهان فعالیت می کند و بیش از 73 میلیون کاربر فعال را گزارش می دهد، در حالی که مشتریان کوین بیس به صورت فصلی 327 میلیارد دلار تجارت می کنند که ثابت می کند حجم نقدینگی مناسبی در گردش است.

بیش از میزان حجم معاملات، کوین بیس تجربه کاربری قوی (UX) و طراحی رابط کاربری یکپارچه (UI) خود را که ساده و کاربرپسند است به نمایش می گذارد. با وجود اینکه بسیاری به توییتر می ‌روند و از طراحی UX/UI OpenSea شکایت می ‌کنند، بسیاری از پلتفرم‌ های دیگر موانعی برای ورود دارند، در حالی که OpenSea اینطور نیست.

NFTهای FTX

FTX-NFT

دومین رقیب از رقبای OpenSea که در بازار nftها وجود دارد، NFTهای FTX است. برخلاف NFT Coinbase، بازار FTX در ماه اکتبر با مجموعه کوچکی از NFTهای مبتنی بر پلتفرم SOLANA راه اندازی شد و مجموعه خود را به سمت بلاک چین اتریوم گسترش داد. برخلاف OpenSea و NFTهای کوین بیس، NFTهای FTX یک پلتفرم P2P نیستند، به این معنی که متمرکز و محفوظ هستند، به طوری که داده های کاربران در شبکه خاص آن ثبت و ذخیره می شوند. این بدان معناست که کاربران و مجموعه‌ داران به نوعی از مالکیت انحصاری چشم پوشی می ‌کنند.

پیامدهای این پلتفرم متمرکز این است که پلتفرم تمایل دارد امتیازات خودمختار کمتری را برای صاحبان خود اعمال کند و محدودیت های بیشتری را به دلیل نگرانی های قوانین اوراق بهادار اعمال کند. برخلاف OpenSea که در آن کاربران تا زمان فروش دارایی‌ های دیجیتالی خود استقلال کامل دارند، NFTهای FTX مکانیسم‌های مناقصه را پیاده ‌سازی می‌ کند. همانطور که برت هریسون، رئیس FTX.US، در بیانیه ای توضیح داد: «با عدم نیاز به هزینه گس برای انجام کارهایی مانند مناقصه، شاهد اقدامات مرتبط با قیمت و کشف قیمت بسیار بیشتری در پلتفرم خواهیم بود، و امیدواریم که این کار به طور کلی نقدینگی را جذب کند.»

روش‌ های قانون ‌گرایانه آن چنان نفوذ شدیدی را در مجموعه‌ های NFT سولانا ایجاد کرد که بسیاری مجبور شدند حق امتیازی که قبلاً وعده داده شده بود را لغو کنند، زیرا NFTهای FTX اعلام کرد که دیگر از پروژه‌ هایی که به صاحبانش چنین امتیازی می ‌دهند پشتیبانی نمی ‌کند.

این پیامد در نتیجه نگرانی های نظارتی ایالات متحده بود. پروژه‌ های شبکه اتریوم نیز بررسی می‌ شوند تا از رعایت قوانین اوراق بهادار اطمینان حاصل شود و همچنین اطمینان حاصل شود که تقلبی نیستند.

به این ترتیب، OpenSea ارزش خود را حفظ می کند زیرا وسعت مجموعه های NFT را حفظ می کند.

توسعه دهندگان Solana nft در 11 اکتبر 2021 اعلام کردند که:

«صرف نظر از مشکلات جزئی، بازار مورد توجه قرار گرفته است و رقیب خود را در ساختار هزینه پایین می آورد. ساختار کارمزد FTX NFT حدودا 2٪ است در حالیکه Coinbase حدودا 2.5٪ است.»

همچنین به نظر نمی ‌رسد این پلتفرم کاربرانی که در نهایت از کیف پول‌ های غیرقانونی استفاده می ‌کنند را نادیده بگیرد، اما تمرکز اصلی آن ارزش دسترسی است.

Rarible

راریبل و اپن سی

سومین رقیب از رقبای OpenSea را می توان Rarible عنوان کرد. مدتها قبل از اینکه OpenSea به سمت جلو حرکت کند، Rarible حجم معاملات ماهانه خود را بالاتر از همتای خود قرار می داد. علیرغم گشودن پلتفرم خود به روی جامعه با توکن حاکمیتی RARI، برخلاف چیزی که کاربران OpenSea مدام پیش‌بینی می‌کردند، Rarible نتوانست برتری خود را نسبت به OpenSea حفظ کند.

در ماه نوامبر، ارزش کل پلتفرم از نظر حجم، 4 درصد بیشتر از ماه اکتبر بود، به طور متوسط 18.2 میلیون دلار تخمین زده می شود. با این حال، حجم کل ماهانه آن در مقایسه با OpenSea کمتر است، زیرا میانگین حجم روزانه آن حداقل پنج برابر بیشتر است.

مزیت Rarible این است که درست مانند بازار FTX NFTs، مزایای شراکت استراتژیک چند زنجیره ای را درک می کند. Rarible قبلاً پشتیبانی خود از NFTها را در بلاک چین Flow و بلاک چین Tezos راه اندازی کرده است و برنامه هایی برای پشتیبانی سولانا و پالی گان در آینده نزدیک وجود دارد.

با ویژگی غیرمتمرکز و پشتیبانی چند زنجیره ای از NFT، راریبل می تواند در سال 2022 به یک رقیب جدی تبدیل شود.

Zora

زورا یکی دیگر از رقبای OpenSea، خود را به عنوان یک قهرمان برای وب 3 و تمرکززدایی معرفی می کند زیرا پلتفرم کاملاً بدون مجوز “روی زنجیره” خود را تبلیغ می کند. از آنجایی که سازمان‌ های مستقل غیرمتمرکز (DAO) تمایل دارند به سمت این اصول گرایش پیدا کنند، این پلتفرم ارزش خود را در خریدهای تاریخی حفظ می‌ کند، مانند خرید ۴ میلیون دلاری PleasrDAO از NFT اصلی doge-meme.

Zora ساختاری با هزینه صفر دارد و بیشتر تلاش های خود را بر روی پروتکل بدون مجوز به عنوان سنگ بنای آن متمرکز می کند. بسیاری از کارشناسان رمزارز، جذب این ایده که هنرمندان و سازندگان استقلال و مالکیت بیشتری بر آثار خود دارند، می ‌شوند. اگر این نگرانی‌ ها در سال 2022 باقی بماند، این امکان وجود دارد که زورا شاهد هجوم کاربران جدید باشد.

Magic Eden

magiceden رقیب opensea

Magic Eden در حال حاضر برترین بازار NFT در شبکه سولانا است و طبق DappRadar، از زمان راه اندازی آن در اواسط سپتامبر 2021 با 267.14 میلیون دلار در بین 10 بازار برتر NFT قرار داشته و یکی از اصلی ترین رقبای OpenSea به شمار می آید.

تعداد کیف پول ‌های منحصربه ‌فرد افزایش یافته و در دو ماه گذشته به‌ طور پیوسته در حال افزایش بوده است و آن را به یک رقیب قدرتمند برای OpenSea تبدیل کرده است. اگرچه، توجه به این نکته مهم است که کاربران بیش از یک آدرس کیف پول دارند، شاید نشان دهنده این باشد که کاربران فعال منحصر به فرد کمتری وجود دارد.

کارمزدهای پایین تراکنش (2%) در مقایسه با سایر بازارها به پلتفرم مزیت رقابتی می دهد و مانند FTX NFTها، فهرست برای کاربران رایگان است. تعداد تراکنش های Magic Eden اغلب دو برابر یا حتی سه برابر تعداد تراکنش های انجام شده در OpenSea است. اما اگرچه Magic Eden تراکنش های بیشتری داشت، اما مقدار هر تراکنش کمتر از OpenSea است.

رقبای opensea

جمع بندی

از آنجایی که سرعت NFTها تنظیم شده و کلکسیون های دیجیتال به جریان اصلی خود ادامه می دهند، در سال 2022 شاهد جمعیتی بزرگ تری خواهیم بود که ترجیحات و تمرکز آن ها ممکن است با OpenSea هماهنگ نباشد. این پنج بازار NFT که معرفی کردیم با ارزش گذاشتن به دسترسی، مقررات و تجربیات کاربر بهتر، رقبای OpenSea برای کسب جایگاه اول و قرار گرفتن در صدر هستند.

tabrizfinance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *