تبریز فایننس

نقد و بررسی Terkkeh

نقد و بررسی Terkkeh؛ میم کوین صرافی مشهور یا بازی با پول؟

از ابتدای سال ۲۰۲۲ (دی ماه ۱۴۰۰) پروژه‌ای به نام Terkehh یا ترکه راه‌اندازی شد و از همان ابتدا با ایردراپ‌های سنگین خود، توانست کاربران زیادی را به خود جذب کند. افرادی که ایردراپ Terkehh را دریافت کرده‌اند، اعلام کرده‌اند که قابل فروش نیست. بنابراین در این مقاله به نقد و بررسی Terkehh می‌پردازیم تا ببینیم آیا این پروژه کلاهبرداری است یا خیر. باتبریز فایننس همراه باشید.

نقد و بررسی Terkehh

نقد و بررسی Terkehh

ابتدا از سایت ترکه آغاز می‌کنیم. در صفحه اصلی سایت این پروژه، مواردی نوشته شده است:

“بیایید با میم کوین کوین‌بیس یعنی Terkehh آشنا شویم”

سایت terkehh

از همین جمله متوجه شدیم که ترکه یک میم کوین است. MemeCoin به‌طور خلاصه توکن‌هایی هستند که معمولا برای شوخی ایجاد شده‌اند، هیچ هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند، به‌شدت متکی به کامیونیتی خود هستند و معمولا نیز دچار پامپ و دامپ می‌شوند. ترکه از نام کوین بیس استفاده کرده؛ Coinbase بزرگ‌ترین صرافی رمزارز آمریکاست که میلیون‌ها کاربر فعال دارد.

میم کوین چیست؟ آیا سرمایه‌گذاری روی آن‌ها توصیه می‌شود؟

یکی از اصلی‌ترین المان‌های پروژه‌های کلاهبرداری یا سرکاری، این است که از نام پلتفرم‌ها یا کوین‌های معتبر و بزرگ استفاده می‌کنند تا خود را نیز معتبر نشان دهند. یکی از نمونه‌های این پروژه‌ها، بیت کوین بلک بود که از نام Bitcoin استفاده می‌کرد. پس ترکه هم یک میم کوین است و هم از نام یک صرافی معروف استفاده می‌کند. به ادامه بررسی بپردازیم:

زیر تیتری که توضیح دادیم، این توضیحات نوشته شده:

یک کریپتوی جدید توسط کامیونیتی آنلاین کوین ترکه به‌دنیا آمد. Terkehh به‌دنبال این است که با “سرعت تراکنش بالاتر و دوست داشتنی‌تر بودن” خود، پدر خود را تحت تاثیر قرار دهد. او بیش‌از حد تورمی (Hyper-Deflationary) با نرخ ثابت برای هولدرها است؛ بنابراین پس از هر تراکنش، کوین‌های ترکه بیشتری به‌صورت اتوماتیک به ولت شما اضافه می‌شوند.

یکی از معمول‌ترین روش‌ها برای فریب دادن کاربران، این است که پروژه‌های کلاهبرداری از کلمات ثقیل و سنگین استفاده می‌کنند و از نظر روانی، زمانی که کاربران چیزی را متوجه نشوند، آن را صحیح در نظر می‌گیرند؛ این پروژه کلمات و اصطلاحاتی استفاده کرده که من متوجه نمی‌شوم؛ پس درست کار می‌کند! 

سایت terkehh

پیش‌فروش توکن TERK

نکته بسیار عجیبی که وجود دارد، این است که در بخش Pre-Sale نوشته شده که هر ۶۲۵۰۰ توکن TERK برابر با ۱ BNB است.

پیش‌فروش توکن TERK

ما یک تقسیم ساده انجام دادیم تا ببینیم قیمت پیش فروش این توکن‌ها چقدر است:

۳۰۰ (قیمت لحظه‌ای BNB) تقسیم بر ۶۲۵۰۰ (قیمت لحظه‌ای ترکه) = ۰.۰۰۴۸ دلار

اکنون به دکس پنکیک سواپ می‌رویم تا ببینیم در آنجا چقدر قیمت دارد:

قیمت terk در پنکیک سواپ

همانطور که می‌بینید، قیمت ترک در پنکیک سواپ ۱۰ برابر قیمت پیش‌فروش است. البته این نکته عجیبی نیست؛ معمولا قیمت پیش‌فروش رمزارزها بسیار پایین‌تر از صرافی‌هاست. اما نکته عجیب در اینجاست که این توکن همزمان در پیش‌فروش و پنکیک سواپ در معرض فروش قرار دارد. یعنی کاربر می‌تواند در Presale توکن را بخرد و بلافاصله در پنکیک سواپ بفروشد و ۱۰ برابر سود کند! مرحله پیش‌فروش توکن‌ها قبل از لیست شدن در صرافی‌ها انجام می‌شود، نه در حین آن. این مورد یک خط قرمز است و نشان‌دهنده ضعف تیم سازنده ترکه در نوشتن توکنومیکس پروژه است.

در بخش توکنومیکس پروژه نیز این موضوع تایید می‌شود:

توکنومیکس terkehh

این نحوه توزیع توکن را انگار یک کودک ۳ ساله طراحی کرده است! ۴ درصد از مبلغ هر تراکنش به مارکتینگ پروژه تعلق می‌گیرد و ۴ درصد نیز بین هولدرهای ترکه توزیع می‌شود. پس ۹۲ درصد بقیه توکن‌ها چه می‌شود؟! وایت پیپر یا به قول خودشان Woof Paper پروژه نیز هنوز منتشر نشده است. پس سرمایه‌گذاران چطور باید با پروژه Terkkeh آشنا شوند که توکن آن را بخرند؟ در ادامه متوجه می‌شویم که این ۹۲ درصد کجاست.

بخش Farms

بخش farms پروژه terkehh

در اینجا سودهای سالیانه نجومی ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ درصدی را می‌بینیم. همانطور که می‌دانید، فارمینگ به معنی سپرده‌گذاری (Staking) توکن‌های نقدینگی (LP Token) است. یعنی ابتدا باید در یکی از استخرهای مشخص شده تامین نقدینگی کنید و سپس با دریافت توکن LP و استیک کردن آن در بخش فارمینگ، به کسب درآمد مازاد بپردازید. در Farming، هرچه میزان نقدینگی استخرها بیشتر باشد، درصد سود سالیانه (APR) کاهش می‌یابد. بنابراین این سود هرگز ثابت باقی نمی‌ماند. هرگز هیچ سودی ثابت و قطعی نیست؛ اما ترکه سود سالیانه ثابت برای فارمینگ ارائه می‌دهد و این یک مورد مشکوک است. 

قسمت About Terkehh

در بخش درباره ترکه نوشته شده:

ترکه که روی شبکه بایننس اسمارت چین کار می‌کند، آخرین میم کوین و دوست Floki است. به‌طور دقیق‌تر، این یک Subcoin با تورم بیش از حد با یک سیستم اشتراک‌گذاری هوشمند است؛ بنابراین هر سرمایه‌گذار Terkehh بیشتری در کیف پول خود خواهد داشت. بدین معنی که هر دارنده کارت ۴ درصد کمیسیون برای تمام تراکنش‌ها دریافت خواهد کرد.

در این پاراگراف، توضیح نداده که ساب‌کوین به چه معناست و در واقع چنین اصطلاحی در دنیا وجود ندارد و نمی‌دانیم معنی آن چیست. فلوکی نیز یکی از میم کوین‌ها یا بهتر بگوییم شت کوین‌هاست. دارنده کارت نیز معلوم نیست چه کسی است. همانطور که قبلا اشاره کردیم، هرچه کلمات سنگین‌تر و غیرقابل فهم‌تر باشند، سرمایه‌گذاران تازه‌کار راحت‌تر فریب می‌خورند. 

توضیحات درباره ما terkehh

بخش Our Documents

این یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر پروژه است. در این قسمت، باید توضیح داده شود که پروژه چگونه کار می‌کند و توضیحات فنی برای آن ارائه شود. همچنین امکانات پروژه و توکن نیز باید معرفی شوند و با جزئیات توضیح داده شوند. اما می‌بینیم که جلوی وایت پیپر (با نام Woof Paper نوشته شده) و Audit نوشته Coming Soon! این چه پروژه‌ای است که قبل از نوشتن وایت پیپر و توضیحات فنی راه‌اندازی شده است؟ بدون شناخت پروژه، چگونه باید به آن اعتماد کرد؟

وایت پیپر terkehh

رودمپ Terkehh

در رودمپ یا نقشه راه، باید برنامه‌ها و کارهایی که برای یک پروژه برنامه‌ریزی شده، به همراه تاریخ وجود داشته باشد. در مورد ترکه ما این موارد را می‌بینیم، اما هیچ تاریخی برای آنها مشخص نشده است. 

در فاز اول، این موارد اعلام و اجرا شده‌اند:

 • تکمیل راه‌اندازی اولیه
 • راه‌اندازی صفحات اجتماعی
 • راه‌اندازی وبسایت
 • مارکتینگ پروژه در سوشال مدیاها
نقشه راه terkehh

فاز دوم شامل این موارد است (از اینجا به بعد هیچ‌کدام از موارد رودمپ اجرا نشده‌اند):

 • توسعه میم
 • لیست شدن در کوین گکو
 • لیست شدن در کوین مارکت کپ
 • ۵۰۰۰ هولدر
 • آدیت شدن قرارداد توکن
 • همکاری‌های خیریه + اهدای داوطلبانه برای کامیونیتی
نقشه راه terkehh

فاز سوم:

 • راه‌اندازی Terkehhswap (احتمالا دکس این پلتفرم است)
 • ۱۰۰,۰۰۰ نفر اعضای تلگرام
 • اینفلوئنسر مارکتینگ سنگین (استفاده از افراد مشهور برای تبلیغات)
 • لیست شدن در صرافی Coinsbit
 • میم‌های بیشتر از کامیونیتی
نقشه راه terkehh

فاز چهارم:

 • ۱۵۰,۰۰۰ هولدر
 • افزایش مارکتینگ
 • افزودن میم‌های بیشتر
 • طراحی مجدد وبسایت
 • ساخت کیف پول Terkehh
 • درخواست برای لیست شدن در صرافی کوین بیس
نقشه راه terkehh

فاز پنجم:

 • ۳۰۰,۰۰۰ هولدر
 • ایجاد بازار توکن‌های بی‌همتا (NFT)
 • میم‌ها در همه‌جا (!)
 • در مارکت کپ ۵۰۰ میلیون دلار، اهدای ۲۵۰ هزار دلار به خیریه کامیونیتی (چطور با قطعیت ادعا کرده که به حجم بازار ۵۰۰ میلیون دلار می‌رسد؟!)
 • در حجم بازار ۱ میلیارد دلار، اهدای ۵۰۰ هزار دلار به پناهگاه‌های سگ‌ها برای ترکه (این جمله چه مفهومی دارد؟!)
نقشه راه terkehh

فاز ششم و آخر:

 • اهدای کمک مالی برای ساخت پناهگاه حیوانات بعد از رسیدن به مارکت کپ ۱۰ میلیارد دلاری
 • زمانی که حجم بازار ترکه به ۵۰۰ میلیارد دلار رسید، ما یک “مذهب Terkehh” تشکیل می‌دهیم! کامیونیتی برای اتفاقات (احتمالا آپدیت‌ها) رای خواهند داد.
 • با رسیدن به کپ ۱ تریلیون دلاری، بزرگ‌ترین گردهم‌آیی ترکه را ترتیب خواهیم داد.
نقشه راه terkehh

چند مورد احمقانه درباره رودمپ ترکه وجود دارد:

۱. چرا تاریخی برای این موارد مشخص نشده است؟

۲. چطور با قطعیت اعلام شده که به حجم بازار این رقمی خواهد رسید؟

۳. چطور با قاطعیت ادعا شده که هولدرها و اعضای تلگرام به این مقدار خواهند رسید؟

۴. کمک مالی برای ساخت پناهگاه حیوانات، پس از رسیدن به مارکت کپ ۱۰ میلیارد دلاری؟! کمک به حیوانات بی‌سرپناه بسیار کار پسندیده‌ای است؛ اما چرا شرط برای این کار؟؟؟

۵. حجم بازار ۱ تریلیون دلاری برای این شت کوین؟! در زمان نگارش این نقد و بررسی، حجم کل مارکت رمزارزها ۱ تریلیون و ۲۷۰ میلیارد دلار و حجم بازار بیت کوین ۵۶۶ میلیارد دلار است. یعنی ترکه به تنهایی بیشتر از بیت کوین ارزش بازار خواهد داشت؟!

تمام این موارد حربه‌هایی هستند که برای جذب سرمایه‌گذاران تازه‌وارد به‌کار می‌روند. بنابراین هرجا که چنین تبلیغات فضایی و غیرقابل باور مشاهده کردید، مطمئن باشید که ریگی در کفش پروژه است. 

بخش کامیونیتی

در این قسمت صفحات اجتماعی ترکه را می‌بینیم که شامل کوین مارکت کپ، پنکیک سواپ، تلگرام، توییتر، پوکوین و Techrate است. در ادامه مقاله سوشال مدیاهای این پروژه را دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

بخش کامیونیتی terkehh

قسمت Our Partners

در این بخش باید سرمایه‌گذاران بزرگ پروژه یا پلتفرم‌هایی که به هر نحوی با پروژه همکاری می‌کنند، اعلام شود. اما در مورد Terkehh فقط کوین مارکت کپ (که در آن لیست شده)، پنکیک سواپ (که در آن معامله می‌شود) و BSCScan (که اکسپلورر شبکه BSC است) را می‌بینیم. بنابراین هیچ سرمایه‌گذار بزرگی پشت این پروژه نیست و این یک نکته بسیار منفی درباره ترکه است. 

همکاری های terkehh

در پایین بخش پارتنرهای پروژه، ما کانال و چندین گروه تلگرامی می‌بینیم.

تلگرام terkehh

بررسی صفحات اجتماعی ترکه

در کانال تلگرامی Terkehh، آخرین پستی که قرار داده شده این است: توکن ترک ۱۵ روز بعد در تاریخ ۳۰ می (۹ خرداد ۱۴۰۱) آنلاک یا از حالت قفل خارج می‌شوند. برخی از آدرس‌ها به‌صورت موفقیت‌آمیز آنلاک شده‌اند و هر روز مقدار کمی از توکن‌ها برای سواپ انتخاب می‌شوند. لطفا آدرس‌هایی که هنوز Unlock نشده‌اند را سریعا آنلاک کنید. در تاریخ ۳۰ می آنلاک نکنید؛ اگر پس از این تاریخ قفل‌گشایی کنید، ترک به‌صورت اتوماتیک از بین خواهد رفت.

این پست می‌گوید که هرچه سریع‌تر توکن‌های خود را آنلاک کنید تا از بین نروند! (در ادامه آنلاک کردن را توضیح می‌دهیم).

نکته جالب اینجاست که در این کانال، نمی‌توان زیر پست‌ها کامنت گذاشت؛ مردم زیر پست‌های تلگرام نظرات خود را می‌نویسند.

پیامی در کانال تلگرام terkehh

در کانال، هیچ خبر مهمی از آپدیت‌ها یا پیشرفت‌های پلتفرم وجود ندارد و هر چیزی که می‌بینیم، مربوط به میزان فروش توکن و اصرار بر آنلاک کردن توکن‌هاست. در پست زیر، قیمت پیش‌فروش ۰.۰۰۳۲ اعلام شده و پس از آن قیمت هدف در ماه‌های مختلف سال نوشته شده است:

 • قیمت آپریل: ۰.۱ دلار
 • قیمت می: ۰.۲ دلار
 • قیمت ژوئن: ۰.۸ دلار
 • قیمت جولای: ۲ دلار
 • قیمت آگوست: ۳.۵ دلار
 • قیمت ماه دسامبر: ۲۰ دلار
 • قیمت سال ۲۰۲۳: ماه!

این پروژه چگونه می‌تواند قیمت را پیش‌بینی کند و برای قیمت هدف تعیین کند؟ این اتفاق تنها زمانی رخ می‌دهد که بخش عظیمی از توکن‌ها در دست پروژه باشد و قیمت‌ها را دستکاری و پامپ و دامپ کند. 

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، این است که هرچه عرضه چیزی بیشتر باشد، قیمت آن پایین‌تر خواهد بود. مارکت کپ توکن TERK مشخص نیست و تمام سایت‌های ردیاب یا دنبال‌کننده ارزهای دیجیتال، رمزارزها را بر اساس حجم بازار یا مارکت کپ آنها رتبه‌بندی می‌کنند. فرمول مارکت کپ نیز ساده است: قیمت فعلی * عرضه در چرخه. پس از اتمام ۲۱۰ میلیارد توکن، اگر قیمت آن را ۲۰ دلار (پیش‌بینی ترکه تا آخر سال ۲۰۲۲) در نظر بگیریم، مارکت کپ این پروژه ۴۲۰۰ میلیارد دلار یا ۴.۲ تریلیون دلار خواهد بود! یعنی ۴ برابر ارزش کل بازار کریپتوکارنسی‌ها! البته نکته دیگر این است که اکنون در بازار خرسی قرار داریم و از آنجایی که بیت کوین بیشترین سلطه یا Dominance را در بازار دارد، در صورت ریزش قیمت بیت کوین، تمامی رمزارزها نیز کاهش قیمت را تجربه می‌کنند؛ ارز TERK چگونه می‌خواهد در برابر ریزش بازار نه تنها مقاومت کند، بلکه افزایش قیمت نجومی نیز پیدا کند؟ ساده است: تمام این صحبت‌ها برای تبلیغات کذب و جذب کاربران بیشتر است. اگر هم قیمت ترک افزایش یابد، نتیجه یک سینوس سالم قیمتی نیست و هولدرهای اصلی پروژه آن را پامپ و دامپ می‌کنند.

تعیین قیمت terk

در تصویر زیر یک نمونه از پامپ قیمتی TERK را می‌بینیم. در زیر این پست نوشته شده که آیا آماده‌اید؟ TERK به ماه رفت! 

پامپ قیمت terk

یک توضیح کلی نیز درباره گروه‌های تلگرامی این پروژه می‌دهیم و سپس به سراغ ایردراپ TERK می‌رویم.

گروه شماره ۱ باز نمی‌شود و این ارور را نشان می‌دهد:

این گروه قابل نمایش نیست؛ زیرا محتوای پورنوگرافی در آن منتشر می‌شود!

گروه تلگرامی terkehh

مابقی گروه‌ها باز می‌شوند و می‌توانید در آنها عضو شوید. هر گروه حدود ۲۰۰ هزار عضو دارد. بیشتر اعضای این گروه‌ها افرادی از کشورهای هند، پاکستان و دیگر کشورهایی هستند که وضعیت اقتصادی جالبی ندارند. پس جامعه هدف ترکه نیز مشخص شد؛ این موضوع را به خاطر داشته باشید:

پروژه‌های کلاهبرداری سرمایه‌گذاران خود را از کشورهای با اقتصاد ضعیف انتخاب می‌کنند؛ زیرا این مردم راحت‌تر گول پول زیاد و یک‌شبه را می‌خورند و سرمایه خود را به جیب کلاهبرداران واریز می‌کنند.

ایردراپ Terkehh

در ابتدا باید بگوییم که کل عرضه توکن ترک ۲۱۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ توکن است. اولین پستی که ترکه در توییتر خود قرار داده، در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱ (۱ دی ۱۴۰۰) بوده است. در این پست نوشته شده که ۴۲ میلیارد توکن با قیمت ۰.۰۰۰۰۰۱ BNB در پیش‌فروش فروخته می‌شوند (یعنی با قیمت ۰.۰۰۰۳ دلار). در پیش‌فروش هر یک BNB معادل ۹۳۰۰۰ توکن TERK بوده است. پس از پیش‌فروش، ترکه شروع به توزیع ایردراپ‌های سنگین کرد. احتمالا ۹۲ درصد از کل عرضه توکن‌ها (که در بخش توکنومیکس اعلام نشده) بین کاربران عرضه می‌شود.

ایردراپ Terkehh

در تاریخ ۲۸ دسامبر (۷ دی ۱۴۰۰) اولین دوره ایردراپ ترکه آغاز شد. در این پست نوشته که ۱۰,۰۰۰ توکن به‌صورت First Come First Served (یعنی هر کسی که زودتر شرکت کند، ایردراپ به او خواهد رسید) توزیع می‌شود. این مقدار توکن ۷۳ دلار است و به ازای هر ریفرال یا زیرمجموعه نیز ۲۵۰۰ توکن به ارزش ۱۸ دلار دریافت خواهید کرد (قیمت‌ها را به خاطر بسپارید).

ایردراپ Terkehh

راند دوم ایردراپ در تاریخ ۱۲ فوریه ۲۰۲۲ (۲۳ بهمن ۱۴۰۰) اعلام شد. در این دوره هر نفر ۱۰۰۰۰ توکن به ارزش ۲۰۰ دلار و در ازای معرفی زیرمجموعه نیز ۳۰۰۰ ترک (به ارزش ۶۰ دلار) دریافت می‌کند.

ایردراپ Terkehh

دوره سوم ایردراپ در تاریخ ۲۲ مارچ (۲ فروردین ۱۴۰۱) انجام شد، که هر نفر ۱۰ هزار ترک به ارزش ۵۰۰ دلار و به ازای هر ریفرال ۲۰۰۰ ترک معادل ۱۰۰ دلار دریافت می‌کرد.

ایردراپ Terkehh

راند چهارم در تاریخ ۲۸ آپریل (۸ اردیبهشت ۱۴۰۱) برگزار شد. هر نفر به اندازه ۱۰ هزار TERK به ارزش ۵۸۰ دلار دریافت می‌کرد و اگر زیرمجموعه نیز معرفی می‌کرد، به ازای هر نفر ۲۰۰۰ ترک (۱۱۶ دلار) می‌گرفت.

ایردراپ Terkehh

در دوره‌های ایردراپ مشخص نیست که چند نفر شرکت کرده‌اند. در کل اگر ۸ درصد از کل توکن‌ها را برای ایردراپ در نظر بگیریم، ۱۶,۸۰۰,۰۰۰,۰۰۰ توکن به کاربران توزیع شده است. نکته قابل توجه ارزش ایردراپ‌هاست. با انجام کارهای ساده مثل فالو کردن توییتر و دیگر سوشال‌ها، چه ارزشی تولید می‌شود که ۵۰۰ دلار به هر آدرس ایردراپ شود؟! برای ریفرال چرا این مبلغ هنگفت پرداخت می‌شود؟ کاملا مشخص است که این پروژه برای زیرمجموعه‌گیری ارزش زیادی قائل است؛ همانطور که ابتدای مقاله گفتیم، حیات میم کوین‌ها، شت کوین‌ها و توکن‌های کلاهبرداری کاملا وابسته به کامیونیتی است. به همین دلیل است که ترکه توانسته در این مدت کوتاه ۱.۱ میلیون کاربر در توییتر و بیش از ۱.۵ میلیون هولدر جمع‌آوری کند.

جذب کاربر توسط terkehh در توییتر
هولدرهای terkehh

دوره‌های پیش‌فروش توکن TERK

تایم‌لاین دوره‌های فروش توکن‌ها به شرح زیر است:

پیش فروش (Pre-Sale) در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱ تا ۲۱ ژانویه ۲۰۲۲ (۱ دی تا ۱ بهمن ۱۴۰۰) برگزار شد. ۴۲ میلیارد توکن با قیمت ۰.۰۰۰۰۰۱ BNB فروخته شدند.

دوره اول فروش عمومی در تاریخ ۲۱ ژانویه تا ۲۰ فوریه (۱ بهمن تا ۱ اسفند) انجام شد. ۴۲ میلیارد توکن دیگر با قیمت ۰.۰۰۰۰۰۲ BNB به فروش رسیدند.

راند دوم فروش در تاریخ ۲۰ فوریه تا ۲۲ مارچ (۱ اسفند ۱۴۰۰ تا ۲ فروردین ۱۴۰۱) انجام شد که ۴۲ میلیارد توکن دیگر با قیمت ۰.۰۰۰۰۰۴ بایننس کوین فروخته شدند.

راند آخر نیز در تاریخ ۲۲ مارچ تا ۲۱ آپریل (۲ فروردین تا ۱ اردیبهشت) به فروش رسیدند. در این دوره نیز ۴۲ میلیارد توکن با قیمت ۰.۰۰۰۰۰۸ BNB فروخته شدند.

اگر کل توکن‌هایی که در دوره‌های فروش عرضه شدند را جمع کنیم، نتیجه ۱۶۸ میلیارد توکن ترک (همان ۹۲ درصد توکن‌هایی که در توکنومیکس اعلام نشده) می‌شود. ۴۲ میلیارد توکن دیگر باقی می‌ماند، که آن هم در ایردراپ‌ها توزیع می‌شود. بنابراین پروژه Terkehh کاملا مبتنی بر پول است و در آن هیچ ارزشی تولید نمی‌شود؛ تنها پول از این دست به آن دست جابجا می‌شود، درست مثل تمام پروژه‌های پانزی دیگر.

دوره‌های پیش فروش terkehh

نکته جالب دیگر این است:

زمانی که شما می‌خواهید در پیش فروش توکن TERK را بخرید، خرید شما با تابع یا فانکشن Airdrop ثبت می‌شود؛ یعنی در واقع شما دارید ایردراپ را می‌خرید!

ایردراپ terk
خرید ایردراپ terk

می‌بینیم که قیمت پیش فروش TERK تقریبا ۱۰ برابر کمتر از قیمتی است که در پنکیک سواپ نمایش داده می‌شود.

قیمت terk در پنکیک سواپ

در زمانی که توکن‌ها را می‌خرید، به مدت مشخصی قفل می‌شوند و تا زمانی که آنها را آنلاک نکنید، نمی‌توانید بفروشید. ۱ درصد از کل ارزش خرید خود را پرداخت می‌کنید و حدود ۳۷ روز منتظر می‌شوید تا از حالت قفل درآیند. سپس می‌توانید بفروشید که مشخص نیست در آن زمان قیمت ترک چقدر باشد.

آنلاک کردن توکن terk

در تصویر زیر بخشی از متامسک را در کنار صفحه آنلاک می‌بینید. اکنون ۶۲۵ TERK در کیف پول وجود دارد و در صفحه Unlock نوشته شده که ۳۷ روز تا آزاد شدن توکن‌ها زمان باقی مانده است. اگر اکنون بخواهید توکن‌ها را بفروشید، تراکنش شما برگشت می‌خورد و با ارور مواجه می‌شود.

آنلاک کردن توکن terk

بررسی BSCScan ترکه

برای یافتن هولدرها و میزان دارایی هرکدام از آنها، ما وارد سایت BSCScan شدیم. معمولا در کانترکت توکن‌ها، بخشی به نام Holders وجود دارد که دارندگان توکن‌ها را از بالاترین تا پایین‌ترین درصد مالکیت لیست می‌کند؛ ما چنین گزینه‌ای را برای توکن TERK پیدا نکردیم.

بررسی bscscan ترکه

از آنجایی که خرید در پیش‌فروش هیچ محدودیتی نداشت، هر کسی با هر سرمایه‌ای که می‌خواست، می‌توانست توکن‌ها را خریداری کند. از آنجا که بخش هولدرهای ترکه مشخص نیست، احتمال می‌دهیم که بخش اعظمی از رمزارزها در دست پروژه باشد و آن را پامپ و دامپ کند. البته آخرین دوره پیش فروش در تاریخ ۹ خرداد به اتمام می‌رسد و آن زمان کل ۲۱۰ میلیارد توکن در چرخه خواهند بود. آن زمان باید تاثیر پامپ و دامپ را ببینیم.

بررسی گیت هاب پروژه Terkehh

زمانی که Terkehh را در گیت هاب جستجو کردیم، به این نتایج دست یافتیم:

بررسی گیت هاب پروژه Terkehh

کنار کد علامت سوال می‌بینیم! یعنی کدهای آن متن باز نیست و هر کسی اجازه ندارد آنها را ببیند. در بخش Issues این موارد را می‌بینیم.

بررسی گیت هاب پروژه Terkehh

در ۳۱ دسامبر لوگو و اطلاعات آن نوشته شده و پس از آن هیچ فعالیتی نشده، تا این که در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ نسخه BEP20 توکن ترکه اضافه شده و روز پس از آن (۳ اردیبهشت) نیز نسخه BEP2 توکن در اینجا گنجانده شده است.

در بخش Users نیز تنها یک توسعه‌دهنده پروژه به نام Terkehh درج شده، که اگر تصویر زیر را ببینید، تنها در روز ۳۱ دسامبر فعالیت داشته و پس از آن هیچ! ۶ ماه است که هیچ فعالیتی روی کدهای پروژه انجام نگرفته است و توسعه‌دهندگان Terkehh آن را ترک کرده‌اند. 

بررسی گیت هاب پروژه Terkehh

سخنی با کاربران

فضای ارزهای دیجیتال به‌درستی قانون‌گذاری نشده است و بنابراین ظهور پروژه‌های کلاهبرداری در این فضا بسیار محتمل است؛ مخصوصا از این نظر که از طریق آدرس‌ها نمی‌توان به هویت افراد پی برد. پروژه‌های کلاهبرداری با تبلیغات زیاد و وعده‌های دروغین و پول‌های یک‌شبه، به سراغ کاربران و سرمایه‌گذاران تازه‌وارد می‌روند. برای تشخیص پروژه‌های کلاهبرداری، مطالعه این مقاله و دیدن لایو اینستاگرام را پیشنهاد می‌کنیم:

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • ارز terk چیست؟

توکن TERK متعلق به پروژه Terkehh است. ما در این مقاله به بررسی کامل این پروژه پرداختیم و متوجه شدیم که کلاهبرداری است.

 • آیا ارز terk کلاهبرداری است؟

بله این توکن کلاهبرداری است. وایت پیپر آن منتشر نشده، تیم آن مشخص نیست، در گیت هاب هیچ فعالیتی ندارد، پیش فروش آن همزمان با لیست شدن آن در پنکیک سواپ انجام شده و به همین دلیل امکان سواپ کردن توکن با قیمت چندین برابر را به کاربران می‌دهد. این پروژه تنها بازی با پول است و هیچ آینده‌ای ندارد.

 • ارز terk در کدام صرافی است؟

این ارز تنها در صرافی پنکیک سواپ لیست شده است؛ البته در رودمپ یک صرافی دیگر نیز نام برده شده؛ اما تاریخی برای لیست شدن در آن ارائه نشده است.

 • فروش ارز terk به چه صورت است؟

این ارز در چندین دوره پیش فروش به فروش رسیده است. همچنین در پنکیک سواپ نیز لیست شده است.

 • قیمت ارز terkehh چقدر است؟

این ارز در کوین مارکت کپ لیست شده، اما اطلاعات قیمتی و حجم معاملات و حجم بازار آن نامشخص است. در زمان نگارش این نقد و بررسی، توکن TERK در پنکیک سواپ با قیمت حدود ۰.۰۵ دلار معامله می‌شود.

 • ارز terk کی باز میشه؟

این توکن در زمان توزیع ایردراپ‌ها قفل بود و نمی‌توانستید آن را تا تاریخ مشخصی بفروشید؛ اما اکنون این توکن قابل فروش است.

 • ایردراپ terkehh چگونه است؟

این توکن کلاهبرداری در چندین مرحله و با ارزش‌های سنگین بین کاربران ایردراپ شد و به همین دلیل توانست کاربران بی‌شماری را جذب کند.

جمع‌بندی

در این مقاله به نقد و بررسی Terkehh پرداختیم. ترکه پروژه‌ای است که با ایردراپ‌های سنگین خود و همچنین پیش‌فروش توکن‌ها با قیمت‌های بسیار ارزان و امکان سواپ کردن آنها با قیمت ۱۰ برابر در پنکیک سواپ، توانست کاربران بی‌شماری را به خود جذب کند. در این مقاله ما به‌طور کامل توکن TERK را بررسی کردیم و متوجه شدیم که این پروژه تماما بازی با پول است و پول‌ها از این دست به آن دست منتقل می‌شوند و هیچ ارزشی تولید نمی‌شود. بنابراین سرمایه‌گذاری در این پروژه به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

 

معرفی دوره های  تبریز فایننس

دوره ارز دیجیتال : 

دوره ارز دیجیتال در تبریز : محور بیشتر مکالمات روزمره این روزها در اطراف ارزهای دیجیتال می چرخد. سیل عظیمی از توجه به این ارزها نشانگر آینده درخشان و همه گیر ارزهای دیجیتال است. این امر نشانی از ضروریت یادگیری نحوه کار در این حوزه است که تبریز فایننس برای شما به ارمغان می آورد.

آکادمی تبریز فایننس به عنوان معتبرترین و بهترین آکادمی تبریز در حوزه بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال این امکان را برایتان ایجاد می کند تا در دروه ارز دیجیتال به صورت آنلاین و یا حضوری شرکت کنید و به آسانی صفر تا صد ارزهای دیجیتال را یاد بگیرید.

سر فصل های این دوره عبارتند از:

1.آموزش کار با صرافی بین الملی

 • افتتاح و شارژ و برداشت حساب
 • معاملات spot
 • معاملات futures

2. تحلیل تکنیکال

 • آموزش تردینگ ویو
 • پرایس اکشن کلاسیک(سطوح حمایت و مقاومت ،ترند ها ، الگو های کلاسک ، الگو های کندل ستیک ، و…)
 • اندیکاتورها ونحوه ترکیب و سیگنال گیری از آن ها
 • موینگ لوریج ها
 • انواع فیبوناچی
 • ایچیموکو

3.تحلیل فاندامنتال

 • مفاهیم بلاک چین
 • دسته بندی ارزها
 • معیارهای تحلیل فاندامنتال (بررسی وایت پیپر ، رود مپ ها ، مقایس پذیری ، توکن سوزی و…)
 •  نحوه استفاده از اخبار مربوطه در معاملات
 • منابع بررسی معیار و اخبار فاندامنتال

4. مدیریت سرمایه

 • نحوه انتخاب پوزیشن  سایز

5.نحوه انتقال سود برای کنترل ریسک

 • تقسیم بندی سرمایه در hold-spot-futures
 • معیار های محاسبه وکنترل سود و ضرر در معاملات

بعد از دوره ارز دیجیتال  در آکادمی تبریز فایننس انتظار می رود شما به صورت تخصصی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال که قواعد اصلی و زیربنای یک تریدر حرفه ای در بازار های مالی هستند را یاد بگیرید.

دوره پرایس اکشن RTM:

برای جبران ضرر هایی که از بازار های مالی فارکس ، بورس ، ارز دیجیتال عایدتان شده است ،  نیاز به بهترین و بروز ترین سبک ترید بین المللی بنام RTM  می باشد که برای اولین بار در تبریز دوره پرایس اکشن  RTM توسط آکادمی تبریز فایننس با بهترین اساتید این دوره برگزار می شود.

پرایس اکشن RTM چیست؟

RTM مخفف کلمه READ THE MARKET به معنی خوانش بازار است و توسط شخصی به نام ایف میانت (IF MYANTE) از حدود سال 2010 ابداع و کشف شده است و دارای سه رکن اساسی رفتار قیمت رالی ، دراپ و بیس   می باشد که با ترکیب این سه رکن اساسی رفتار قیمت به ساختار های دست پیدا خواهیم کرد.این روش براساس حجم معاملات کار میکند و از زیر شاخه های پرایس اکشن می باشد.

RTM به جریان سفارشات ارتباط دارد . جریان سفارشات (Order flow) به این معنی می باشد که مسیر حرکت قیمت را ، وجود یا عدم وجود سفارش روی چارت مشخص میکند . که روی بازار کریپتو کارنسی و هر بازار دیگری کاربرد دارد . و هر نقطه ای که قیمت یک واکنش اساسی نشان داده است ، نشان دهنده نقاط پر سفارشی بودند که توانستند قیمت را برگردانند و ….در حالت کلی استراتژی RTM به بررسی جریانات سفارشات برای مشخص کردن اینکه سفارشات در چه مقیاس و تایم فریمی وجود دارد.قدم اول برای آشنایی با تکنیک پرایس اکشن RTM ، درک یک حرکت مشخص روی چارت می باشد.

علت نیاز به آموزش دوره پرایس اکشن RTM

 • با روش تحلیل RTM با ریسک به ریوارد های مناسب ، جوابگوی  ضرر هایی می باشد که در ترید های مختلف متحمل شده اید .
 • سبک معاملاتی RTM به ما نقاط مهم خرید و فروش و بهترین نقطه برای ورود به بازار و خروج از بازار را نشان می دهد و دلیل جبران ضرر های قبلی در بازار های مختلف و ورود به معامله با این روش ، به خاطر ریسک به ریوارد بالای 1/10 می باشد.

با گذراندن دوره پرایس اکشن RTM در چه بازار هایی از این روش می توانیم استفاده کنیم؟

در بازار های ارز دیجیتال ، بورس ، فارکس و هر بازاری که چارت قیمتی داشته باشد قابل استفاده می باشد.

سود شما در بازار های مالی مختلف با  روش تحلیل پرایس اکشنRTM چقدر است؟

این بازار در عین ظاهری ساده ، پیچیدگی های خاص خود را دارد و نیاز به تمرین و تکرار بیشتر می باشد و شما هر چقدر علم و دانش و اطلاعات و مهارت خود را بیشتر کنید نتیجه دقیق تری از نقاط بدست خواهید آورد و با ریسک کمتر ، سود بیشتری عایدتان خواهد شد.

پیش نیاز برای شرکت در دوره پرایس اکشن RTM آکادمی تبریز فایننس

مبانی اولیه هر بازار مالی ( ارز دیجیتال ، بورس ، فارکس ) که در آن می خواهید فعالیت کنید

سرفصل های دوره پرایس اکشن RTM

 • pivot تسویه
 • pivot اصلی
 • FTR
 • اجزای FTR
 • FTC
 • MPL
 • RTP
 • FO
 • سیگنال چرخشی
 • ایگنور
 • مقیاس
 • عادات بازار
 • نقاط تصمیم گیری ترید
 • آموزش معاملات در بازار فارکس

شما با طی کردن این سرفصل های  RTM در آکادمی تبریز فایننس  با آنالیز پیشرفته به نقاط حساس معامله دست خواهید یافت و معامله اصولی و موفقی خواهید داشت .

آکادمی تبریز فایننس برای اولین بار با برگزاری دوره پرایس اکشن RTM (حضوری ، آنلاین) در تبریز به صورت حضوری و در تمام شهر های ایران بدون محدودیت مکانی به صورت آنلاین دوره را برگزار می کند و این دوره می تواند کشتی نجاتی برای جبران ضرر های قبلی شما عزیزان باشد .

دوره فارکس :

آکادمی تبریز فایننس اقدام به برگزاری بهترین دوره فارکس در تبریز کرده است.تبریز فایننس یکی از برگزار کننده های دوره فارکس در سطح کشور میباشد. فارکس یک بازار بین المللی و جهانی میباشد که بزرگترین بازار مالی دنیا به حساب می آید.برای موفقیت در این بازار بزرگ میتوانید در دوره فارکس تبریز فایننس که ارائه کننده آموزش جامع در این زمینه میباشد شرکت کنید.با شرکت در دوره فارکس تبریز فایننس میتوانید در زمینه های مبانی خرید و فروش جفت ارزها،تحلیل فاندامنتال،استراتژی معاملاتی،پترن ها،… مهارت های لازم را کسب نمایید.

 

 

سرفصل های آموزشی

۱. مفهوم پیپ لات لوریج مارجین و …(مفاهیم اولیه و کلی فارکس)
۲. آموزش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال
۳.نصب و آموزش نرم افزار متاتریدر و نصب اندیکاتور و آموزش تریدینگ ویو و باز کردن حساب آزمایشی
۴. اموزش مفاهیم روند ترند لاین اسیلاتور Stochastic
۵. آموزش کامل اسیلاتور RSI و MACD
۶. انواع واگرایی
۷. مووینگ اوریج و استفاده های آن اسیلاتور Parabolic SAR و استراتژی مرتبط
۸. نحوه ی استفاده از تایم فریم های مختلف و اوردر گذاری
۹. ارائه اندیکاتور های مخصوص آموزشگاه جهت تحلیل و تارگت و استاپ گذاری
۱۰. ترکیب همه موارد آموزش داده شده ( برخلاف سایر دوره ها که مطالب بصورت جداگانه تدریس شده و در آخر از دانشجو خواسته میشود خود دانشجو ابزار ها را ترکیب و استراتژی بسازد )
۱۱. تدریس نکاتی مختصر از پرایس اکشن و ترکیب با استراتژی کلی
۱۲. معرفی سایتهای مختص اخبار فاندامنتال فارکس
۱۳. مدیریت سرمایه

 

 

مهارت هایی که کسب میکنید؟

 •  کار با بروکر ها
 • تحلیل تکنیکال
 • تحلیل فاندامنتال
 • روانشناسی بازار
 • مدیریت سرمایه پیشرفته
 • بررسی زیر ساخت پروژه ها و ارز ها

 

بازار کار دوره فارکس

شما میتوانید بعد از گزراندن دوره آموزشی خود به صورت حرفه ای و مستقل ترید کنید . آن دسته از افرادی که میخواهند کارفرمایی نداشته باشند و به صورت مستقل کسب در آمد کنند و یا شغل دوم ای داشته باشند پیشنهاد میشود در دوره ارز دیجیتال تبریز شرکت کنند و به صورت مستقل کسب در آمد کنند.

دوره متاورس :

سر فصل های دوره آموزش کسب درآمد از متاورس و NFT

 • مقدمه و معرفی  دوره

 • NFT چیست و کسب درآمد از خرید و فروش  آن

 • ساخت NFT

 • زمین های  متاورس  و نحوه خرید و فروش  آن

 • بازی   Gods Uncheind

 •   بازی  Axie

 • دسنترالند

 • بلاکتوپیا

 • سند باکس

 • تتان آرنا

 • League of Kingdoms

 • معرفی  سایت   play to earn

 • معرفی ارز های  آینده دار متاورسی و تحلیل آن ها

 • آموزش تحلیل فاندامنتال

تبریز فایننس بزرگترین مجموعه در شمال غرب برگزار کننده های دوره فارکس ، دوره ارزدیجیتال ، دوره پرایس اکشن RTM ، دوره متاورس و دوره بورس میباشد شما می توانید با مراجعه به سایت آکادمی تبریز فایننس از شرایط دوره ها مطلع شوید
همچنین با مراجعه به صرافی تبریز فایننس از به روزترین قیمت ارز ها مطلع شوید

 

 

تبریز فایننس را در یوتیوب سابسکرایب کنید داخل کانال تلگرام تبریز فایننس شوید و حتما اینستاگرام تبریز فایننس فالوو کنید تا از اخبار و اطلاعیه های بروز مطلع شوید همچنین جهت دریافت سیگنال های رایگان فارکس عضو کانال سیگنال فارکس شوید و برای دریافت سیگنال ارز دیجیتال  وارد کانال سیگنال ارز دیجیتال شوید.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *