تبریز فایننس

سرویس نام اتریوم(ENS) چیست؟

سرویس نام اتریوم(ENS) چیست؟

 

سرویس نام اتریوم یک پلتفرم ثبت نام توزیع شده، منبع باز و مقیاس پذیر براساس بلاک چین اتریوم است. این سرویس از سرویس جهانی DNS یا Domain Name System الهام گرفته شده است که وظیفه تبدیل آدرس IP سایت های مختلف را به گونه ای که برای انسان قابل درک و مفهوم باشد را برعهده دارد. ENS اهدافی مشابه سرویس جهانی DNS دارد اما ساختار آن بسیار متفاوت است. برای آشنایی بیشتر با این سرویس، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

سرویس نام اتریوم چیست؟

سرویس نام اتریوم چیست؟

 

عملکرد سرویس نام اتریوم تطبیق حروف قابل خواندن توسط انسان مانند ali.eth با نمادهای قابل خواندن توسط ماشین مانند آدرس های شبکه اتریوم، سایر شبکه های بلاک چین، هش های محتوای سفارشی و ابرداده است. مانند DNS، سرویس نام اتریوم براساس حروف سلسله مراتبی است که با یک نقطه (.) به نام دامنه از هم جدا شده اند و مالک دامنه، کنترل کاملی بر زیر دامنه های ایجاد شده روی آن دارد. به عنوان مثال، علی که مالک دامنه ali.eth است، می تواند یک زیر دامنه آماده ali.eth برای خود یا شخص ثالث دیگری ایجاد کند.

این نام‌ها همچنین به عنوان شناسه در هنگام ورود به وب 3 استفاده می‌شوند. علاوه بر این، هر دامنه سطح دو نامیده می‌شود یا محتوای آن، مانند علی، در دامنه‌های دو سطحی فراخوانی می‌شود به شکل یک یا چند دامنه موجود است. طبق استاندارد ERC-1155، علاوه بر دامنه‌های ثبت‌شده در eth، سایر دامنه‌های DNS فعلی را می‌توان به این پلتفرم وارد کرد، اما دفتر اسناد رسمی باقی می‌ماند که کانون‌های احراز هویت دامنه به DNSSEC ارائه شود. علاوه بر این، طبق گفته تیم توسعه، این دامنه‌های DNS باید فایروال بوده و در حال حاضر در قالب NFT در دسترس نباشند، اما تلاش‌هایی برای حفظ آن در حال انجام است.

این سرویس در شبکه اصلی اتریوم و سه تست نت Rapstein، Rinkby و Gorley فعال است. هزینه ثبت دامنه 5 دلار برای دامنه های پنج کاراکتری و بالاتر، 160 دلار برای دامنه های چهار کاراکتری و 640 دلار برای دامنه های سه کاراکتری است.

روش فعالیت ENS چگونه است؟

سرویس نام اتریوم دارای دو بخش کلی است: دفتر ثبت(registry) و تحلیلگر(resolver).

رجیستری ENS شامل یک قرارداد هوشمند بوده که شامل لیستی از همه دامنه ها و زیر دامنه ها است و شامل اطلاعات زیر است.

  • صاحب دامنه
  • تحلیلگر مشخص شده برای دامنه
  • کش کردن مقدار TTL برای تمامی فاکتورهای ثبت شده در دامنه

صاحبان دامنه می توانند موارد زیر را در دفتر ثبت مشخص یا تغییر دهند:

  • تحلیلگر را مشخص کرده و زمان TTL را برای دامنه مشخص کنید.
  • مالکیت دامنه را به آدرس دیگری منتقل کنید.
  • تغییر مالکیت زیر دامنه ها

 

روش فعالیت ENS چگونه است؟

 

طراحی ریجستری ENS عمداً ساده بوده و فقط شامل مرتبط کردن نام دامنه به تحلیلگر است. تحلیلگران در درجه اول مسئول ترجمه نام ها به آدرس هستند. هر قرارداد هوشمندی که استانداردهای لازم را داشته باشد، می تواند به عنوان یک حل کننده در سرویس نام اتریوم عمل کند. تحلیلگرهای عمومی برای کاربرانی طراحی شده است که نیازهای پیچیده ای ندارند. به عنوان مثال، تطبیق آدرسی که مرتباً در حال تغییر با نام دامنه است. هر نوع ورودی (از جمله آدرس های شبکه مختلف، هش محتوا در پروتکل IPFS و غیره)، به روش یا روش های خاصی نیاز دارد که تحلیلگران باید قبل از میزبانی آن نوع داده ارائه کنند. انواع جدیدی از داده ها در طی استانداردسازی EIP پردازش می شوند.

فرآیند تطبیق نام دامنه در ENS یک فرآیند دو مرحله ای است. ابتدا از ثبت کننده در مورد تحلیلگر مربوطه پرسش می شود و سپس از تحلیلگر در مورد آدرس (یا سایر اطلاعات) پرسش می شود. در شکل زیر می خواهیم آدرس اتریوم دامنه foo.eth را پیدا کنیم. ابتدا از ثبت کننده برای تحلیلگر مربوطه پرس و جو می کنیم و با دریافت آدرس، اطلاعات دامنه را درخواست می کنیم.

 

روش دریافت نام دامنه در سرویس نام اتریوم

با توجه به محدودیت‌های بلاک چین و پیچیدگی کار با انواع کاراکترهای unicode و زبان‌های مختلف، سرویس نام اتریوم به جای کار مستقیم با نام‌ها از هش ۲۵۶ بیتی آن‌ها استفاده می‌کند. به این هش مخصوصا هش مورد استفاده در این سرویس، نام هش می گویند. این فرآیند تکراری بوده که می تواند یک هش منحصر به فرد از هر نام دامنه معتبر ایجاد کند. ویژگی این فرآیند این است که با شروع فرآیند از نام هش هر دامنه می توان نام هش هر زیر دامنه را بدون دانستن نام دامنه به دست آورد. این به ENS کمک می کند تا یک سیستم سلسله مراتبی را بدون نیاز به پرداختن به رشته ها بدست آورد. قبل از هش کردن، هر نام دامنه باید عادی شود، فرآیندی به نام UTS-46 که تضمین می کند حروف بزرگ یا کوچک وجود نخواهد داشت و کاراکترهای اشتباه وارد نخواهد شد.

 

توکن ENS چیست و چه کاربردی دارد؟

در 9 نوامبر 2021 (18 آبان 1400) این سرویس ایجاد توکن خود را اعلام کرد. توکن ENS توکن حاکمیتی برای این سرویس است. ENS از نوع حاکمیت گیت کوین شده است و به جای رای دادن مستقیم، کاربران از برچسب ها برای تعیین نمایندگان برای تصمیم گیری در مورد پارامترهای خدمات مهم استفاده می کنند. توکن ENS توزیع عادلانه ای داشت و از آنجایی که بنیاد اصلی پروژه True Names LTD یک بنیاد غیرانتفاعی بوده که فاز فروش خصوصی نداشت. در ادامه نحوه تخصیص توکن ها برای این پروژه آمده است:

• خزانه داری پروژه دائو: 50 درصد

• ایردراپ به دارندگان دامنه ها: 25 درصد

• مشارکت کنندگان پروژه: 25 درصد

بعد از اینکه این توکن منتشر شد، در بیشتر صرافی ها از جمله بایننس، کوکوین و OKEX لیست کردند. البته به غیر از این موارد، صرافی های غیرمتمرکزی همچون سوشی سواپ، یونی سواپ و بای بیت نیز بعد از عرضه، توکن ENS را پذیرفتند. در ادامه می توانید نحوه توزیع توکن های ENS را مشاهده کنید.

 

نحوه توزیع توکن های نام سرویس اتریوم

 

علاوه بر شناخت جامعه فعال سرویس نام اتریوم، ENS قسمتی از پول نقد اهداکنندگان را، به بیش از 450 کاربر اختصاص داده است. باقی مانده وجوه مشارکت کننده مشمول یک دوره انتقال چهار ساله است. در ابتدا، 10٪ (5 میلیون) از 50 میلیون توکن ENS صادر شده برای ENS DAO در دسترس بود. وجوه باقی مانده در چهار قسط طی چهار سال آینده آزاد خواهد شد. ENS DAO قصد دارد به طور استراتژیک توکن هایی را برای رشد و توسعه سرویس نام اتریوم (ENS) اختصاص دهد.

بررسی ENS DAO

به خاطر داشته باشید که ENS بر تبدیل و غیرمتمرکز کردن مؤلفه‌های کلیدی توسط ENS، از طریق سازمان‌دهی خودکار غیرمتمرکز (DAO) از یک تیم متمرکز به یک برنامه حاکمیت توزیع‌شده تأکید می‌کند و به کاربران اطمینان می‌دهد که ENS DAO نمی‌تواند پاسخ دهد. ETH را از دیگران دریافت کنید. با این حال، برخی از ویژگی‌های قابل تغییر به پارامترهای انسانی برای حفظ ثبات و تضمین رشد کاربر و جامعه متکی هستند.

پیشنهادات اولیه ENS DAO به دارندگان اصلی این قدرت را می دهد که پول را از خزانه جامعه به مشوق های پروژه و بودجه توسعه دهندگان منتقل کنند. این پیشنهاد همچنین شامل درخواست تنظیمات پروتکل مانند قیمت گذاری دامنه قیمت و ETH است. برای تصویب هر طرح حداقل 100,000 رای لازم است. کاربرانی که قبلاً در سایت خدمات اتریوم ثبت نام کرده اند می توانند تا 4 می 2222 توکن های خود را به صورت رایگان دریافت کنند و در صورت بدون مالک شدن توکن ها پس از این تاریخ، به طور خودکار برای ENS DAO صادر می شود.

روش مشارکت در ایردراپ توکن ENS

متأسفانه فقط کاربرانی که قبل از 31 اکتبر 2021 در سایت ثبت نام کرده اند، می توانند ایردراپ دریافت کنند. این ایردراپ همچنین در دسترس کاربرانی است که نام دامنه ENS را خریداری کرده‌اند اما هنوز کیف پول خود را برای استفاده از آن تنظیم نکرده‌اند. اگر واجد شرایط یک برنامه ایردراپ هستید، مراحل زیر را دنبال کنید. ابتدا به https://claim.ens.domains بروید. سپس از کاربران خواسته می شود که کیف پول خود را به سایت مرتبط کند و سپس سرویس نام اتریوم جوایز ایردراپ توکن ENS را محاسبه می کند. عواملی مانند تعداد نام های دامنه ENS، فعال سازی آدرس، مدت زمان مالکیت نام های دامنه ENS و مدت زمان باقی ماندن مالکیت برای آنها، همگی بر پاداش ها تأثیر می گذارند. البته کاربران باید این نکته را در نظر داشته باشند که قبل از ادعای ایردراپ توکن رایگان ENS، قانون اساسی ENS را مورد بررسی قرار دهند.

 

روش مشارکت در ایردراپ توکن ENS

 

قانون اساسی ENS حاوی دستورالعمل های مهمی است که توسط جامعه ENS ایجاد شده است. برای دریافت توکن‌های ENS، اعضای جامعه ابتدا باید چهار پیشنهاد اساسی که ساختار حاکمیت ENS را تشکیل می‌دهند، رأی دهند. برای تایید، آنها باید 67٪ از آرا را در هفته اول از راه اندازی توکن دریافت کنند. اصلاحات قانون اساسی ENS نیز می تواند با سطح تایید 67٪ و حد نصاب 5٪ از تمام توکن ها انجام شود. امضای خارج از زنجیره برای رای دادن لازم است. بنابراین شرکت در آن رایگان است. سپس کاربران باید آرای خود را به یکی از 100 رتبه بندی شبکه ارسال کنند. پس از مطالعه و تایید این مرحله، کاربران به صفحه تایید نهایی هدایت می شوند، جایی که می توانند تمایل خود را برای دریافت جوایز ایردراپ توکن ENS تایید کنند.

 

کلام آخر

سرویس نام اتریوم، با هدف ارتقای نسل بعدی آدرس های کیف پول امور مالی غیرمتمرکز دیفای ایجاد شده است. از این طریق انتقال ارزهای دیجیتال راحت تر خواهد شد. به علاوه، نام های دامنه ENS به عنوان ابزاری برای انتقال آدرس های رمزنگاری استفاده می شود که در آن آدرس های اتریوم، بیت کوین، لایت کوین و دوج کوین قرار دارد. با استفاده از این سرویس، بیت کوین با کمترین اصطکاک ارسال خواهد شد.

 

مجموعه تبریز فایننس با اساتید مجرب برای آموزش دوره بازار های مالی در خدمت شما عزیزان می باشد همچنین شما می توانید با مراجعه به سایت صرافی تبریز فایننس مطمئن ارز های دیجیتال خود را بفروشید یا بخرید.

tabrizfinance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *