تبریز فایننس

چرا فناوری میان زنجیره ای (cross chain) برای DeFi اهمیت دارد؟

چرا فناوری میان زنجیره ای (cross chain) برای DeFi اهمیت دارد؟

هنگام خرید ارز دیجیتال، کاربران باید بین یک کارگزار، یک صرافی دارایی دیجیتال یا مبادله مستقیم با فروشنده تصمیم بگیرند. اگرچه روش‌های مختلفی برای خرید ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما رایج‌ترین سوالی که سرمایه‌گذاران می‌پرسند این است که آیا باید از یک کارگزار یا صرافی استفاده کنند؟ شاید رایج ترین مورد بین این دو، یک صرافی باشد که بیشتر به عنوان یک پلتفرم بازار مانند برای خریداران و فروشندگان به منظور متحد شدن در ترید دارایی های دیجیتال تعریف می شود. صرافی ها کارمزدهای کمتری نسبت به یک کارگزار ارائه می دهند و از زمان شکل گیری تجربه کاربری را بهبود بخشیده اند تا موانع ورود معامله گرانی که برای اولین بار وارد بازار شده اند را کاهش دهند. با این حال، وقتی کاربران مسیر صرافی را دنبال می‌کنند، باید بین یک پیشنهاد غیرمتمرکز یا متمرکز تصمیم بگیرند، جایی که عواملی مانند در دسترس بودن دارایی، امنیت و هزینه‌ها را ارزیابی می‌کنند. با این مطلب در خصوص اهمیت فناوری میان زنجیره ای برای دیفای با ما همراه باشید.

قبل از پرداختن به اهمیت فناوری میان زنجیره ای برای دیفای باید درخصوص صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز، مزایا و معایب این نوع از صرافی ها صحبت کنیم تا به ضرورت ایجاد فناوری میان زنجیره ای برسیم.

برخی از مزایای صرافی های متمرکز

اهمیت فناوری میان زنجیره ای برای دیفای

صرافی های متمرکز گزینه های محبوبی برای مبتدیان ارزهای دیجیتال هستند. صرافی‌های متمرکز، Centralized Exchanges، که CEX نیز نامیده می‌شود، سازمان‌هایی هستند که معاملات ارزهای دیجیتال را در مقیاس بزرگ هماهنگ کرده و اغلب مدلی را که توسط یک بورس سنتی تنظیم شده است، تکرار می‌کنند. تحت این مدل، یک CEX با “تسویه” معاملات از طریق دفتر سفارش، (که سفارشات خرید و فروش باز را فهرست می کند)، در بازار شرکت می کند. این صرافی ها همچنین خدمات اضافی مانند نگهداری دارایی را ارائه می دهند.

CEXها به دلیل روشی دوستانه و آشنا که به کاربران امکان می دهند در دارایی های دیجیتال سرمایه گذاری کنند، در بین مبتدیان ارزهای دیجیتال محبوب شده اند. به عبارت دیگر، برخلاف استفاده از کیف پول رمزنگاری، کاربران صرافی های متمرکز می توانند مانند یک پلتفرم سنتی وارد حساب های خود شوند. بسیاری از این پلتفرم‌ها مزایایی را نیز ارائه می‌کنند، از جمله عملکرد گسترده از نظر ویژگی‌های پیشرفته مانند ارائه معاملات آتی و مشتقات و نقدینگی گسترده، که تضمین می‌کند برای هر فروشنده یک خریدار وجود دارد و بالعکس.

چرا CEXها در وضعیت فعلی خود کارآمد نیستند؟

با وجود کاربرپسندتر بودن صرافی‌های متمرکز، اما این نوع پلتفرم ها در برآورده کردن هدف ارزهای غیرمتمرکزی که در دسترس کاربران قرار می‌دهند، شکست می خورند.

اگرچه ثابت شده است که صرافی های متمرکز مزایای بسیاری را برای کاربران نهایی خود ارائه می دهند، زیبایی فناوری بلاک چین توانایی آن در حذف اشخاص ثالث است. متأسفانه، در میان رایج‌ترین روش‌های معاملاتی که امروزه برای کاربران در دسترس است، صرافی‌های متمرکز بر یک واسطه تکیه می‌کنند که این موضوع آن‌ها را در برابر هک‌ ها آسیب‌پذیر می‌کند و در معرض خطرات نظارتی بالایی قرار می‌گیرد.

به خاطر طراحی، این پلتفرم‌ها معمولاً خارج از زنجیره عمل می‌کنند، جایی که به ضمانت نامه برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال تبدیل می‌شوند. در نتیجه، نقض امنیت و ذخیره‌سازی ناایمن اطلاعات، وجوه و کلیدهای خصوصی، در میان نگرانی‌های دیگر درباره نگهبانی و حریم خصوصی نیز رایج است.

مزایای صرافی های غیرمتمرکز

آشنایی با فناوری میان زنجیره ای برای دیفای

در ادامه بررسی چرایی اهمیت فناوری میان زنجیره ای برای دیفای، به صرافی های غیرمتمرکز می رسیم. برخلاف صرافی متمرکز، صرافی‌های غیرمتمرکز بدون شخص ثالث عمل می‌کنند و ماهیتاً آنها را غیرقانونی و قابل تأیید می‌کنند. همانطور که از نام آنها مشخص است، صرافی های غیرمتمرکز، Decentralized Exchanges (DEX) بدون یک مرجع مرکزی کار می کنند. بنابراین، این صرافی‌ها از یک قرارداد هوشمند استفاده می‌کنند که می‌تواند تحت مجموعه‌ای از شرایط به‌ صورت خودکار اجرا شود و تمام تراکنش‌ها را مستقیماً در بلاک چین ثبت کند. از آنجایی که این صرافی‌ها مستقیماً وجوه کاربر را نگه نمی‌دارند، کمتر به هدف هکرها تبدیل می‌شوند. برای سرمایه گذار، این مورد، معیار خاصی از امنیت را تضمین می کند.

از آنجایی که معامله گران ذاتاً غیرمتمرکز هستند، کیف پول خود را همراه با وجوه خود به صورت خارجی در صرافی نگه می دارند و کنترل بیشتری بر دارایی های خود در اختیار آنها می گذارند. در همین مدل، کاربران از ناشناس ماندن بهره می‌برند، زیرا نیازی به رعایت رویه‌های «احراز هویت مشتری» یا (KYC) یا قوانین ضدپول‌شویی (AML) و همچنین شفافیت و ترکیب‌پذیری ندارند.

معایب صرافی های غیرمتمرکز

اگرچه صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) معمولاً به‌عنوان ارزهای رمزنگاری‌شده کار می‌کنند، اغلب فاقد تجربه کاربر، مقیاس‌پذیری و نقدشوندگی هستند. به‌عنوان راه‌حلی که جدا از واسطه‌های امروزی وجود دارد، صرافی‌های غیرمتمرکز به ارائه نقدینگی پایین‌تر، عدم محافظت در برابر پیشروی، (عملی که ناعادلانه تلقی می‌شود و با افزایش استفاده، مشمول هزینه‌های گزاف شبکه می شود)، شناخته شده‌اند.

با توجه به اینکه بسیاری از این عوامل نتیجه نسبتاً جدید بودن DEXها بوده و در نتیجه در معرض تفکیک بازار هستند، نتیجه این است که در مورد جفت‌های معاملاتی کمتر رایج، کاربران ممکن است مشمول سفارش‌هایی شوند که تکمیل آنها مدتی طول می‌کشد. علاوه بر این، از آنجایی که این صرافی ها در مراحل اولیه توسعه هستند، کسانی که آشنایی کمتری با فناوری بلاک چین غیرمتمرکز دارند، اغلب برای شروع استفاده از آنها با موانع زیادی برای ورود مواجه شده اند.

بنابراین راه حل بهتر چیست؟ فناوری های میان زنجیره ای و ترکیب  CEX و DEX را می توان به عنوان تحول بعدی دانست. اینجاست که موضوع اهمیت فناوری میان زنجیره ای برای دیفای مطرح می شود.

تحول بعدی صرافی های ارزهای دیجیتال چیست؟

تحول بعدی صرافی های ارزهای دیجیتال

DEX مدرن به گونه ای طراحی شده است که از مزایای CEX و DEX با استفاده از فناوری های نوآورانه برای فعال کردن تراکنش های کارآمدتر استفاده کند اما از آنجایی که محدودیت‌هایی برای CEX و DEX مدرن ارائه شده است، بسیاری پیشنهاد می‌کنند که برای پذیرش گسترده دارایی، به یک پلتفرم غیرقانونی که از دارایی‌ها در بسیاری از شبکه‌ها پشتیبانی می‌کند، نیاز است. در تئوری، این تجربه کاربران را قادر می‌سازد تا همیشه وجوه خود را کنترل کنند، بدون اینکه انعطاف‌پذیری یک تجربه کاربری امیدوارکننده را کنار بگذارند.

Polkadex نسل بعدی صرافی را به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز سفارش همتا به همتا مبتنی بر دفتر سفارش ارز دیجیتال پیشنهاد کرده است. هدف این پروژه تبدیل شدن به موتور معاملاتی Web3 با ترکیب مزایای CEX و DEX و در عین حال حذف معایب هر دو است.

برای دستیابی به این هدف، Polkadex راه حلی را بر اساس تکنولوژی محیط اجرای قابل اعتماد پیشرو یا TEE طراحی کرده است. این راه حل به Polkadex اجازه می دهد تا از معادله برای اپراتورهای صرافی خارج شود، بنابراین یک صرافی غیر حضانتی ایجاد می کند که اگر نگوییم سریعتر از صرافی های متمرکز اما به همان سرعت، عمل می کند.

مانند صرافی‌های متمرکز، هدف پولکادکس حمایت از دارایی‌ها از زنجیره‌های مختلف است، البته به صورت غیرمتمرکز. برای این منظور، Polkadex نه تنها در حال توسعه THEA است، (یک پل نقدینگی غیرمتمرکز که ابتدا اتریوم و بعداً زنجیره‌های دیگر را به پولکاکس متصل می‌کند)، بلکه اخیراً پاراچین پولکادات را نیز برنده شده است که به آن اجازه می‌دهد به اکوسیستم گسترده‌تر Polkadot متصل شود.

به لطف یک کمپین مبتنی بر جامعه، Polkadex در حراج، تعداد 973000 DOT که وام داده شده بود، برنده شد. به عنوان یک پاراچین مبتنی بر Substrate، پولکادکس از دارایی‌های کل اکوسیستم پولکادات، از جمله پاراچین‌های همکار خود، پشتیبانی می‌کند، در حالی که به لطف THEA، پولکادکس در ابتدا از دارایی‌های اتریوم و سپس سایر شبکه‌های محبوب در آینده پشتیبانی خواهد کرد. این ترکیب لایه‌های قابلیت همکاری، اتریوم، پولکادات و بعداً سایر بلاک‌چین‌ها را در زیر یک سقف تجاری غیرمتمرکز متحد می‌کند.

Polkadex با استفاده از مدلی ترکیبی از TEE لایه 2، پاراچین و پل نقدینگی غیرمتمرکز، امکان تبادل دارایی‌ها از بلاک چین‌های مختلف را فراهم می‌کند و در عین حال تضمین می‌کند که کاربران وجوه و کلیدهای قرارداد هوشمند خود را حفظ می‌کنند. این صرافی علاوه بر این، پیشنهادات تکمیلی، از جمله PolkaIDO، (یک IDO کاملاً غیرمتمرکز و روی زنجیره) ارائه می‌کند، که به طور یکپارچه با پل‌های زنجیره‌ای متقابل Polkadex Orderbook، Parachains و THEAs ادغام می‌شود.

اگر  شما هم می خواهید در این شرایط بازار  ارز ها  باز هم  سود داشته  باشید در  دوره ارز دیجیتال  تبریز فایننس شرکت کنید

سر فصل های دوره :

دوره ارز دیجیتال در تبریز : محور بیشتر مکالمات روزمره این روزها در اطراف ارزهای دیجیتال می چرخد. سیل عظیمی از توجه به این ارزها نشانگر آینده درخشان و همه گیر ارزهای دیجیتال است. این امر نشانی از ضروریت یادگیری نحوه کار در این حوزه است که تبریز فایننس برای شما به ارمغان می آورد.

آکادمی تبریز فایننس به عنوان معتبرترین و بهترین آکادمی تبریز در حوزه بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال این امکان را برایتان ایجاد می کند تا در دروه ارز دیجیتال به صورت آنلاین و یا حضوری شرکت کنید و به آسانی صفر تا صد ارزهای دیجیتال را یاد بگیرید.

سر فصل های این دوره عبارتند از:

1.آموزش کار با صرافی بین الملی

 • افتتاح و شارژ و برداشت حساب
 • معاملات spot
 • معاملات futures

2. تحلیل تکنیکال

 • آموزش تردینگ ویو
 • پرایس اکشن کلاسیک(سطوح حمایت و مقاومت ،ترند ها ، الگو های کلاسک ، الگو های کندل ستیک ، و…)
 • اندیکاتورها ونحوه ترکیب و سیگنال گیری از آن ها
 • موینگ لوریج ها
 • انواع فیبوناچی
 • ایچیموکو

3.تحلیل فاندامنتال

 • مفاهیم بلاک چین
 • دسته بندی ارزها
 • معیارهای تحلیل فاندامنتال (بررسی وایت پیپر ، رود مپ ها ، مقایس پذیری ، توکن سوزی و…)
 •  نحوه استفاده از اخبار مربوطه در معاملات
 • منابع بررسی معیار و اخبار فاندامنتال

4. مدیریت سرمایه

 • نحوه انتخاب پوزیشن  سایز

5.نحوه انتقال سود برای کنترل ریسک

 • تقسیم بندی سرمایه در hold-spot-futures
 • معیار های محاسبه وکنترل سود و ضرر در معاملات

بعد از دوره ارز دیجیتال  در آکادمی تبریز فایننس انتظار می رود شما به صورت تخصصی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال که قواعد اصلی و زیربنای یک تریدر حرفه ای در بازار های مالی هستند را یاد بگیرید.

تبریز فایننس بزرگترین مجموعه در شمال غرب برگزار کننده های دوره فارکس ، دوره ارزدیجیتال ، دوره پرایس اکشن RTM ، دوره متاورس و دوره بورس میباشد شما می توانید با مراجعه به سایت آکادمی تبریز فایننس از شرایط دوره ها مطلع شوید
همچنین با مراجعه به صرافی تبریز فایننس از به روزترین قیمت ارز ها مطلع شوید

 

 

تبریز فایننس را در یوتیوب سابسکرایب کنید داخل کانال تلگرام تبریز فایننس شوید و حتما اینستاگرام تبریز فایننس فالوو کنید تا از اخبار و اطلاعیه های بروز مطلع شوید همچنین جهت دریافت سیگنال های رایگان فارکس عضو کانال سیگنال فارکس شوید و برای دریافت سیگنال ارز دیجیتال  وارد کانال سیگنال ارز دیجیتال شوید
adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *